Menu

Recenze a srovnání Canon PIXMA TS3350

Pro nenáročné v kategorii Inkoustové tiskárny

Klady

  • Velmi nízká pořizovací cena
  • Téměř bez potřeby údržby
  • Široké možnosti připojení (i MacOS)

Zápory

  • Hodně hlučná
  • Tisk je drahý
  • Tisk je velmi pomalý
1 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Canon PIXMA TS3350 patří mezi ty nejlevnější multifunkční tiskárny, jaké lze vůbec zakoupit. Zdaleka se však nejedná o nejhůře vybavený produkt, ostatně právě z toho důvodu jsme jej zařadili do našeho testování. Oproti modernějším variantám se nejnižších cenových hladin stále drží modely s kazetovými cartridgemi. Ty zaručují jednoduchý a bezúdržbový, ale také velice nákladný tisk.

Jakožto multifunkční zařízení i Canon TS3350 podporuje kromě tisku také skenování a kopírování. Oproti levným laserovým tiskárnám zvládá ale také tisk fotografií, a to až do tvrdosti 275 gramů na metr čtvereční. Vstupní zásobník pojme bez obtíží 60 listů měkkého kancelářského papíru. A nutno dodat, že to není zrovna počet, který by potěšil v kanceláři. Pro účely příležitostné reprodukce obrázků či textů v domácnosti však zásobník postačí.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Canon

Typ

Inkoustová kazetová

Barevný tisk

Ano

Tisk na formát A3

Ne

Tisk fotografií

Ano

Maximální gramáž papíru (g/m2)

275

Bezokrajový tisk

Ano

Vstupní zásobník

60

Automatický podavač

Ne

Hmotnost dle výrobce (kg)

3,9

Hmotnost námi naměřená (kg)

3,73

Zařízení jsme s přesností na 10 gramů převážili, hmotnost bez kazet se pohybuje na úrovni 3,73 kilogramů. Model se tak řadí spíše mezi lehké tiskárny a je vhodný i pro převážení. Při tom je ale potřeba dávat pozor a tiskárnou příliš nepohazovat, protože použité materiály za kvalitní úplně považovat nejde. Výrobce zkrátka použil to, na co mu finance stačily. Se svými rozměry se tiskárna vejde i do police, její hloubka je totiž pouhých 31,6 centimetrů, šířka 43,5 cm a výška překvapivých 14,5 centimetrů. Myslete však na to, že se jedná o skladné rozměry a ne rozměry s vloženým papírem. Ten se vkládá totiž klasicky shora.

Obsah balení

V balení nalezneme vše podstatné a oproti jiným variantám ještě o kousek více. Na ty kousky navíc se podíváme jako první, protože jsou lehce matoucí. Test jsme dělali v lednu 2022, pohled na CD s ovladači k zařízení nám tudíž navodil pocit nostalgie. Předpokládáme ale, že tiskárna necílí na lidi, kteří se prací na počítači živí (a tudíš mají moderní techniku bez CD mechaniky), jako spíše na všechny nenáročné uživatele.

Výrobce také přiložil dva druhy kabelu, americký a evropský. Těžko tento krok chápat, pravděpodobně je pro něj levnější kabely vložit do balení oba, než investovat do nákladů spojených s dvojí logistikou. Ovšem nutno dodat, že USB kabel by nás potěšil více než americká přípojka.

Samozřejmostí jsou dvě cartridge, jedna černá a jedna barevná. Ty jsou dobře zabaleny a v krabici umístěny tak, aby nedošlo k jejich poškození při přepravě. Součástí balení je nezbytné množství návodů, které jsou ale možná zbytečně rozsáhlé. Opět se ale vracíme k tomu, že tato tiskárna pravděpodobně nebude cílit na uživatele, kteří tráví brouzdáním po internetu hodiny denně. Ti ostatní podrobný tištěný manuál jistě ocení.

