Recenze Beko DS8539TU - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Beko DS8539TU

86,1 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Nízká spotřeba
 • Vysoká účinnost kondenzace
 • Vnitřní osvětlení bubnu

Zápory

 • V některých ohledech průměrná
 • Chybí smart funkce a jiné pokročilejší technologie
14 000 Kč Orientační cena
 • 8,2/10
  Hodnocení efektivity sušení
 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 9,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 7,9/10
  Hodnocení vybavení a funkcí
 • 86,1 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Sušička značky Beko patří k novějším modelům ve střední cenové třídě. Pojďme se tedy podívat, co vám tato sušička může nabídnout. V první řadě je to invertorový motor, který už u novějších spotřebičů převládá. Jeho výhodou je vyšší efektivita a delší životnost, zpravidla podpořená prodlouženou zárukou. Kapacita bubnu 8 kg je dostatečně velká i pro rodiny a v době psaní recenze (únor 2022) patřila k oblíbeným variantám. Sušičce nechybí možnost připojení na odpad, ta už jde dnes v podstatě samozřejmostí a usnadní vám používání.

Celkově můžeme v této kategorii vlastně jen chválit. Sušička Beko patří do nejlepší třídy kondenzace A a nejvyšší energetické třídy A+++. Díky tomu za rok spotřebuje jen cca 177 kWh, v přepočtu na náklady tak můžete oproti méně úsporným modelům ušetřit i několik set korun ročně. Hlučnost 64 dB není nijak neobvyklá, víceméně všechny modely na trhu se drží okolo 65 dB. Standardní program sušení trvá u této sušičky necelé tři hodiny, což odpovídalo průměru.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Beko

28 % Beko, 20 % AEG, 17 % Bosch, 7 % LG, 4 % Electrolux, 4 % Candy, 4 % Philco, 4 % Indesit, 4 % Hoover, 7 % Další
Typ sušičky

S tepelným čerpadlem

76 % Kondenzační, 20 % S tepelným čerpadlem, 4 % Hybridní
Typ motoru

Invertorový

50 % Klasický, 46 % Invertorový, 4 % Neuvedeno
Maximální náplň (kg)

8

48 % 8, 35 % 7, 17 % 9
Možnost napojení na odpad

Ano

89 % Ano, 11 % Ne
Třída účinnosti kondenzace

A

63 % B, 37 % A
Energetická třída

A+++

59 % A++, 39 % A+++, 2 % A+
Roční spotřeba (kWh)

177

209,09
Roční náklady na provoz za rok 2022 (Kč)

1 026,6

1 212,74
Hlučnost (dB)

64

64,85
Trvání standardního programu (min)

174

181,24

Vybavení a funkce

Na rozdíl od základních parametrů, v kategorii vybavení a funkcí sušička Beko nijak zvlášť nezaujme. To neznamená, že by byla nějak špatná, nebo že by jí chybělo něco nepostradatelného. Jen zkrátka nabízí víceméně to samé, co většina ostatních modelů na trhu. V základu je to displej, časovač, dětská pojistka a průhledná dvířka bubnu. Tyto standardní prvky jsou doplněné senzory vlhkosti, které upravují program podle množství vody v prádle, a systémem proti pomačkání, který převrací a načechrává prádlo po usušení. Obojí je dnes také u sušiček zcela běžné.

Méně standardní jsou funkce jako parní programy, samočisticí kondenzátor nebo smart funkce, nic z toho ale tato sušička nenabízí. Zajímavým prvkem je tak snad jen vnitřní osvětlení bubnu, které nebývá úplnou samozřejmostí.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Samočisticí kondenzátor

Ne

85 % Ne, 15 % Ano
Dětská pojistka

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

100 % Ano
Průhledné víko bubnu

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Odložený start/konec

Ano

100 % Ano
Vnitřní osvětlení bubnu

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Zvukový signál

Ano

87 % Ano, 11 % Ne, 2 % Neuvedeno
Senzory vlhkosti

Ano

100 % Ano
Smart funkce

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Parní funkce

Ne

85 % Ne, 11 % Ano, 4 % Neuvedeno
Systém proti zmačkání

Ano

96 % Ano, 4 % Neuvedeno
Výška (cm)

84,6

84,77
Šířka (cm)

59,7

59,86
Hloubka (cm)

65,4

60,05
Hmotnost (kg)

48

48,35

Hlavní klady a zápory

Silnou stránkou sušičky Beko jsou především její základní parametry, konkrétně nízká spotřeba a vysoká efektivita kondenzace. Potěší také invertorový motor a vnitřní osvětlení bubnu. Vyloženě negativní stránky tato sušička pravděpodobně nemá, nejhůře je v některých ohledech průměrná. Postrádá také pokročilejší technologie, jako například smart funkce nebo samočisticí kondenzátor, ty ale nejsou v této cenové kategorii samozřejmostí.

Porovnání s alternativami

Zajímavou alternativou by mohla být sušička Gorenje D2A83IL/I. Parametrově je modelu Beko velice podobná, spotřebu a hlučnost mají v podstatě srovnatelnou, obě jsou také vybavené invertorovým motorem. Sušička Gorenje má také stejnou kapacitu a podobnou cenu, ale je navíc vybavená parními funkcemi.

Pokud máte ještě vyšší nároky a nedělá vám problém si pár tisíc připlatit, za zvážení stojí také sušička LG RC91U2AV2W. Ta má sice větší kapacitu 9 kg, udržela si ale víceméně stejnou spotřebu, jako má menší model Beko. Kromě toho je vybavená smart funkcemi a samočisticím kondenzátorem. Oproti modelu Beko má pouze delší trvání standardního programu.

Naopak cenově dostupnější variantou, u které možná budete muset lehce přimhouřit oko, může být sušička Indesit YT M11 83K. Ta stojí o pár tisíc méně než model Beko, přesto je v nejlepší energetické třídě, má nízkou spotřebu a invertorový motor. Její buben také pojme až 8 kg prádla. Na rozdíl od sušičky Beko ale není vybavená vnitřním osvětlením bubnu.

Naše hodnocení a závěr

Sušička Beko DS8539TU vám přijde vhod, pokud kladete důraz na nízkou spotřebu a hledáte model s invertorovým motorem. Hlučnost i délka trvání programu je u této sušičky standardní, kromě nejlepší energetické třídy ale potěší také nejvyšší třída účinnosti kondenzace.

Naopak ve funkcích tento model moc nevyniká, zároveň ale nepostrádá nic z nejdůležitějších prvků výbavy. Jako drobnost nabídne vnitřní osvětlení bubnu, pokročilejších technologií, jako je samočisticí kondenzátor nebo smart funkce, se ale nedočkáte. Pokud tyto prvky vyžadujete, podívejte se také na recenzi sušičky LG RC91U2AV2W.

14 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: Beko DS8539TU | Hodnocení: 86,1 %
Eliška Srncová patří ke služebně nejstarším členům v našem týmu a tématu sušiček se ujala už před více než třemi lety. Dlouhodobě sleduje vývoj těchto spotřebičů i nejnovější trendy, má v malíku také energetické štítky. Poradí vám tak, jaké hodnoty na štítcích hledat, do kterých přístrojů se vyplatí investovat, které funkce můžete oželet a co naopak u sušičky nemůžete postrádat. Sušičky prádla nejsou jediným velkým spotřebičem v jejím záběru, na starosti má také myčky, pračky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Beko DS8539TU

Beko DS8539TU

14 000 Kč Orientační cena