Menu

Recenze a srovnání Brother DCP-1622WE

Pro nenáročné v kategorii Laserové tiskárny

Klady

  • Velmi rychlý tisk
  • Celkově spolehlivá tiskárna
  • Tisk je poměrně levný

Zápory

  • Netiskne barevně
  • Připojení k MacOS je problematické
  • Tiskový válec by mohl zvládnout více výtisků
4 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Brother DCP-1622WE se řadí mezi modely splňující všechny požadavky vedoucí k tomu, aby je bylo možné označit za multifunkční. Testovaný model patří mezi laserové tiskárny a disponuje všemi výhodami i nedostatky, které z této technologie vyplývají. Samozřejmostí je tedy rychlý tisk, rozumné náklady, ale také absence podpory barevných souborů. Podrobněji se o našem testu dočtete na řádcích níže.

Stejně jako všechny ostatní zařízení v našem výběru, i Brother DCP-1622WE zvládá skenování a kopírování. Jeho klady spočívají zejména v dostatečně kapacitním vstupním zásobníku a ve své cenové třídě také poměrně rychlém tisku. Zásobník pojme až 150 listů, ovšem v maximální tvrdosti odpovídající papíru s hustotou 105 gramů na metr čtvereční. Počet 150 listů už poskytuje dostatečnou kapacitu pro menší kancelář, ve které je zpravidla důležité, abyste nemuseli každou půlhodinu papír doplňovat.

 

Parametr Tento produkt
Výrobce

Brother

Typ

Laserová

Barevný tisk

Ne

Tisk na formát A3

Ne

Tisk fotografií

Ne

Maximální gramáž papíru (g/m2)

105

Bezokrajový tisk

Ne

Vstupní zásobník

150

Automatický podavač

Ne

Hloubka (cm)

34

Šířka (cm)

38,5

Výška (cm)

25,5

Hmotnost dle výrobce (kg)

7,2

Hmotnost námi naměřená (kg)

7,175

Hmotnost zařízení jsme ověřili na váze s předností na 10 gramů. Podle výrobce by se měla pohybovat okolo 7,2 kilogramu, nám váha ukázala hodnotu o 25 gramů nižší. Z tohoto pohledu splněno, výrobce uvádí hodnotu správnou, to ale nic nemění na tom, že je tiskárna těžká. A taky velká. Hloubka a šířka 34 x 38,5 centimetrů nepřekvapí, výška 25,5 centimetrů už se ale na každou polici vejít nemusí. Stále se však jedná o zařízení kompaktnějších rozměrů bez podpory tisku ve formátu A3.

 

Obsah balení

V balení toho na první pohled moc nenajdeme. Výrobce přiložil jeden tiskový válec, plastovou nasazovací klipsnu na papír a napevno ukotvený napájecí kabel. Samozřejmě se nevyhneme nějaké té stovce stran návodů, ale dočteme se v nich vše, co je potřeba. Tiskový válec by měl zajistit 1 500 výtisků v černé barvě.

Kabel ukotvený napevno není zcela ideální variantou, pokud byste chtěli tiskárnu převážet. V balení taky, jak je to v poslední době typické, schází USB kabel pro přímé propojení s počítačem. Optický válec najdete osazený přímo v útrobách tiskárny po zvednutí jejího horního krytu. Ten se skládá ze dvou částí a zvednout budeme muset obě.

Příprava na první spuštění

Před prvním spuštěním je potřeba osadit tiskový válec do útrob zažízení. Toho lze docílit poměrně snadno, bez námahy. Přístup je řešen dobře, prostor je velký, a tak válce vymění téměř kdokoliv.

Okolní drážky pro umístění optického válce vás jasně navedou do správné pozice. Podrobněji si popíšeme proces osazení válců níže.