Příprava na první spuštění

Pro první spuštění je nutné otevřít přední kryt. Za ním se skrývají dva sloty pro kazety s inkoustem. Přístup k nim je jednoduchý, žádné složité zábrany v cestě nejsou, ale prostor je spíše stísněný. Užší dlaň si s osazením kazet povede lépe, než „medvědí tlapa“ cvičícího či tvrdě pracujícího jedince.

 

Proces osazení kazet je následující:

  1. Otevřete přední kryt tiskárny,
  2. rozbalte cartridge přiložené v balení,
  3. cartridge držte rukou za plast po stranách,
  4. druhou rukou sloupněte oranžovou nálepku,
  5. nedotýkejte se částí, které byly pod nálepkou,
  6. cartridge nasuňte do správného slotu,
  7. jemným potlačením na přední hranu ve směru zespoda nahoru cartridge naklikněte,
  8. postup opakujte s druhou kazetou.

S osazenými kazetami vám už nic nebrání v uvedení tiskárny do provozu. Na zadní straně připojte požadovaný typ napájecího kabelu a zapojte jej do zásuvky. Menší horní kryt vstupního zásobníku na 60 listů A4 odklopte, v přední části vysuňte šuplík výstupního zásobníku. Po prvním spuštění tiskárna vyprodukuje zkušební tisk. Nyní je vše připraveno.

Připojení a obsluha tiskárny

Co se týče propojení, nemá Canon PIXMA TS3350 nic, co by se mu dalo v jeho cenové kategorii vytknout. Nejprve se však zaměříme na způsob ovládání. Na levé straně je umístěn černobílý displej a série až příliš mnoha tlačítek. Těch je na těle osazeno rovnou 10 včetně vypínače. Velká tlačítka umístěná pod displejem slouží k rychlému kopírování, ať už barevnému či černobílému, a také k zrušení probíhající úlohy. Těsně pod displejem se nachází dvě tlačítka, jedno pro ovládání podavače a druhé pro potvrzení úlohy (například počtu kopií).

 

V horní polovině narazime nejprve na symbol kleští a šroubováku, je tedy zřejmé, že se jedná o tlačítko pro údržbu. O té se dočtete více v manuálu výrobce, typicky se jedná například o zarovnání tiskových hlav. Nad ním umístili vývojáři tři samostatné klávesy pro bezdrátové připojení, přičemž ta s písmenem „i“ vytiskne informační list s IP adresou tiskárny.

Propojení s počítačem lze realizovat kromě USB kabelu také pomocí Wi-Fi direct, na lokální síti, ale také prostřednictvím AirDropu (zařízení Apple). Tiskárna podporuje i Google Print. Ovladače jsou dostupné jak na přiloženém CD, tak také na webu výrobce. Software se neřadí mezi ty nejpřehlednější, nejčistší či nejlépe zvládnuté, ale je funkční a tímto směrem mu tedy není co vytknout. Skenovací utilitka je navíc dostupná i pro operační systém MacOS a to nebývá pravidlem.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

USB

Ano

Wi-Fi

Ano

NFC

Ne

Tisk a skenování

Kazerové tiskárny jako takové jsou zpravidla tou ekonomicky nejhorší variantou, pokud se budeme soustředit na spotřební materiál. Většinou mají ale také své výhody, které z těchto nedostatků plynou. Podrobněji se na ně zaměříme níže. Skener jako takový je klasicky na horní straně, vybaven odklopným víkem, a pojme papír v maximálním formátu A4. Skenování není rychlé ani obzvláště kvalitní, ale funguje.

Parametr Tento produkt
Rychlost tisku černobíle dle výrobce (str/min)

7,7

Rychlost tisku černobíle námi naměřená (str/min)

6,4

Doba tisku první strany černobíle námi naměřená (s)

26

Maximální rozlišení tisku (DPI)

4 800 x 1 200

Maximální rozlišení skenu (DPI)

600 x 600

Bezokrajový tisk

Ano

Maximálně listů dle výrobce (černá)

360

Maximálně listů námi naměřeno (černá)

410

Cena černého toneru

515

Cena černobílého výtisku A4 dle výrobce

1,43

Cena černobílého výtisku A4 dle našeho měření

1,25

Maximálně listů dle výrobce (barevná)

