Recenze Epson EcoTank L8160 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Epson EcoTank L8160

96,1 % Celkové hodnocení

Nejlepší produkt v kategorii Inkoustové tiskárny

Klady

  • 6 barev tisku – vysoce kvalitní tisk
  • Vysoké rozlišení tisku
  • Velmi nízké tiskové náklady

Zápory

  • Malý zásobník na papír
  • Absence automatického podavače
  • Tisk je relativně pomalý
13 600 Kč Orientační cena

Základní údaje 

Epson EcoTank L8160 se řadí mezi vysoce kvalitní inkoustové tiskárny s tankovým systémem. Kombinace vysokého rozlišení tisku a 6 rozdílných inkoustů zaručí nejen nízké provozní náklady na černobílý i barevný tisk, ale také hluboce detailní fotografie s plynulými přechody barev. Tiskárna vyhoví dobře v domácnosti profesionálům, kteří tisknou grafické podklady.

Tiskárna je na tišším konci spektra, nabídne navíc kromě tisku i skener a funkci kopírování. Celkově je její obsluha jednoduchá, zejména díky velkému dotykovému displeji. Počítat budete ale muset s malým zásobníkem a poměrně vysokou cenou, obzvláště s ohledem na absenci automatického podavače papíru.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Epson

Typ

Inkoustová tanková

Barevný tisk

Ano

Tisk na formát A3

Ne

Tisk fotografií

Ano

Maximální gramáž papíru (g/m2)

300

Bezokrajový tisk

Ano

Vstupní zásobník

100

Automatický podavač

Ne

Spotřeba Stand-by dle výrobce (W)

0,8

Hlučnost dle výrobce (dB)

37

Hloubka (cm)

36,9

Šířka (cm)

40,3

Výška (cm)

16,2

Hmotnost dle výrobce (kg)

8,4

Hodnocení funkcí a vybavení

Připojení tiskárny je umožněno hned několika způsoby. Neschází samozřejmě klasická USB přípojka, stejně jako ethernetový port pro síťový kabel. Tiskárna podporuje Wi-Fi direct, pro majitele zařízení Apple poslouží funkce AirPrint. Tisknout můžete přímo z flash disku nebo SD karty. Barevná dotyková obrazovka má úhlopříčku 4,3 palce velkou, jedná se tedy o rozměrný displej. Chybět vám může jedině technologie NFC.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

USB

Ano

Wi-Fi

Ano

NFC

Ne

Hodnocení tisku a skenování

Ve smyslu rychlosti tisku se nejedná o žádného sprintera. Výrobce slibuje, že v souladu s měřením podle normy ISO/IEC 24734 vyprodukuje tiskárna 16 černobílých stran za minutu. Tisk fotografie formátu 10×15 cm má potom trvat 25 sekund. Barevný tisk běží tempem 12 stran za minutu. Samozřejmostí je bezokrajový tisk.

Co je ale zajímavé, je zejména větší počet barev inkoustů. Jedna samostatná náplň je určena pro tisk černobílých dokumentů, dalších 5 náplní je potom specificky určeno pro grafickou a fotografickou tvorbu. Díky tomu a vysokému tiskovému rozlišení 5 760×1 440 DPI se tak můžete těšit na vysoce detailní fotografie.

Tiskárna zpracuje papír s gramáží až 300 g/m2. Tiskové parametry jsou nadstandardní. Zásobník na papír bohužel pojme pouze 100 listů kancelářského typu, při vyšší gramáži méně. Skener pracuje s maximálním rozlišením 1 200 x 4 800 DPI.

Parametr Tento produkt
Rychlost tisku černobíle dle výrobce (str/min)

16

Maximální rozlišení tisku (DPI)

5 760 x 1 440

Maximální rozlišení skenu (DPI)

1 200 x 4 800

Bezokrajový tisk

Ano

Maximálně listů dle výrobce (černá)

6 200

Cena černého toneru

390

Cena černobílého výtisku A4 dle výrobce

0,06

Maximálně listů dle výrobce (barevná)

31 000

Cena barevných tonerů

2 220

Cena barevného výtisku A4 dle výrobce

0,07

Cartridge

Na klasický černý inkoust slibuje výrobce tisk až 6 200 stran A4, přičemž při tomto počtu můžete počítat s náklady okolo 0,06 Kč na jednu stranu. Lahvičky pro barevný tisk slibují 6 200 stran každá, pokud by byla barevnost vyvážená, dosáhnete až 31 000 stran, tedy 0,07 Kč na stranu. Toto se dá ale opravdu těžko předpovědět, protože spotřeba ve značné míře závisí na pokrytí strany. V tabulce níže najdete kódy náplní do tiskárny Epson EcoTank L8160.