Proces plnění je následující:

  1. Otevřete horní kryt se skenerem,
  2. otevřete druhý kryt s výstupným zásobníkem,
  3. chyťte úchop zeleného optického válce za střed,
  4. válec opatrně vytáhněte,
  5. rozbalte tiskový válec a sejměte oranžový kryt,
  6. válec držte za plastovou část a vložte jej do optického válce černou tyčí dolů,
  7. propojené válce vložte zpět do tiskárny tak, jak byl původně osazen optický válec,
  8. zavřete první kryt,
  9. jemně potlačte na zelenou páčku směrem od sebe a zavřete druhý kryt.

Když jsou válce osazeny a tiskárna opět uzavřena, můžete zařízení připojit ke zdrojii elektřiny. Nikdy válec nevyměňujte s tiskárnou zapojenou do elektrického proudu. S otevřeným horním krytem můžete vyklopit výstupní zásobník, vstupní zásobník stačí pouze sklopit. Vše je podrobněji ukázáno na videu výše.

Připojení a obsluha tiskárny

Tiskárna disponuje jednoduchým monochromatickým displejem a sérií tlačítek. Ta se po letech vývoje téměř nezměnila, takže pokud jste již někdy tiskárnu měli, ničím vás nepřekvapí. Zelené tlačítko spustí kopírování ze skeneru, červené ukončí jakoukoliv probíhající úlohu. Všechna ostatní tlačítka jsou rovněž dobře popsaná, jejich funkce tak vychází už z popisku. K dispozici je Wi-Fi, SCAN, oboustranná kopie a spínače pro procházení menu. Z menu lze provádět všechna nastavení, která umožní počítač.

Zařízení umí využít samozřejmě připojení k lokální síti, po síti tedy není tisk problematický. Bohužel však už nepodporuje modernější varianty, jako je například AirPrint pro produkty společnosti Apple, stejně jako GooglePrint pro Android zařízení. Ovladače jsou dostupné pouze pro Windows, takže uživatelé MacOS budou skutečně odkázáni pouze na tisk přes síť. To ale s ohledem na omezení v podobě černobílého tisku úplně nevadí.

Výrobce naštěstí nabízí pro Apple alespoň software pro skenování, jinak by nebylo bezdrátově vůbec možné. Celkově bylo propojení ve srovnání s ostatními testovanými modely nejsložitější, nejméně uživatelsky přívětivé. V praxi se ale jedná o věc, kterou nastavíte jednou a už nastavená zůstane, takže tomu velkou váhu nepřikládáme. Jak jsme zmínili už výše, USB kabel v balení schází, to ale neznamená, že by jej tiskárna nepodporovala.

 

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

USB

Ano

Wi-Fi

Ano

NFC

Ne

Tisk a skenování

Pokud je vašim přimárním cílem tisk dokumentace, tedy především textu, pak vám tiskárna vyhoví dobře. Zařízení pojme pouze formát A4 a menší, to ale při černobílém tisku zpravidla vůbec nevadí. Co nám schází je automatický oboustranný tisk, který k dispozici není a byl by zrovna v případě laserové černobílé tiskárny hodnotným doplňkem.

Parametr Tento produkt
Rychlost tisku černobíle dle výrobce (str/min)

20

Rychlost tisku černobíle námi naměřená (str/min)

20,6

Doba tisku první strany černobíle dle výrobce (s)

10

Doba tisku první strany černobíle námi naměřená (s)

13,5

Maximální rozlišení tisku (DPI)

2 400 x 600

Maximální rozlišení skenu (DPI)

1 200 x 600

Bezokrajový tisk

Ne

Maximálně listů dle výrobce (černá)

1 500

Maximálně listů námi naměřeno (černá)

2 888

Cena černého toneru

490

Cena černobílého výtisku A4 dle výrobce

0,38

Cena černobílého výtisku A4 dle našeho měření

0,22

Rychlost tisku

Výrobce slibuje, v návaznosti na testy učiněné podle patřičné normy ISO, že tiskárna vyjede po zadání příkazu první stranu do 10 sekund. My jsme testovali tuto hodnotu více uživatelským způsobem. Ve Stand-by módu jsme zadali tisk a strana byla vyprodukována do 13,5 sekundy. To je hodnota nadstandardně dobrá v této cenové třídě.

