Recenze Xiaomi 13 8GB/256GB - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Xiaomi 13 8GB/256GB

Překvapivě všestranný

Mobilní telefony

Klady a zápory

Klady

 • Extrémně vysoký výkon všeobecně i ve hrách
 • Naprosto plynulý systém se spoustou vychytávek
 • Focení je zábava

Zápory

 • Hodně se zahřívá při telefonním hovoru
 • Může klouzat v ruce
 • Baterie by mohla držet lépe
20 000 Kč Orientační cena

Koupit v obchodě:

 • 9,4/10
  Výkon
 • 9,5/10
  Displej
 • 8,5/10
  Baterie
 • 9,0/10
  Konstrukce
 • 8,7/10
  Fotoaparáty

První dojmy

Společnost Xiaomi byla jedním z hnacích motorů rychlého vývoje na trhu mobilních technologií hned od svého počátku. Začínala přitom jako vývojářské centrum nadstavby MIUI na operační systém Android a přešla k výrobě telefonů až později. U modelu Xiaomi 13 jsou vývojářské kořeny silně cítit. V našem testu prospěl tento model jako jedno z nejplynuleji fungujících zařízení, které jsme měli možnost testovat.

Celkově už se nedá říci, že byste z konstrukce jakkoliv poznali, že se jedná o telefon z Číny. Ba naopak, konstrukce je kvalitní, designově zajímavá a každý detail dotáhl výrobce k dokonalosti. Mimo jiné rozhodně potěší nabíječka v balení. Telefon obdržel skleněná záda, které s displejem spojuje hliníkový rámeček. Konstrukce je trochu zaoblená i trochu hranatá, takže se telefon dobře drží a neřeže do dlaně. Zároveň jsou ale záda lesklá, chytají tak otisky prstů a zařízení může v létě v dlani klouzat.

Hodně zaujmou tlačítka – ta mají potřebu poměrně silného stisknutí pro aktivaci, načež se dočkáte zcela jistého kliknutí. Vše doléhá přesně jak má a nic se nikde nekymácí. Po konstrukční stránce tedy perfektně odvedená práce. Z modulu fotoaparátu jsme měli prvně trochu obavy, že jej budeme při testování nedopatřením špinit prsty, ale nestalo se tak. Ergonomicky padne i do běžně velké ruky telefon dobře. Voděodolnost na úrovni IP68 jsme úspěšně otestovali.

Parametry telefonu

Společnost Xiaomi na svých prémiových telefonech po stránce výkonu nikdy neměla tendenci šetřit, jako někteří Jihokorejští konkurenti. V modelu Xiaomi 13 proto najdete nejmodernější (květen 2023) procesor Snapdragon 8 Gen 2 s 8 jádry a masivním výkonem. Ve srovnání s předchozí generací procesoru nedochází k takovému přehřívání a celková efektivita prodloužila výdrž baterie. Telefon bohužel neumožní osazení paměťové karty a nemá ani konektor pro drátová sluchátka.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 13

Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

3,2

Operační paměť RAM (GB)

8

Velikost úložiště (GB)

256

Šířka (mm)

71,5

Výška (mm)

152,8

Tloušťka (mm)

8,0

Hmotnost (g)

189

Jaká je kvalita displeje

Z pohledu displeje je na tom Xiaomi 13 až překvapivě dobře. Zatímco v loňském roce byl v tomto ohledu jedničkou na trhu Samsung, letos se jeho mobily rozhodli čínští vývojáři přeskočit. Displej využívá technologii AMOLED a podporuje jas až enormních 1 900 nitů ve špičce. Obraz je krásně čitelný i na přímém slunci a jeho barevný ráz potěší. Obrazovka s úhlopříčkou 6,36 palců padne dobře do ruky, rozlišení 2 400 x 1 080 pixelů je přitom zcela dostatečné a poskytuje vysokou jemnost zobrazení.

Frekvence je variabilní a v maximu dosáhne na 120 Hz, ale nejedná se o LTPO AMOLED, takže je spodní limit omeze na 40 Hz. Pro odemykání displeje slouží optická čtečka. Bohužel, Xiaomi se k lepší ultrazvukové technologii stále nedohrabalo, ale na poměry optických čteček je integrace dobrá. Odemykání netrvá dlouho a je spolehlivé. Ale stejně, ultrazvuková čtečka s ultra rychlým čtením prstu to prostě není.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka (v palcích ")

6,36

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení displeje

2 400 x 1 080

Jemnost displeje

414

Obnovovací frekvence (Hz)

120

Maximální svítivost (NITS)

1 900

Odolné sklo

Gorilla Glass 5

Jaký je výkon

Že využívá Xiaomi 13 aktuálně nejrychlejší procesor Snapdragon 8 Gen 2 jsme uvedli už výše, jeho integrace je přitom ale udělána správně. Ať už se jedná o plynulý chod systému, střih videa, načítání aplikací nebo hraní her, tento model patří rozhodně ke špičce na trhu. Abychom tyto věty nějak převedli do snadno porovnatelných čísel, provedli jsme sérii výkonnostních testů.

