Recenze Roland FP 30X - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Roland FP 30X

74,1 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Nejlevnější digitální piana do 40 000 Kč

Klady

  • Vynikající pocit ze hry
  • Velmi příjemný zvuk
  • Citlivost odezvy
  • Klávesy z umělé slonoviny
  • Poměrně silné reproduktory

Zápory

  • Bez stojanu
  • 1 pedál v balení
  • Není na baterie
17 000 Kč Orientační cena

Digitální piano Roland FP 30X představuje velmi dobrou volbu pro uživatele, kteří při výběru cílí na nízkou cenu. Jedná se o jedno z nejdostupnějších elektronických pian, přičemž i přes svou nízkou cenu nabídne vynikající klavírní zvuk a tedy příjemnou zvukovou odezvu.

Základní charakteristiky

Digitální piano Roland FP 30X hodnotíme i přes jeho nízkou cenu velice dobře. Disponuje sice plastovými klávesami, které jsou v této cenové relaci běžné, avšak jejich povrch je tvořený z umělé slonoviny věrně napodobující klasický, avšak drahý materiál (slonovina se však pro výrobu kláves nesmí používat už od 80. let). Piano nabízí hned 256 zvukovou polyfonii, čímž se dorovnává i řádově dražším modelům, avšak pouze 56 různých zvuků, které je ale možné dále obohatit o různé efekty.

Tento model i přes svou cenovou dostupnost nabídne standardní klaviaturu PHA-4, od které můžete očekávat reálný pocit ze hry. Navíc dovoluje nastavit sílu úhozu v šesti krocích, takže se snadno přizpůsobí individuálním preferencím hráče. FP30X podporuje také funkce Dual pro vrstvení dvou zvuků a Split pro rozdělení klaviatury na dvě zóny nebo použití dvou zvuků vedle sebe, tyto funkce jsou už dnes ale poměrně běžnou součástí i levnějších zařízení.

Konektivita

Výhodou je, že lze toto digitální piano propojit s okolními zařízeními prostřednictvím konektoru USB, který mnohým levnějším modelům chybí. Navíc je vybaveno také rozhraním Bluetooth MIDI, které využijete pro práci s MIDI hudebními aplikacemi pro skládání hudby v mobilních zařízeních.

Za výhodu zde považujeme také zabudovaný MIDI rekordér pro záznam vlastních skladeb. Zároveň je však možné hrát s vašimi oblíbenými songy z připojeného paměťového USB zařízení, což rovněž neumožní všechny modely.

Hlavní tabulka parametrů – digitální piana
Parametr Tento produkt
Typ klaviatury

PHA-4

Dynamika úhozu

Ano, 6 stupňů

Escapement

Ano

Počet kláves

88

Materiál kláves

Plast

Povrch kláves

Syntetická slonovina

Polyfonie

256

Počet zvuků

56

Počet pedálů v základním provedení

1

Možnost připojit pedály

Ano

Funkce half-pedal

S pedálovou lištou

Damper resonance

Ano

Počet x výkon reproduktorů (W)

2 x 11

MIDI

Ano

USB host

Ano

USB konektor

Ano

Počet přednastavených skladeb

30

Metronom

Ano

Duo mód

Ano

Duální klaviatura

Ano

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (září 2023) sklízí digitální piano značky Roland opravdu vynikající hodnocení, a to jak na uživatelské, tak i odborné úrovni. O vysoké míře spokojenosti svědčí například celkový průměr všech hodnocení na portále heureka.cz, který dosahuje úctyhodných 96 %. Stejně tak můžeme zmínit, že tento model piana je doporučován řadou zkušených i profesionálních hudebníků.

