Recenze Bosch WTH85202BY - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Bosch WTH85202BY

70,3 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Dostupná cena
 • Ve většině ohledů standardní

Zápory

 • Nemá invertorový motor
 • Chybí zajímavější prvky výbavy
11 000 Kč Orientační cena
 • 7,6/10
  Hodnocení efektivity sušení
 • 8,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 8,5/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 7,5/10
  Hodnocení vybavení a funkcí
 • 70,3 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Sušička Bosch WTH85202BY patří k cenově dostupnějším modelům na trhu, podívejme se tedy, zda jde o model pro nenáročné uživatele, nebo je schopná konkurovat i dražším produktům. Objemově se řadí zhruba k průměru, pojme až 7 kg, což je dostačující i pro rodiny. Jako kondenzační sušička má nádobku na sběr vody odpařené z prádla, ovšem můžete ji rovnou připojit i k odpadu, stejně jako většinu sušiček na trhu.

Účinností kondenzace se zařadila do třídy B, což byl v době psaní recenze (únor 2022) v podstatě standard a znamená to, že ze sušičky neuniká nadměrné množství vlhkosti. S energetickou účinností potom obsadila třídu A++, kam patřila zhruba polovina hodnocených sušiček. Za rok spotřebuje přibližně 212 kWh, což byl v době hodnocení víceméně průměr. To samé platí i pro hlučnost 65 dB a délku trvání standardního programu 188 min.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Bosch

28 % Beko, 20 % AEG, 17 % Bosch, 7 % LG, 4 % Electrolux, 4 % Candy, 4 % Philco, 4 % Indesit, 4 % Hoover, 7 % Další
Typ sušičky

S tepelným čerpadlem

76 % Kondenzační, 20 % S tepelným čerpadlem, 4 % Hybridní
Typ motoru

Klasický

50 % Klasický, 46 % Invertorový, 4 % Neuvedeno
Maximální náplň (kg)

7

48 % 8, 35 % 7, 17 % 9
Možnost napojení na odpad

Ano

89 % Ano, 11 % Ne
Třída účinnosti kondenzace

B

63 % B, 37 % A
Energetická třída

A++

59 % A++, 39 % A+++, 2 % A+
Roční spotřeba (kWh)

212

209,09
Roční náklady na provoz za rok 2022 (Kč)

1 229,6

1 212,74
Hlučnost (dB)

65

64,85
Trvání standardního programu (min)

188

181,24

Vybavení a funkce

V základních parametrech byla sušička Bosch většinou na standardní úrovni, o její výbavě můžeme říct totéž. Nenajdete u ní pokročilejší prvky, jako jsou smart funkce, parní programy nebo samočisticí kondenzátor, to vše je ale záležitostí spíše dražších modelů. Postrádá také vnitřní osvětlení bubnu, které už je u sušiček poměrně časté, na efektivitu sušení ale samozřejmě nemá žádný vliv.

Zaměřme se tedy na to, co sušička má. V první řadě je to displej, časovač a dětská pojistka. Tyto prvky není třeba dlouze popisovat, najdete je v podstatě u všech moderních sušiček. Lepší přehled o dění v sušičce vám zajistí průhledné víko bubnu. Možná si říkáte, že prosklené víko je přece samozřejmostí. Nemusí to ale platit vždy, starší modely sušiček měly neprůhledná dvířka z plastu, v těch totiž byly umístěné filtry.

