Menu

Mora K 140 AW – Recenze, testy a srovnání

55,1 % Celkové hodnocení

v kategorii Kombinované sporáky

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 3,0/10
  Hodnocení programů
 • 6,3/10
  Hodnocení funkcí desky
 • 3,5/10
  Hodnocení funkcí trouby

Klady

 • Nízká cena
 • Systém čištění EcoClean
 • Energetická třída A

Zápory

 • Nemá elektrické zapalování
 • Bez horkovzdušného pečení
 • Velmi chabá výbava
5 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kombinovaný sporák Mora K 140 AW zaujme v první řadě dostupnou cenou, v době psaní recenze (červenec 2022) patřil k nejlevnějším modelům v našem srovnání. Pozitivní zprávou je, že se nízká cena nijak nepodepsala na spotřebě, sporák se řadí do energetické třídy A, stejně jako víceméně všechny modely na trhu. Ani kapacita trouby 68 l není zrovna malá a měla by vystačit i na přípravu jídla pro rodinu. Nechybí standardní 4 plynové hořáky, na rozdíl od některých konkurenčních modelů ale není varná deska krytá poklopem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Mora

40 % Amica, 30 % Beko, 10 % Electrolux, 10 % AEG, 10 % Mora
Počet hořáků

4

100 % 4
Objem trouby (l)

68

64,50
Poklop

Ne

80 % Ano, 20 % Ne
Energetická třída

A

100 % A
Spotřeba energie při běžném pečení (kWh)

0,80

0,95
Počet programů pečení

4

40 % 8, 30 % 11, 30 % 9

Vybavení a funkce

Naopak na nabídce programů je nižší cena opravdu znát. Vybírat můžete pouze ze 4 režimů pečení, některé sporáky nabízejí i několikanásobek. Spolehnout se navíc můžete jen na horní a spodní topné těleso, ventilátor ani zadní topné těleso u tohoto modelu nenajdete. To znamená, že trouba není schopná horkovzdušného pečení. Nenabízí ani funkci grilu či rozmrazování, na které můžete u sporáků narazit poměrně často. Velkým překvapením pravděpodobně nebude, že ve výbavě nenajdete ani displej či časovač.

Na druhou stranu potěší systém čištění EcoClean, který vám usnadní údržbu trouby. Samozřejmě nechybí ani bezpečnostní pojistky plynových hořáků. Ovšem elektrického zapalování se u tohoto sporáku nedočkáte, při vaření se tak neobejdete bez sirek nebo zapalovače.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Elektrické zapalování

Ne

100 % Ano
Bezpečnostní pojistka

Ano

100 % Ano
Horní topné těleso

Ano

100 % Ano
Spodní topné těleso

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ne

80 % Ano, 20 % Ne
Ventilátor

Ne

100 % Ano
Gril

Ne

100 % Ano
Rozmrazování

Ne

80 % Ano, 10 % Ne, 10 % Neuvedeno
Systém čištění

EcoClean

50 % Černý smalt, 20 % SimpleSteam, 20 % Žádný, 10 % EcoClean
Displej

Ne

70 % Ano, 30 % Ne
Časovač

Ne

90 % Ano, 10 % Ne
Výška (cm)

85

80 % 85, 10 % 90, 10 % 85,5
Šířka (cm)

50

70 % 50, 20 % 60, 10 % 59,4
Hloubka (cm)

60

90 % 60, 10 % Neuvedeno
Hmotnost (kg)

37,1

Názory uživatelů a odborníků

Uživatelé popisují sporák Mora jako jednoduchý, spolehlivý, český výrobek. Oceňují především nízkou cenu a snadné ovládání, podle některých jde o ideální variantu na chatu nebo třeba pro staršího člověka. Opakovaně se objevuje výtka směrem k absenci elektrického zapalování, na to je tedy potřeba před pořízením sporáku pamatovat. Další recenze uživatelů najdete na stránkách Heureka.cz.

Hlavní klady a zápory

Nejsilnější stránkou tohoto modelu je bezpochyby jeho nízká cena. Oceňujeme také čisticí funkci EcoClean a dobrou energetickou třídu A. Slabší je rozhodně výbava modelu, zejména absence horkovzdušného pečení nebo elektrického zapalování může být pro řadu uživatelů odrazující.

Porovnání s alternativami

V podobné cenové kategorii vám jako alternativu můžeme doporučit sporák Amica SHM 586N W. Ten má oproti modelu Mora dvakrát více programů pečení, ve výbavě najdete také elektrické zapalování, ventilátor, funkci grilu či režim rozmrazování. Postrádá ovšem jakýkoliv systém čištění. Troubu mají oba sporáky víceméně stejně velkou a patří také do stejné energetické třídy.

Levnější variantu potom představuje sporák Amica 510GE1.23PF(W). Energetická třída i kapacita trouby zůstávají stejné, oproti sporáku Mora má ještě méně programů (pouze 3) a nemá žádný systém čištění. Patří ovšem k nejlevnějším modelům na trhu a nezaostává za sporákem Mora až tak dramaticky.

Naše hodnocení a závěr

Pokud hledáte levný model na chatu nebo pro nenáročného uživatele, můžeme vám kombinovaný sporák Mora K 140 AW doporučit. Budete se sice muset smířit s absencí horkovzdušného pečení, elektrického zapalování a jiných sofistikovanějších funkcí, výhodou ale bude velmi nízká cena, se kterou se sporák stále drží slušných energetických parametrů a nabídne vám také speciální program čištění. O něco náročnějším uživatelům by ale mohl lépe vyhovovat sporák Amica SHM 586N W, který má dvojnásobek programů a elektrické zapalování.

5 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Mora K 140 AW | Hodnocení: 55,1 %
Eliška působí v naší redakci jako seniorní člen týmu a většinu domácích spotřebičů už za ta léta srovnávání a hodnocení zná jako své boty. K tématům přistupuje komplexně, u kombinovaných sporáků vám tak vysvětlí vše, od typů paliv, přes varianty varných desek až po funkce trouby. Rozhled si získává i zpracováváním dalších témat, jako jsou indukční sporáky, a nebo plynové varné desky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Mora K 140 AW

Mora K 140 AW

5 000 Kč Orientační cena