 

Ve specifikacích jsme se také dočetli o tempu tisku 20 stran za minutu. Hodnotu jsme ověřili tiskem dokumentů zaplněných textem Lorem Ipsum a došli k hodnotě 20,6 stran za minutu. Dá se tedy říci, že v tomto případě výrobce uvádí hodnotu poměrně přesně a realisticky. V praxi lze považovat tisk prostřednictvím DCP-1622WE za nadstandardně rychlý v cenové třídě.

Náklady na tisk

Před příchodem tiskáren s tankovým systémem byly laserové modely považovány za ty nejméně nákladné. A skutečně tomu tak i bylo. Výrobce slibuje až 1 500 výtisků na jeden tiskový válec, my jsme při 80 % černém pokrytí a přepočtu na 4,21 % pokrytí došli až k 2 888 stranám. Lze tedy usuzovat cenu jedné A4 někde mezi 0,22-0,38 Kč. Do výpočtu zahrnujeme i optický válec, který by se měl měnit po 10 000 vyprodukovaných stranách. V době testování (leden 2022) stál každý z těchto dvou válců okolo 500 Kč.

Jedno však zůstává pravdou a málokdo to zohledňuje. Laserové tiskárny mají výrazně vyšší odběr elektřiny, než ty inkoustové. A to klidně i více než dvacetinásobně. Laserová tiskárna totiž musí pigment na stránky zapékat a odebírá při tom stovky wattů. V případě tohoto modelu se odběr pohyboval krátkodobě i přes 1 000 wattů při tisku, po většinu doby však okolo 400 W.

Skenování

Skener překvapí svou kvalitou barev, nikoliv však už svou ostrostí. Ostatně jeho rozlišení je pouze 1 200 x 600 DPI a žádné zázraky očekávat nelze. Abychom měli srovnání, testovali jsme skenery na všech souběžně testovaných multifunkčních tiskárnách při využití stejného referenčního souboru. Výsledky jsou patrné z výřezu na obrázcích níže.

Na první pohled je zřejmé, že svou ostrostí dosahuje zdaleka nejlepších výsledků tanková tiskárna HP Smart Tank 515. Barevností se však až tak výrazně od Brother DCP-1622WE neliší. Vzorový soubor jsme využili z tohoto zdroje.

Spotřeba a hlučnost

Ve Stand-by módu odpovídá spotřeba většině konkurenčních zařízení. Tiskárna si odebere podle výrobce pouze 0,8 wattů za hodinu, což je hodnota, kterou jsme měřením ověřili. Platí však to, co se píše výše. Tiskárna spotřebovává výrazně více energie při svém provozu. Níže si ale upřesníme, proč to není s ohledem na rychlost tisku vlastně vůbec důležité.

Pokud by se totiž spotřeba pohybovala na úrovni 400 wattů za hodinu a rychlost tisku byla zmíněných 20 listů za minutu, pak za hodinu vytiskneme 1 200 listů a spotřebujeme 0,4 kWh energie, tedy téměř 3 koruny za elektřinu. A to rozhodně není moc.

V blízkosti tiskárny jsme umístili hlukoměr a měřili maximální a průměrnou hlučnost. Přibližná nejvyšší hodnota, které tiskárna dosáhla, byla 70 dB. To odpovídá přibližně hluku na pomezí lidské konverzace a městské dopravy. Střední hodnota byla pak přibližně 56 dB, to je už na pomezí zvuku mírného deště a lidské konverzace. Zařízení tedy není přehnaně hlasité a okolí příliš neruší. Pro pravidelný a objemný tisk v tiché kanceláři bychom ale doporučili spíše kvalitní laserovou tiskárnu, která bude ve výsledku o dost tišší.

