Recenze a test vysavače Philips FC 9729/09 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Philips FC 9729/09

Recenze Philips FC 9729/09

85,2 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Klasické vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 8,9/10
  Vysávání tvrdých podlah
 • 4,7/10
  Vysávání koberců
 • 8,7/10
  Konstrukce a uživatelská přívětivost
 • 7,7/10
  Funkce a příslušenství

Klady

 • Vysoký výkon vysávání na tvrdých podlahách
 • Regulace výkonu
 • Dlouhý přívodní kabel
 • Výborná kvalita vyfukovaného vzduchu

Zápory

 • Chybí indikátor zanesení filtru
 • Horší výkon vysávání na koberci
5 000 Kč Orientační cena

85,2 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Klasické vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 8,9/10
  Vysávání tvrdých podlah
 • 4,7/10
  Vysávání koberců
 • 8,7/10
  Konstrukce a uživatelská přívětivost
 • 7,7/10
  Funkce a příslušenství

Klady

 • Vysoký výkon vysávání na tvrdých podlahách
 • Regulace výkonu
 • Dlouhý přívodní kabel
 • Výborná kvalita vyfukovaného vzduchu

Zápory

 • Chybí indikátor zanesení filtru
 • Horší výkon vysávání na koberci
5 000 Kč Orientační cena

V listopadu 2023 jsme vysavač Philips FV 9729/09 podrobili testování, přičemž jsme na vinyl, dlažbu a koberec nasypali několik nečistot a materiálů. Níže si ukážeme, jak si s nečistotami poradil.

První dojmy a obsah balení

Vysavač Philips FC 9729/09 je k dispozici v červené barvě s černošedými detaily. Na první pohled působí poměrně robustně, jeho rozměry se však nijak nevyjímají. V balení kromě vysavače najdete obrázkový manuál, teleskopickou trubici, základní, parketovou a štěrbinovou hubici a hubici na čalounění. Samozřejmostí pak jsou dva filtry – HEPA a omyvatelný, které byly již součástí balení.

Základní parametry

Vysavač Philips FC 9729/09 má příjemně velký akční rádius a i délka kabelu 7 metrů byla v době testování (listopad 2023) nadprůměrná. Nadprůměrný je i příkon, který činí 900 W, ale i sací výkon, jenž se pohybuje kolem 241 W. Jde o bezsáčkový model s cyklonovou technologií a kapacitou sběrné nádoby 2 litry. Obvyklá hodnota pro bezsáčkové modely je většinou kolem 1,5 l a i zde tedy vysavač získává plusové body.

Zmínit musíme také příslušenství, vysavač je totiž vybaven třemi speciálními hubicemi, včetně kartáče na zvířecí chlupy, a jednou základní. Kromě toho disponuje teleskopickou trubicí a samonavíjecím kabelem. Regulovat na něm lze i výkon a na rukojeti hadice si můžete nastavit typ vysávané plochy. Základní hubice je pak vybavena kartáčem, který využijete na kobercích.

Naopak mu chybí indikátor zanesení filtru, soft start či turbokartáč. Tyto vlastnosti však nemá většina vysavačů. Co se hmotnosti týče, řadí se mezi průměr, váží totiž 5,5 kg. Při častém přenášení například do schodů se ale může pronést.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Sáčkový/bezsáčkový

Bezsáčkový

63 % Sáčkový, 37 % Bezsáčkový
Výrobce

Philips

20 % Sencor, 13 % Hoover, 13 % Kärcher, 13 % Electrolux, 13 % ETA, 13 % Rowenta, 7 % Miele, 4 % Concept, 2 % Bosch, 2 % Philips
Objem sáčku/sběrné nádoby (l)

2

3,28
Délka napájecího kabelu (m)

7

6,61
Filtr

Protialergický HEPA filtr

Hlučnost (dB)

71

73,22
Akční radius (m)

10

9,36
Energetická třída

A

54 % A, 13 % B, 9 % C, 4 % A+, 4 % A++, 2 % D, 2 % A+++, 11 % Neuvedeno
Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

A

65 % A, 13 % D, 7 % B, 4 % E, 2 % C, 9 % Neuvedeno
Třída účinnosti vysávání koberců

C

33 % A, 26 % C, 24 % D, 4 % E, 2 % F, 2 % B, 9 % Neuvedeno
Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

83 % A, 4 % B, 4 % C, 9 % Neuvedeno
Příkon (W)

900

735,65
Sací výkon (W)

241

208,43

Vysávání

Při testování v listopadu 2023 jsme se zaměřili na kvalitu vysávání, a to na tvrdých podlahách (vinylu a dlažbě) a koberci. Testovali jsme několik nečistot jako například mouku, kávu, kukuřičné lupínky, kočkolit i písek. Nečistoty jsme vysávali na nejvyšší možný stupeň a s vysavačem jsme pohybovali vpřed a vzad. Zároveň jsme se zaměřili na vysávání na čas, kdy jsme vysavač podrobili minutovému testu, při kterém jsme na tvrdou podlahu vysypali kočkolit spolu s kávou.

