Menu

Recenze a test Specialized Rockhopper Sport 2022

85,4 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Pánská horská kola

Klady

  • Kvalita za dobrou cenu
  • Hydraulické brzdy
  • Vnitřní vedení kabelů

Zápory

  • Pedály nejsou v ceně
  • Nižší počet převodů
15 000 Kč Orientační cena

Základní charakteristiky

Specialized Rockhopper Sport patří do střední cenové kategorie horských kol. I když jsme ho zařadili do kategorie pro pány, výrobce ho uvádí jako unisex model, takže by mělo sednout i ženám. Tělo tvoří pevný hliníkový rám, což je v této cenové hladině nejběžnější materiál, musíte u něj ale počítat s trochu větší váhou, než například u karbonu.

Komfort při jízdě po těžším terénu zajistí odpružená vidlice. Tu lze v případě potřeby uzamknout, nebo upravit míru odpružení dle aktuálního terénu. Kolo nemá odpružený rám, takže se úplně nehodí brát ho do těžkých terénů. Na druhou stranu tak alespoň celou sílu přenášíte do jízdy a budete s kolem rychlejší. Lanka jsou vedená vnitřkem rámu, což zajišťuje čistý a elegantní vzhled.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Model Rockhopper od značky Specialized patří mezi nejprodávanější pánská horská kola na trhu. Verze pro rok 2022 je už několikátou v řadě, občas ještě stále někde narazíte na doprodej předchozích ročníků, které se liší jen minimálně. Uživatelé si ho oblíbili zejména pro skvělý poměr ceny a výkonu. Mezi milovníky cyklistiky téměř nenarazíte na negativní recenze.

Hlavní výhody a nevýhody

Největší výhoda modelu Specialized Rockhopper Sport 2022 spočívá ve velmi dobrém poměru ceny a výkonu. Má kvalitní komponenty, ale zároveň není nijak předražený. Za zmínku stojí hydraulické kotoučové brzdy, které bývají často výsadou mnohem dražších modelů.

Z estetického hlediska vás jistě potěší i schovaná lanka, která vedou vnitřkem rámu a na venek nejsou viditelná, což dodává kolu jistou eleganci. Pro někoho by mohla být nevýhodou absence šlapátek v základní výbavě, dnes se ale už k lepším kolům zkrátka nedávají. Výrobce tak dává novým majitelům prostor, aby si koupili vlastní šlapátka dle potřeby, každému totiž sedí něco jiného.

Porovnání s alternativami

Pánské kolo Specialized Rockhopper se vyrábí ve třech variantách – v levnější základní Rockhopper verzi a v námi vybrané Sport verzi. Dražší verze Sport má výhodu v přítomnosti hydraulických kotoučových brzd, které se pro horské kolo hodí. Základní verze má sice také kotoučové brzdy, ale v jejím případě jsou mechanické, což znamená o něco nižší odolnost a o něco nižší kvalitu. U levnější verze musíte zkrátka počítat s tím, že se šetřilo na komponentech. Pokud patříte mezi trochu náročnější jezdce, určitě doporučujeme si připlatit za verzi Sport.

Naše hodnocení a závěr

Horské kolo Specialized Rockhopper Sport 2022 vás potěší skvělým poměrem ceny a výkonu. Má velmi kvalitní komponenty, hydraulické kotoučové brzdy a odpruženou vidlici. Jedná se o poměrně univerzální model, který by měl provedením sednout téměř každému jezdci. Dokonce se ho nemusí bát ani dámy, výrobce ho označuje jako unisex model. Doporučujeme jim ale vyzkoušet, zda jim velikostně a konstrukčně sedí, ženy totiž mají odlišnou postavu a často i jiné nároky na tvar rámu či sedla.

Pokud patříte mezi méně náročné jezdce, možná vás zaujme i levnější základní varianta Specialized Rockhopper 2022. V našem srovnání jsme zpracovali také recenzi cenově dostupného modelu Kross Hexagon 5.0 2021.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Specialized

Materiál rámu

Hliník

Velikost rámu

S–XXL

Počet převodů

2×9

Odpružení vidlice

Ano

Odpružení rámu

Ne

Průměr kol (")

29

Brzdy

Kotoučové hydraulické

Materiál pedálů

Nerelevantní

Hmotnost (kg)

14

Modelový rok

2 022

15 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Specialized Rockhopper Sport 2022 | Hodnocení: 85,4 %
Dana Široká
Redaktorka
Dana si během života vyzkoušela různé typy kol – od silničních a trekingových až po horská, kterým se věnuje právě na této stránce. Díky vlastním zkušenostem s rekreační cyklistikou dokáže uživatelům poradit, na co se při výběru horského kola zaměřit a podle čeho zvolit optimální velikost rámu a kol. Její jméno najdete i u obecné stránky s jízdními koly a u trekingových kol.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli kolo může používat i osoba nad 130 kg? Děkuji.

Róbert Benčík

Dobrý den, oficiální nosnost kola se pohybuje kolem 120 kilogramů. Pokud budete kolo využívat na klasické turistické ježdění, mělo by zvládnout i více, při dlouhodobější vysoké zátěži ale hrozí poškození některých komponentů. V tomto případě doporučujeme poradit se přímo s prodejcem.

Kamila Lorenzová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Recenze Specialized Rockhopper Sport 2022

Specialized Rockhopper Sport 2022

15 000 Kč Orientační cena