Menu

Talisker Skye – Recenze, testy a srovnání

91,2 % Celkové hodnocení

Skotská od moře v kategorii Whisky nad 1 000 Kč

Klady

  • Tradiční slanost ostrovních whisky
  • Příjemný kouř a dozvuky rašeliny
  • Jasný nádech karamelu

Zápory

  • Trochu méně zakulacená (ostřejší na jazyku)
  • Vyšší cena s ohledem ke stáří
1 100 Kč Orientační cena

Historie a ochutnávka

Skotská whisky Talisker Skye je jedním z věhlasných produktů stejnojmenné palírny. Ta svou tradicí sahá až do roku 1827, kdy se zakladatelé palírny Hugh a Kenneth MacAskillovi přestěhovali na ostrov Skye. Whisky jsme ochutnali a splnila přesně to, co jsme od ní s ohledem na lokalitu vzniku očekávali. Při napití se společně s teplem v ústech začne okamžitě rozvíjet pro ostrovní whisky zcela stěžejní slanost. Ta je doprovázena karalemovými a na whisky dosti sladkými vjemy. Neschází ani výrazné kouřové dozvuky, které reflektují klasický rašelinový výrobní proces. Whisky v lahvi je 10 let stará, je proto ještě trochu drsnější a zaštípe na jazyku. Koupit ji můžete bez, ale i v líbivém dárkovém balení.

Hodnocení odborníků

Odborníci všeobecně považují whisky Talisker Skye za jednu z nejlepších s ohledem na poměr ceny a kvality. Talisker Skye se v prestižní celosvětové soutěši Ultimate Spirit Challenge umisťuje se svým hodnocením 90 a více bodů v horních částech hodnotící tabulky. Mezi lety 2017 a 2022 neobdržela nikdy méně než 90 bodů. V roce 2021 si dokonce vysloužila rovných 95 bodů, čímž se hodnocením zařadila mezi podstatně dražší a také starší konkurenci.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa se nabízí Laphroaig 10y. Jedná se rovněž o ostrovní whisky, samozřejmostí je tedy její slanější chuť. Ve vůni ovšem ucítíte atypicky jód a kromě slanosti rozeznáte i olejové podtóny. Whisky je trochu agresivnější a vhodná je spíše pro ty, kdo mají raději drsnější skotskou. Talisker Skye je naproti tomu lépe pitelná a vhodnější pro ty, kdo svět skotské whisky spíše ještě objevují. Její chuť totiž nestaví pouze na drsném podnebí jejího vzniku, ale také sladkých karamelových podtónech.

Závěr

Jestliže chcete ochutnat svou první skotskou whisky z ostrovní oblasti Skye a vyzkoušet tak vlastními chuťovými pohárky, co to znamená, že je v chuti obsažena typická přímořská slanost, Talisker Skye je rozhodně dobrou volbou. Kromě lehce ordinérního kouřového dozvuku se totiž dočkáte i sladkosti karamelu. Rašelina je přitom v chuti přítomná, výrazná, ale svým důrazem to nepřehání, jako některé jiné whisky. Alternativou může být levnější, ale také o něco méně uhlazená Laphroaig 10y.

1 100 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Talisker Skye | Hodnocení: 91,2 %
Martina Moresová
Redaktorka
Martina je redaktorka, která bádá v hlubinách internetu po těch nejzajímavějších produktech. Každodenní důkladné rešerše a třídění faktů je to, co ji baví. Na našem webu se stará o širokou nabídku témat, kam spadají třeba i rumy. V oblasti whisky čerpá informace nejen ze specializovaných webů, ale také se radí s certifikovanými barmany. Dokáže tak čtenáře srozumitelně seznámit s důležitými fakty o whisky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Recenze Talisker Skye

Talisker Skye

1 100 Kč Orientační cena