Vysávání vinylu

Naším prvním testem bylo vysávání vinylu, na který jsme rozsypali kávu, písek, kočkolit, cornflakes a mouku. Vysavač si na této podlaze vedl opravdu dobře a téměř všechny suroviny vysál na jedničku. Jediné, co mu dělalo problém, byly kukuřičné lupínky, které při vysávání spíše natlačil do rohu, než aby je vysál. Pokud však hubici položíte přímo na lupínky, vysavač je snadno vysaje.

Naopak kávu, kočkolit, písek i mouku vysál na jeden či dva zátahy. Snadno si poradil s rohem místnosti, kde nenechal žádné nečistoty. Philips také jednoduše po podlaze klouzal, nemuseli jsme při vysávání používat žádnou sílu. Velkou výhodou je i to, že si můžete na sací trubici nastavit typ podlahy. Na každou vysávanou podlahu jsme tedy nastavili příslušný typ.

Vysavač Philips jsme podrobili minutovému testu, při kterém jsme na podlahu nasypali 50 g kočkolitu a 5 g kávy. Vysavač tyto nečistoty vysál na nejvyšší výkon již za 20 sekund, což je velmi dobrý výsledek.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy (1–10 bodů) 10
Vysávání kočkolitu (1–10 bodů) 9
Vysávání cornflakes (1–10 bodů) 2
Vysávání písku (1–10 bodů) 10
Vysávání mouky (1–10 bodů) 10
Minutový test vysávání (s) 20

Vysávání dlažby

Na dlažbu jsme vysypali kávu, mouku a kočkolit. Stejně jako na vinylové podlaze si i zde vysavač vedl výborně. Káva ani mouka nezůstávaly ve spárách dlažby, vysavač je perfektně vysál i na dvě přejetí. Stejně tak dobře vysál i kočkolit.

Parametr Tento produkt
Vysávání kávy (1–10 bodů) 10
Vysávání mouky (1–10 bodů) 10
Vysávání kočkolitu (1–10 bodů) 10

Vysávání koberce a textilií

Oproti tvrdým podlahám si Philips na kobercích zas tak dobře nevedl. Musíme však zmínit, že byl zátěžový test poměrně náročný. Na koberec se středním vlasem jsme nasypali piliny a kukuřičné lupínky. Vysavač si moc dobře neporadil ani s pilinami, ani s kukuřičnými lupínky. Spíše je po koberci roznesl, než vysál, a to i když jsme hubici položili přímo na ně. I přesto je vysavač na koberci nechal téměř všechny a nakonec jsme museli vzít klasickou trubici, se kterou jsme lupínky a piliny vysáli.

Vysát rozdrcené kukuřičné lupínky jsme zkusili i na čalouněném křesle, kde jsme použili nástavec na čalounění. Výsledek nás překvapil, jelikož je vysavač všechny snadno a rychle vysál a, na rozdíl od konkurence, lupínky nezatlačil do záhybů křesla.

Parametr Tento produkt
Vysávání pilin na koberci (1–10 bodů) 2
Vysávání cornflakes na koberci (1–10 bodů) 3
Vysávání cornflakes na čalounění (1–10 bodů) 9

Provedení, konstrukce a rozměry

Vysavač Philips svými rozměry a váhou patří k průměru. Manipulace s ním nebyla nijak náročná, i když při častém přenášení, například do schodů, by se již mohl pronést. Nějaký ten gram navíc mu přidávají příslušné hubice, které jsou umístěné přímo v těle vysavače. To může mít však výhodu v tom, že je nemusíte skladovat zvlášť a můžete je mít hned po ruce. Sací trubice s hadicí pak byla poměrně těžká, při delším vysáváním vás tak může bolet ruka.

Vysavač je dále vybaven 2litrovou sběrnou nádobou, jejíž kapacita je nadprůměrem. Díky většímu objemu ji nebudete muset často vysypávat. Sběrná nádoba zároveň není složena z více částí, takže ji nemusíte složitě rozkládat a zase skládat. To ale zase může být nevýhoda při jejím čištění, jelikož se budete hůře dostávat na některá místa.

Funkce a příslušenství

Indikátor zanesení filtru tento vysavač sice nemá, je to ale také v podstatě jediné, co mu do plné výbavy chybí. Jinak disponuje indikátorem plnosti nádoby, regulátorem výkonu, navíjecím kabelem i několika náhradními hubicemi. Najdete u něj například hubici na parkety a tvrdé podlahy, čalounění, ale i štěrbinovou hubici. Na rukojeti hadice je pak také kartáč na zvířecí chlupy, což je určitě plusem pro majitele domácích mazlíčků. Co mu naopak chybí je turbokartáč, ten však nebývá součástí většiny vysavačů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ano