300

Cena barevných tonerů

500

Cena barevného výtisku A4 dle výrobce

1,67

Rychlost tisku

Pokud hledáte rychlé zařízení do kanceláře, pak jste v této recenzi nejspíše špatně. Zařízení generuje výtisky opravdu pomalu. Ze studeného stavu (v úsporném režimu) vyprodukuje tento model první černobílou stranu podle našeho testu za cca 26 sekund. Výrobce slibuje rychlost černobílého tisku 7,7 strany za minutu a při svém testu se drží normy ISO. My jsme v našem testu tiskli strany pokryté textem Lorem Ipsum a došli k průměrné hodnotě 6,4 strany za minutu.

Rychlost barevného tisku jsme netestovali, protože je vždy individuální v závislosti na tom, jak velké je pokrytí strany. Typicky bude celoplošný plakát trvat výrazně déle, než text se dvěma obrázky. Zkusili jsme také tisk fotografie, ten trval déle než minutu.

Náklady na tisk

A zde se už dostáváme k těm opravdu slabým místům recenzovaného produktu. Nejhorší vlasntostí kazetových tiskáren je jejich drahý provoz. Koupit takové zařízení je sice levné, ale jedna černá kazeta pro Canon PIXMA TS3350 vyjde na 515 Kč (leden 2022) a vytiskne pouze okolo 360 listů. My jsme si hodnotu chtěli ověřit a můžeme potvrdit, že v tomto výrobce nelže. Při pokrytí papíru z 80 % černou barvou a přepočtu na průměrné pokrytí 4,21 % jsme došli k závěru, že tiskárna zvládne až 410 černobílých výtisků. To ale stále v praxi znamená rozmezí ceny za jeden tisk mezi 1,25-1,43 Kč.

Barevné dokumenty jsou na tom ještě o kousek hůře. Toner za 500 Kč (listopad 2022) vygeneruje maximálně 300 stran, což v praxi znamená cenu jednoho výtisku 1,67 Kč. To je ve srovnání s tiskárnami s tankovým systémem cca 20x více. Snad jedinou výhodou pak je to, že společně s kazetou měníte i tiskovou hlavu (kazeta je tisková hlava), další náklady vás tedy nečekají a tisk bude stále, v rámci mezí daných výrobcem, stejně kvalitní.

Skenování

Abychom prověřili možnosti skenování, vytiskli jsme na tiskárně HP Smart Tank 515 vzorový dokument z tohoto zdroje a dále jej skenovali na všech testovaných tiskárnách. Tomuto testu se nevyhnul ani Canon PIXMA TS3350. Jak je vidno na obrázcích níže, skener recenzovaného modelu si vedl nejhůře, a to jak s ohledem na barevnost, tak také ostrost výsledného dokumentu. Na vině je zde zejména nižší rozlišení skeneru.

Spotřeba a hlučnost

S ohledem na spotřebu jsou na tom inkoustové tiskárny zpravidla oproti těm laserovým výrazně lépe. Ve Stand-by módu odebírá zařízení podle výrobce pouze 1,7 wattů, my jsme naměřili dokonce pouze 1,3 W. Pokud byste tedy nechali tiskárnu celý rok pouze připojenou, pak by spotřeba dosáhla na přibližně 14,9 kWh, což není nic hrozného. V průběhu tisknutí také není spotřeba vysoká.

Výrobce označil hlučnost tiskárny hodnotou 53,5 dB a při svém hodnocení se drží platných norem ISO, které definují, jak tuto hodnotu stanovit. My nepovažujeme toto měření za zcela odpovídající realitě, a tak jsme si hlučnost přeměřili v bezprostřední blízkosti tiskárny. Hlukoměr nám ukázal jako maximální hodnotu přibližně 80 decibelů, což už lze přirovnat k projíždějícímu kamionu. Této hodnoty tiskárna dosahuje ve chvíli, kdy odebírá další papír ze zásobníku. Průměrná hlučnost pak byla někde na úrovni 66 dB, ekvivalentně se jedná o zvuk méně rušné městské dopravy.