Parametr Tento produkt
Spotřeba Stand-by dle výrobce (W)

0,8

Spotřeba stand-by naměřená (W)

0,8

Hlučnost dle výrobce (dB)

52

Maximální hlučnost námi naměřená (dB)

75

Průměrná hlučnost námi naměřená (dB)

65

Výrobce v souladu s patřičnými normami ISO uvádí hodnotu hlučnosti 52 dB. Podle nás metodika ISO nemusí zcela odpovídat běžným podmínkám v domácnosti či malé kanceláři. Hlukoměr jsme tedy umístili v bezprostřední blízkosti tiskárny a měřili maximální a průměrný hluk při tisku. Maximální hodnoty se nárazově pohybovaly okolo 75 dB, což odpovídá hlučnější městské dopravě. Průběžná hlučnost byla na úrovni cca 65 dB a to už je spíše hluk odpovídající hlasitému rozhovoru. V menší kanceláři tedy tiskárna neurazí, při častém tisku a větším počtu zaměstnanců by ale už mohla rušit.

Názory expertů a dalších uživatelů

Test jsme prováděli v lednu 2022 a v době psaní recenze nebyly recenze odborně zaměřených redakcí k dispozici. Zacílili jsme tedy alespoň na ty uživatelské. Zařízení se těší poměrně velké oblibě, hodnotící vzorek tak není malý.

Mezi pozitivy najdeme zejména přijatelnou cenu na laserovou tiskárnu, ale také ocenění za rychlý tisk bez zdržování. Uživatelé oceňují cenovou dostupnost originálních válců, které se řadí mezi ty nejlevnější. Paradoxně v době psaní recenze byly originální válce levnější, než ty kompatibilní. Negativa na sebe však také nenechala čekat. Recenzenti výrobci vytýkají zejména absenci oboustranného tisku, složitější nastavení připojení a kopírování pouze pomocí skeneru.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

My vidíme největší přednosti modelu Brother DCP-1622WE v jeho rychlosti tisku, ale také spolehlivosti, s jakou funguje. Až na složité nastavení připojení jsme nedošli na žádné obtíže, výměna spotřebních doplňků je opravdu jednoduchá a výsledný tisk není drahý. Kdybychom měli hodnotit jeho kvalitu, občas se na papíře objevily viditelné koleje/linky od tištění, ale to s ohledem na účel zařízení není velkým problémem. Asi málokdo by toto zařízení kupoval pro tištění černobílých fotek na měkký papír.

Zařízení samozřejmě už podle specifikací netiskne barevně, to nás nezaráží. Absenci oboustranného tisku a automatického podavače na skenování/kopírování jsme také očekávali. Ale bezdrátové připojení nám ze všech testovaných modelů trvalo nejdéle a vyřešit ho v prostředí zařízení Apple není uživatelsky přívětivé. Také bychom ocenili, kdyby tiskový válec nabízel alespoň dvojnásobnou kapacitu pigmentu, i kdyby byl za vyšší cenu. Nikdo přeci nechce válec každou chvíli měnit.

Naše hodnocení a závěr

Brother DCP-1622WE je zajímavou variantou do malé kanceláře či domácnosti, pokud je vaším zájmem zejména tisk textových dokumentů. V takovém případě poskytne odpovídající rychlost, spolehlivost i poměrně nízkou cenu spotřebních doplňků. Skener není nijak zázračný, účel ale splní dobře. Přístup do vnitřních prostor není problematický ani bez návodu a tiskový/optický válec vymění každý.

Připojení bezdrátovou cestou je proces trochu delší, obzvláště v operačním systému MacOS, ale zvládnout se dá. Ve Windowsu nejsou s připojením problémy, protože k tiskárně dodává výrobce patřičné ovladače. Pokud ale cílíte spíše na tisk barevných dokumentů a fotek, zaměřte se na model HP Smart Tank 515.

4 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Brother DCP-1622WE
Libor Minařík
Redaktor
Libor má v našem týmu pozici technického redaktora. Téma tiskáren je mu blízké, a proto vám jednoduše dokáže vysvětlit, ve kterých případech je lepší inkoustová tiskárna, a kdy zase laserová. Poradí vám, na jaké parametry se při nákupu nové tiskárny zaměřit a jak vybrat vhodný model dle využití. Kromě tiskáren najdete jeho recenze také u monitorů, notebooků či třeba externích disků.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Brother DCP-1622WE

Brother DCP-1622WE

4 000 Kč Orientační cena