Parametr Tento produkt
Kód černé náplně/kazety

C13T07C14A

Kód černé foto náplně/kazety

C13T07D14A

Kód azurové náplně/kazety

C13T07D24

Kód purpurové náplně/kazety

C13T07D34A

Kód žluté náplně/kazety

C13T07D44A

Kód šedé náplně/kazety

C13T07D54A

Kód celého setu kazet

Nerelevantní

Kód optického válce

Nerelevantní

Kód tiskového válce černého

Nerelevantní

Kód tiskového válce barevného

Nerelevantní

Názory expertů a dalších uživatelů

Jestliže se zaměříme na hodnocení jiných odborníků, mezi nejčastějšími klady tiskárny Epson EcoTank L8160 najdeme zejména zmínky o 6 barvách inkoustů pro kvalitnější tisk. Ve skutečnosti se jedná spíše o 5 barev, protože šestá černá barva do barevného tisku nijak nezasahuje, ale běžně bývají barvy pouze 3. Výtky pak směřují k vyšší pořizovací ceně a podle některých i méně přehlednému menu. Uživatelů, kteří tiskárnu hodnotili, bylo v době psaní recenze (červenec 2022) minimum. Na videu níže se můžete podívat na kvalitu tisku fotografií.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Z našeho pohledu je tím nejzajímavějším na tiskárně Epson EcoTank L8160 právě vysoce kvalitní tisk fotografií. S kvalitním fotoapírem docílíte díky vysokému rozlišení trysek a kombinaci 5 barev profesionálních výsledků. Náklady na tisk tankové tiskárny jsou přitom zcela minimální a barva vám vydrží velice dlouho. Zajímavá je také nádržka na odpadní inkoust, která je součástí tiskárny.

Bohužel bychom ale v této cenové kategorii očekávali větší zásobník na papír a automatický podavač, který by umožnil oboustranné skenování bez nutnosti lidské asistence. Tiskárna navíc pracuje pomaleji, než konkurenční modely. Na druhou stranu je ale i tak rychlost tisku dostatečně vysoká a pokud nepotřebujete chrlit stovky stran denně, nebude vás nijak brzdit.

Porovnání s alternativami

Alternativou k tomuto modelu může být Canon i-Sensys MF744Cdw, a to zejména v případě, že vám na tisku fotografií moc nezáleží. Cenová hladina obou modelů je stejná, použitá technologie ovšem nikoliv. Canon i-Sensys pracuje s laserovými válci, dovede tisknout jak černobíle, tak i barevně. Kvalita laserového tisku při produkci grafiky a fotografií je ale ve všeobecnosti nízká. Na druhou stranu dostanete k dispozici automatický podavač pro účely oboustranného tisku, skenování i kopírování.

Canon nabídne zásobník na 300 stran A4. Velkou výhodou je vysoká rychlost tisku, ta je až 27 černobílých stran za minutu. Tiskárna je tak ideální do kanceláře, kde se stane dobrým služebníkem. Recenzovaný Epson oproti Canonu kromě vyšší kvality tisku poskytne ale nižší provozní náklady, konkrétně se jedná o úsporu 0,4 Kč na každé černobílé straně. Je potřeba ale dodat, že inkoustové tiskárny nejsou vhodné pro tisk velkých objemů stran, protože ty z tiskárny vyjíždějí ještě vlhké.

Jestliže hledáte tiskárnu do kanceláře a chcete kvalitní model, Canon i-Sensys MF744Cdw vám poslouží velice dobře. Výborně vyhoví pro tisk jakýchkoliv textových dokumentů, ty vyprodukuje i v barevném provedení. Pokud vám ale záleží na kvalitě tisku a chcete tisknout spíše grafiku či fotografie, je na tom Epson EcoTank L8160 nesrovnatelně lépe.

Naše hodnocení a závěr

Epson EcoTank L8160 je zdařilým kouskem japonského výrobce. Vysoké rozlišení a 6 barev zaručí nadstandardní kvalitu tisku, a to zejména fotografií a jiných grafických výstupů. Tiskárna je na tom dobře s konektivitou, její obsluha prostřednictvím velkého dotykového displeje jednoduchá. Tankový systém zaručuje velice úsporný tisk, na jednu náplň vytisknete tisíce dokumentů. Nepotěší naproti tomu malý zásobník na papír a absence automatického podavače.

Pokud hledáte alternativu pro produkci textových dokumentů do kanceláře, zaměřte se spíše na laserový model Canon i-Sensys MF744Cdw.

13 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Epson EcoTank L8160 | Hodnocení: 96,1 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub obsadil v našem týmu roli technického redaktora. Téma tiskáren má dobře nastudované a vysvětlí vám například, proč je pro tisk fotografií více vhodnější inkoustová tiskárna než laserová. Věnuje se také redakčnímu testování jednotlivých tiskáren. Kromě tiskáren najdete jeho recenze také u notebooků, ale i aku nářadí či štípačů dřeva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, sháním novou tiskárnu, protože s Epson L805 nejsem spokojen – velký rozdíl mezi zobrazovanou fotkou a tiskem. A váhám tedy si koupit tiskárnu s podobným systémem – tanky, řada L, aby se chyba neopakovala.

Petr Vopelka

Dobrý den, to se dá bohužel jen těžko definovat. Profesionální kvalitu tisku fotek v domácích podmínkách na „dostupných“ tiskárnách nelze očekávat. Pro tyto účely slouží pouze průmyslové sladěné tiskárny s kalibrací barev. Jedná se o vyšší řadu, pozitivní rozdíl by vnímatelný měl být, ale zázraky neočekávejte.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Epson EcoTank L8160

Epson EcoTank L8160

13 600 Kč Orientační cena