Uživatelé si přitom nejčastěji pochvalují fakt, že jde model nabízí řadu praktických vylepšení oproti FP-3O, jako jsou například silnější reproduktory, předefinování citlivostí hodnot Brilance, Ambience a KeyTouch nebo rozšíření nástrojových rejstříků. Většina hodnotících se shoduje na tom, že jde o kompaktní piano s velkým potenciálem. Na druhou stranu někteří negativně hodnotí náročnější hardwarové ovládání, protože pianu chybí LCD displej.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi největší přednosti tohoto digitálního piana patří jednoznačně jeho autentický klavírní zvuk, který je ostatně pro výrobky značky Roland typický. I přes nízkou cenu zde můžete zapomenout na lehkou klaviaturu typickou u přenosných pian střední ceny, díky klaviatuře PHA-4 teno model zkrátka vystupuje z řady a pro jeho příjemnou zvukovou odezvu je doporučován i odborníky.

Další výhodou je zde povrch kláves z umělé slonoviny, čímž se výrobce snaží napodobit klavírní pocit ze hry. Samozřejmě má Roland FP 30X i nějaké nevýhody. Jednou z nich je například absence stojanu v balení, což je ovšem běžné, pokud si rovnou nekupuje celý set. Za nevýhodu můžeme považovat také pouze 1 sustain pedál v balení, čímž tento model zaostává za digitálními piany s dřevěnou konstrukcí, ve které najdete celou sadu 3 pedálů.

Záporně zde hodnotíme také fakt, že tento model není na baterie, i přestože je přenosný, ke hraní tudíž budete vždy potřebovat přítomnost elektrické zásuvky.

Porovnání s alternativami

Pokud stále nejste rozhodnutí pro digitální piano Roland FP 30X a poohlížíte se po cenově ještě výhodnější alternativě, pak za zmínku stojí určitě o třídu nižší model Roland FP-10. Jeho doménou je jednoznačně nízká cena, protože tuto variantu seženete již od 10 000 Kč, přesto nabídne standardní klaviaturu s 88 klávesami a velmi příjemnou zvukovou odezvu. Má ale pochopitelně méně zvuků a polyfonii.

Další alternativou může být také námi doporučovaný model Yamaha P-125, což je levný zástupce této oblíbené značky. Je sice zhruba o 1 až 2 tisíce levnější, ale v několika parametrech nedosahuje zmíněnému pianu Roland FP 30X. Například se liší nižším rozsahem polyfonie a menším počtem zvuků, navíc má méně výkonné reproduktory a matný povrch kláves, který není všem hudebníkům příjemný.

Závěrečné shrnutí

Digitální piano Roland FP 30X spadá do kategorie levnějších modelů, čímž splňuje nároky nenáročných uživatelů trvajících zejména na nízké ceně. S ohledem na řadu jeho parametrů na dobré úrovni však nelze říci, že by se jednalo o piano výhradně pro začátečníky. O vysoké míře spokojenosti svědčí jednak řada kladných uživatelských recenzí, ale také doporučení od zkušených a profesionálních hudebníků.

Hráče potěší skvělou zvukovou odezvou s věrně napodobujícím klavírovým zvukem, který je ostatně pro modely značky Roland typický. Těšit se můžete na standardní klaviaturu s 88 klávesami, ostatně jiné varianty jsme ani do našeho srovnání nezařazovali. Klávesy přitom vynikají svým povrchem z umělé slonoviny. Nevýhodou ale je nemožnost používat piano na baterie a také pouze jeden pedál v balení.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Roland FP 30X | Hodnocení: 74,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva je redaktorka, která má zkušenosti s různými hudebními nástroji. Díky tomu je pro ni snadné udělat si přehled mezi digitálními piany a jejich rozsáhlými parametry a může vás tak blíže seznámit se všemi specifiky této kategorie. Při své práci bere ohled nejen na aktuální trendy na trhu, ale také na odborné i uživatelské recenze, a poradí například, které digitální piano je vhodné pro začínající hudebníky nebo co si představit pod pojmem escapement.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Roland FP 30X

Roland FP 30X

17 000 Kč Orientační cena