Nechybí ani zvukový signál, který vám připomene, že máte prádlo ze sušičky vyndat. Pokud přece jen zapomenete, nebo zrovna nestíháte, sušička bude ještě hodinu po skončení programu prádlo převracet a načechrávat, aby se ležením příliš nepomačkalo. Nakonec nechybí ani senzory vlhkosti, díky kterým je sušení přesnější a můžete si dokonce nastavit požadovanou úroveň vysušení prádla. Všechny tyto funkce a technologie už jsou ale u dnešních sušiček samozřejmostí, nedá se tedy říct, že by v tomto směru sušička Bosch nějak vynikala.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Samočisticí kondenzátor

Ne

85 % Ne, 15 % Ano
Dětská pojistka

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

100 % Ano
Průhledné víko bubnu

Ano

98 % Ano, 2 % Ne
Odložený start/konec

Ano

100 % Ano
Vnitřní osvětlení bubnu

Ne

70 % Ano, 30 % Ne
Zvukový signál

Ano

87 % Ano, 11 % Ne, 2 % Neuvedeno
Senzory vlhkosti

Ano

100 % Ano
Smart funkce

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Parní funkce

Ne

85 % Ne, 11 % Ano, 4 % Neuvedeno
Systém proti zmačkání

Ano

96 % Ano, 4 % Neuvedeno
Výška (cm)

84,2

84,77
Šířka (cm)

59,8

59,86
Hloubka (cm)

66,5

60,05
Hmotnost (kg)

48,6

48,35

Hlavní klady a zápory

Největší výhodou sušičky Bosch je její relativně nízká cena. Za tu sice nedostanete model nadupaný nejnovějšími funkcemi a technologiemi, zároveň ale na žádném ohledu vyloženě nezaostává. Jde zkrátka o spotřebič, který ve všech ohledech odpovídá průměru.

Porovnání s alternativami

Ačkoliv si sušička Bosch nevede nijak špatně, možná vás budou zajímat i další alternativy v podobné cenové kategorii.

Výrazně lepších výsledků dosahuje například sušička Beko EDS7512CSGX, která patří do nejlepší energetické třídy A+++, má třídu účinnosti kondenzace A a o trochu kratší trvání základního programu. Její výbava je se sušičkou Bosch víceméně shodná, navíc nabídne jen vnitřní osvětlení bubnu. Oba modely také mají starší variantu motoru.

O něco levnější variantu představují sušičky Beko DPS 7405 G B5 a Gorenje DE72/G. Ty mají parametry víceméně stejné jako model Bosch, ve výbavě opět nabídne navíc vnitřní osvětlení bubnu. Výhodou je ale samozřejmě zmíněná nižší cena.

Naše hodnocení a závěr

Kondenzační sušičku Bosch WTH85202BY můžeme doporučit méně náročným uživatelům, kteří hledají jednoduchý přístroj za příznivou cenu. Právě nízká cena je totiž nejsilnější stránkou tohoto modelu, v ostatních ohledech je spíše průměrný. Patří do standardní energetické třídy A++ a nejčastější třídy účinnosti kondenzace. Hlučností, spotřebou i délkou trvání referenčního programu se drží zhruba průměru a neoslní ani nabídkou funkcí a vybavení.

Nemá totiž invertorový motor, smart funkce, parní programy a žádné další nejnovější technologie. Nepostrádá ovšem klasické prvky, jako je dětská pojistka, časovač, displej, senzory vlhkosti nebo systém načechrávání prádla. Kapacita 7 kg by měla stačit i standardní rodině. Pokud by vás ale zajímal o něco úspornější model, který navíc nabídne i vnitřní osvětlení bubnu, podívejte se také na recenzi sušičky Beko EDS7512CSGX.

11 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: Bosch WTH85202BY | Hodnocení: 70,3 %
Eliška Srncová patří ke služebně nejstarším členům v našem týmu a tématu sušiček se ujala už před více než třemi lety. Dlouhodobě sleduje vývoj těchto spotřebičů i nejnovější trendy, má v malíku také energetické štítky. Poradí vám tak, jaké hodnoty na štítcích hledat, do kterých přístrojů se vyplatí investovat, které funkce můžete oželet a co naopak u sušičky nemůžete postrádat. Sušičky prádla nejsou jediným velkým spotřebičem v jejím záběru, na starosti má také myčky, pračky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Bosch WTH85202BY

Bosch WTH85202BY

11 000 Kč Orientační cena