70 % Ano, 26 % Ne, 4 % Značka na nádržce
Regulace výkonu

Ano

76 % Ano, 24 % Ne
Hubice na tvrdé podlahy

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Štěrbinová hubice

Ano

91 % Ano, 9 % Ne
Turbokartáč

Ne

63 % Ne, 37 % Ano
Měkčená kolečka

Ano

85 % Ano, 13 % Ne, 2 % Neuvedeno
Navíjecí kabel

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Výška (cm)

29,2

28,19
Šířka (cm)

28,5

30,32
Délka (cm)

44

40,05
Hmotnost (kg)

5,5

5,37

Filtrace

Philips je vybaven dvěma filtry. Motor je chráněn omyvatelným filtrem a výstup zajišťuje protialergický HEPA filtr. Omyvatelný filtr je určitě plusem, jelikož jej stačí pouze umýt a nemusíte jej tak často měnit. Při testování jsme zkoušeli i test filtrace, tedy jak vysavač dobře těsní. Pomohli jsme si výrobníkem mlhy, aby bylo dobře vidět, kde vysavač netěsní. Při našem testu jsme zjistili, že vysavač propouští nasávaný vzduch pouze minimálně, a to v zadní části vysavače.

Uživatelský komfort

S vysavačem se obecně pracovalo poměrně dobře. I když je samotná trubice trochu těžší, při občasném vysávání vám vadit nebude. Rukojeť na hadici se drží dobře, zároveň na ní najdete možnost nastavení na různé typy podlah, které si zvolíte podle vysávané plochy. Hadice s trubicí a dalšími hubicemi do sebe jednoduše zapadnou, což poznáte i podle cvaknutí. Pro odejmutí stačí stisknout tlačítko a hubice se sama uvolní. Díky tomuto systému se vám nestane, že vám hubice či trubice při vysávání upadne.

Při testování jsme změřili i hlučnost vysavače, na nejvyšší výkon vydává 71 dB. Jde o poměrně standardní hlučnost vysavačů, která se nijak neliší od ostatních.

Tlačítko na zapínání vysavače spolu s tlačítkem pro navíjení kabelu je umístěno na zadní straně vysavače. Tlačítka jsou velká a přehledná a snadno se mačkají. Zmínit musíme i délku kabelu, která činí 7 metrů. Akční rádius je pak 10 metrů, což je rozhodně nadprůměr. Většina vysavačů má délku kabelu pouhých 5 metrů.

Názory uživatelů

Philips FC 9729/09 sklízí převážně pozitivní recenze. Uživatelé si například vychvalují dostatečný výkon, protialergický filtr, dlouhou šňůru, kartáč na rukojeti, jednoduchost vyprazdňování nádoby i regulaci výkonu. Jako nevýhodu zmiňují vyšší cenu či to, že ze sběrné nádoby odpadává těsnící guma. To jsme zaznamenali i my u testovaného modelu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi hlavní klady určitě můžeme zařadit dlouhý přívodový kabel a velký akční rádius, který je v tomto případě až 10 metrů. Zmínit také musíme regulaci výkonu, prostor pro hubice přímo ve vysavači, kartáč na zvířecí chlupy na rukojeti či solidní výkon. Mezi nevýhody pak zařadíme absenci indikátoru zanesení filtru či horší výkon na kobercích. I přes vyšší cenu má však co nabídnout a rozhodně svůj účel splňuje.

Porovnání s alternativami

Jestliže hledáte alternativu s podobnými funkcemi, výkonem i akčním rádiem, ale nižší cenou, zkuste sáhnout po Sencor SVC 90000BK, který se pyšní až 14metrovým akčním rádiem, příkonem 800 W, nízkou hlučností a HEPA filtrem. Co se hmotnosti týče, tam je na tom podobně jako Philips. Pozitivem je však nižší cena.

Závěr

Vysavač Philips FC 9729/09 si v našem testu vedl velmi dobře, obzvlášť co se vybavenosti a funkcí týče. Nabízí téměř všechny obvyklé funkce, až na indikátor zanesení filtru a turbokartáč. Vyniká také na tvrdých podlahách, kde si až na kukuřičné lupínky vedl opravdu skvěle. Co se týče koberců, při vysávání pilin i cornflaků poměrně zaostával. Musíme však podotknout, že ostatní testované vysavače měly podobný problém. Na vysátí koberce s běžnými nečistotami či prachem bude tak naprosto dostačující.

5 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Philips FC 9729/09 | Hodnocení: 85,2 %
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorka, která ráda zkoumá a testuje domácí spotřebiče spojené s úklidem. I proto se právě věnuje tématu klasických vysavačů, které i sama otestovala. Díky tomu vám poskytne informace o tom, na co se zaměřit při výběru, jestli zvolit raději sáčkový či bezsáčkový vysavač, jaký filtr je nejlepší a jaké funkce by vysavači neměly chybět. Kromě vysavačů se u nás věnuje i jiným spotřebičům, jako jsou žehličky či tyčové mixéry.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Philips FC 9729/09

Philips FC 9729/09

5 000 Kč Orientační cena