Parametr Tento produkt
Spotřeba Stand-by dle výrobce (W)

1,7

Spotřeba stand-by naměřená (W)

1,3

Hlučnost dle výrobce (dB)

53,5

Maximální hlučnost námi naměřená (dB)

80

Průměrná hlučnost námi naměřená (dB)

66

Názory expertů a dalších uživatelů

Při našem hodnocení vždy přihlížíme také k názorům jiných odborníků. Ti ve svých hodnoceních hovoří zejména o extrémně přijatelné ceně ve srovnání s vybaveností tohoto modelu. Možnosti bezdrátového připojení jsou zkrátka široké a za nízkou pořizovací cenu obdržíte zařízení, které také poměrně kvalitně tiskne. Ve své cenové hladině až nadstandardně dobře. Na druhou stranu tomuto modelu vytýkají opravdu vysoké náklady na náhradní náplně, stejně jako nízkou rychlost tisku.

Uživatelé nabízejí poměrně široký vzorek dat k tomu, aby je bylo možno shrnout a dělat z nich závěry. Spokojenost panuje všeobecně s nízkou pořizovací cenou. Ostatně často se objevují kladné komentáře i k tomu, že tiskárna za tuto cenu vůbec funguje. Za příjemný doplněk považují recenzenti široké možnosti bezdrátového připojení a poměrně kvalitní tisk. Na druhou stranu nikoho netěší odbyté ovladače zařízení, vysoká hlučnost a cena nových náplní.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Pokud se podíváme na cenovku modelu TS3350, je zřejmé, že hlavní motivací k jeho koupi budou právě nízké pořizovací náklady. Ty jen lehce překračují hranici tisícikoruny (leden 2022). Výhodou je to, že jediná potřebná údržba přicházející s časem je občasné zarovnání tiskových hlav. Široké spektrum možností bezdrátového připojení udělá radost, ostatně stejně jako podpora AirDropu pro produkty společnosti Apple. Pro MacOS je samostatně připravena také skenovací utilitka.

Bohužel tím pozitiva spojená s tímto modelem končí. Tiskárna je až překvapivě hlučná, rozhodně zcela nevhodná do jakékoliv kanceláře, pokud tedy při práci celé obsazení nevyužívá špuntová sluchátka. A i ta méně kvalitní zvuk podavače papíru snadno přehluší. Tisk je navíc kvůli drahým cartridgím opravdu signifikantně dražší než u konkurenčních modelů, nikoliv však rychlejší.

Naše hodnocení a závěr

Canon PIXMA TS3350 cílí na ty nejméně náročné uživatele, kteří nehledají zařízení pro pravidelný tisk. Dobře si ji umíme představit v domácnostech, kde si prostě občas potřebujete vytisknout recept, tu zase vstupenku do kina, jindy nájemní smlouvu či jednu nebo dvě fotografie. A tím její optimální využití končí. Se svou hlučností je naprosto nevhodná do kanceláře, kde by se zásadně projevila také cena tisku. Myslete ale na to, že byste měli vytisknout alespoň jednu stranu týdně, aby se trysky neucpaly.

Ostatně v administrativě ve středně velké kanceláři můžete bez problémů za rok vytisknout 3 000 stran (cca 10 denně). To by znamenalo náklady na tisk na této tiskárně okolo 4 500 Kč ročně. Pokud hledáte variantu vhodnou spíše do menší kanceláře, která je sice dražší, na extrémně nízkých nákladech se ale během roku splatí, pak se podívejte na model HP Smart Tank 515.

1 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Canon PIXMA TS3350
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka, která se u nás často věnuje technologickým tématům. Ráda zkouší nové věci a volný čas věnuje objevování těch nejčerstvějších trendů, a to nejen mezi tiskárnami. Poradí vám, podle čeho tiskárnu vybírat a jak najít model, který bude odpovídat vašim potřebám i rozpočtu, bez ohledu na to, zda hledáte tiskárnu pro domácí použití nebo do kanceláře.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Canon PIXMA TS3350

Canon PIXMA TS3350

1 200 Kč Orientační cena