Sušička Bosch WTX87EH0 - Recenze a test | Arecenze
Menu

Recenze a test Bosch WTX87EH0

83,7 % Celkové hodnocení

Top 11 v kategorii Sušičky prádla

Jednotlivá hodnocení

 • 6,7/10
  Hodnocení efektivity sušení
 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 10/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 9,3/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady

 • Nízká spotřeba
 • Parní programy
 • Smart funkce

Zápory

 • Vysoká cena
 • Třída účinnosti kondenzace B
 • Chybí samočisticí kondenzátor
27 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sušička Bosch se cenově vyšplhala mezi nejdražší modely v našem srovnání (listopad 2019) a dalo by se tak očekávat, že dosáhne i perfektních výsledků. Pojďme se tedy podívat, jak sušička v našem srovnání obstála. V první řadě je třeba zmínit, že má kapacitu až 9 kg prádla, což z ní dělá model vhodný hlavně pro početnější domácnosti. Sušičky s větší kapacitou mívají často také vyšší spotřebu, to ale v tomto případě neplatí. Roční spotřeba modelu Bosch zůstala s hodnotou 193 kWh lehce pod průměrem (233 kWh), ročně vás tak provoz sušičky vyjde jen na necelých 800 Kč. Díky tomu se může sušička hrdě hlásit k energetické třídě A+++, nejlepší třídě na trhu. Pochválit můžeme také hlučnost sušičky, i když v tomto případě je pochvala spíše symbolická, rozdíly mezi jednotlivými modely jsou pouze v decibelech a i tento model se tak udržel pod průměrem 65 dB jen o 3 dB.

Nyní už se dostáváme ke slabším stránkám sušičky, respektive parametrům, ve kterých dosahuje průměrných či podprůměrných hodnot. Jedná se v první řadě o třídu účinnosti kondenzace B. Ano, stále jde o druhou nejlepší třídu na trhu a v době psaní recenze do ní spadala více než polovina hodnocených modelů, u sušičky za bezmála třicet tisíc korunu ale zkrátka očekáváme trochu více. Zvlášť když ve třídě účinnosti A narazíte i na sušičky za zhruba poloviční cenu. Druhou drobnou slabinou je delší trvání standardního programu, v tomto případě sušička přesáhla průměr zhruba o půl hodiny. Hodnoty jsou ale do jisté míry orientační a v praxi se mohou výrazně lišit.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Bosch

35 % Beko, 16 % AEG, 16 % Bosch, 8 % Electrolux, 5 % Philco, 5 % Hoover, 5 % LG, 3 % Lord, 3 % Indesit, 3 % Candy
Typ sušičky

Kondenzační

57 % Kondenzační, 38 % S tepelným čerpadlem, 5 % Hybridní
Maximální náplň (kg)

9

46 % 8, 41 % 7, 14 % 9
Možnost napojení na odpad

Ano

84 % Ano, 11 % Ne, 5 % Neuvedeno
Třída účinnosti kondenzace

B

65 % B, 35 % A
Energetická třída

A+++

49 % A+++, 46 % A++, 5 % B
Roční spotřeba (kWh)

193

215,46
Roční náklady na provoz za rok 2022 (Kč)

772

1 216,02
Hlučnost (dB)

62

64,70
Trvání standardního programu (min)

215

178,73

Vybavení a funkce

V kategorii vybavení a funkcí nebudeme mít moc připomínek, snad až na jednu. Sušička Bosch postrádá samočisticí kondenzátor. Tato funkce ještě zdaleka není u sušiček samozřejmostí, s přihlédnutím k ceně modelu by ale bylo potěšující, kdyby jej sušička Bosch měla. Tím ale všechny nedostatky ve funkcích končí, kromě běžných prvků, jako je časovač či dětská pojistka (a samozřejmě nepostradatelný displej) vám sušička poskytne i senzory vlhkosti, systém proti zmačkání, Smart funkce a dokonce i parní programy, se kterými se u sušiček setkáváme spíše výjimečně. Stejně jako hlučnost, i rozměry sušiček jsou velmi obdobné a ani tato není výjimkou, na konkrétní čísla se můžete podívat ve spodní části tabulky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Samočisticí kondenzátor

Ne

86 % Ne, 14 % Ano
Dětská pojistka

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

100 % Ano
Průhledné víko bubnu

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Odložený start/konec

Ano

100 % Ano
Vnitřní osvětlení bubnu

Ano

73 % Ano, 24 % Ne, 3 % Neuvedeno
Zvukový signál

Ano

81 % Ano, 14 % Ne, 5 % Neuvedeno
Senzory vlhkosti

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Smart funkce

Ano

78 % Ne, 22 % Ano
Parní funkce

Ano

78 % Ne, 16 % Ano, 5 % Neuvedeno
Systém proti zmačkání

Ano

95 % Ano, 3 % Ne, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

84,2

84,75
Šířka (cm)

59,8

59,82
Hloubka (cm)

59,9

59,16
Hmotnost (kg)

55,6

47,78

Naše hodnocení a závěr

Sušička Bosch WTX87EH0 měla v našem hodnocení nelehkou startovací pozici, patří totiž k nejdražším modelům v našem srovnání. Její výsledek sice nebyl úplně perfektní, oproti konkurenci ale vyniká alespoň ve funkcích. Ani v kategorii základních parametrů si nevedla špatně, hodnocení jí ale kazí místy průměrné až podprůměrné hodnoty, které jsou běžné pro výrazně levnější sušičky. Z funkcí musíme zdůraznit hlavně ovládání pomocí smartphonu a parní programy, obojí patří k ne příliš běžným prvkům. Chybí ovšem samočisticí kondenzátor, se kterým se setkáváme už i u cenově dostupnějších modelů, jako je například sušička Siemens WT47W590CS.

27 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch WTX87EH0 | Hodnocení: 83,7 %
Eliška patří ke služebně nejstarším členům v našem týmu a tématu sušiček se ujala už před více než třemi lety. Dlouhodobě sleduje vývoj těchto spotřebičů i nejnovější trendy, má v malíku také energetické štítky. Poradí vám tak, jaké hodnoty na štítcích hledat, do kterých přístrojů se vyplatí investovat, které funkce můžete oželet a co naopak u sušičky nemůžete postrádat. Sušičky prádla nejsou jediným velkým spotřebičem v jejím záběru, na starosti má také myčky, pračky a další bílou techniku.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Bosch WTX87EH0

Bosch WTX87EH0

27 000 Kč Orientační cena