Ve výkonnostním testu AnTuTu dostal telefon 1 281 647, což je číslo extrémní a vysoce nadprůměrné. Pro představu konkurenční Google Pixel 7 se dostal pouze na 813 000 bodů. Abychom situaci ověřili, spustili jsme také testy Geekbench 5 a 6. V prvním ze zmíněných bylo dosaženo 1 491 bodů za jednojádrový a 5 017 bodů za mnohojádrový výkon, v modernějším testu Geekbench 6 poté 1 988 a 5 322 bodů. Výsledky potvrzují uživatelskou zkušenost, jedná se o extrémně svižný telefon.

Pokud si zvolíte konfiguraci s úložištěm 256 GB nebo větším, obdržíte také zařízení s vysokou rychlostí ukládání dat. Jedná se o technologii UFS 4.0 a podle našeho testu tak můžete počítat s rychlostí čtení až 3 596,1 MB/s a zápisu dat 2 738,5 MB/s. Obě hodnoty jsou v cenové hladině nadprůměrné a potěší zejména při kopírování fotek a videí.

Herní výkon

Protože je hraní na mobilech stále oblíbenější kratochvílí a hry se stávají čím dále náročnější na výpočetní výkon, otestovali jsme Xiaomi 13 i v tomto ohledu. Pro test jsme zvolili benchmark GFXBench, ve kterém dosáhlo zařízení díky procesoru Snapdragon 8 Gen 2 a grafickému jádru Ardeno 740 rovněž nadprůměrných výsledků. Dočkáte se plynulého chodu i těch nejnáročnějších her.

Protože ale zátěžové testy nevypovídají vždy o všem správně, otestovali jsme i oblíbené herní tituly (Diablo: Immortal, PUBG a další). Při plně nastavených detailech jsme se koukali na maximální snímkové frekvence, které hry dovolovaly. Tady už se ale ukázalo, že i když se jedná o extrémně výkonný telefon, vyloženě na hry necílí. Mobil se tedy poměrně hodně zahříval, žádnou pomyslnou hranu snesitelnosti ale nepřesahoval.

Parametr Tento produkt
Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Výkon podle AnTuTu

1 281 647

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 491

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

5 017

Výkon podle GeekBench 6 (jedno jádro)

1 988

Výkon podle GeekBench 6 (všechna jádra)

5 322

Grafický výkon podle GFXBench OpenGL Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

60,9

Grafický výkon podle GFXBench Vulkan/Metal Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

69,0

Test rychlosti úložiště – čtení dat (MB/s)

3 596,1

Test rychlosti úložiště – zápis dat (MB/s)

2 738,5

Jak dobře fotí

Výrobce Xiaomi 13 se už několik let chlubí spoluprací s německou legendární značkou fotoaparátů Leica, která spolupracuje na telefonech Xiaomi spolupracuje. A je to znát v každém ohledu, fotky mají skutečně umělecký nádech a i když není telefon vždy neomylný, občas reflektuje ve snímcích chyby a i přesto že ne každý musí mít vzezření Leica laděných fotek rád, jedno nelze výrobci upřít. Fotit s Xiaomi 13 je zkrátka zábava.

V aplikaci najdete celou řadu režimů pro focení i natáčení videa a některé z nich nabídnou inovativní funkce. Například při natáčení videa si tvůrci mohou na obrazovce telefonu zároveň promítat text scénáře. Do celé podstaty zasahují ve velké míře také AI vychytávky, jako je focení rozmazaných stop světel či simulaci změny ohniskové vzdálenosti při natáčení.

Xiaomi zašlo dokonce tak daleko, že při úpravě fotky můžete jedním kliknutím změnit prostřednictvím umělé inteligence oblohu či z fotek vymazat nechtěné části a osoby. Tyto funkce mají samozřejmě své limity a ne vždy fungují dokonale, ale jejich napojení a možnost využití se vývojářům opravdu povedla.

Parametry fotoaparátů

Na zádech Xiaomi 13 se rozkládá velký a na poměry Xiaomi až překvapivě kultivovaný modul fotoaparátu s trojicí snímačů. Hlavní fotoaparát pracuje s relativně velkým 1/1,49″ snímačem Sony IMX800. Rozlišení je 50 MPx a světelnost f/1,80. Hlavní snímač je doplněn o ultraširokou a zoomovací kamerku, v jejich případě je ale velikost snímače i rozlišení už výrazně menší. Selfie fotoaparát nabídne rozlišení 32 MPx a zcela standardní velikost snímače. Důležitější jsou ale výsledky sestavy v praxi.

Parametr Tento produkt
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

130

Počet fotoaparátů

3

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

50

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,80

Velikost snímače hlavího fotoaparátu (palců)

1/1,49

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

10

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

f/2,0

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

12

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,2

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

32

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,0

Optická stabilizace

Ano

Maximální kvalita videa

8K 24fps

Test fotoaparátů

Při našem testování věnujeme velkou pozornost kategorii, která je v poslední době nejvýraznější – tou je testování fotoaparátů. Xiaomi 13 už prošlo testy DXOMark, obdrželo přitom 133 bodů a zařadilo se mezi nejlepší fotomobily v poměru ceny a výkonu. Ke špičce tabulky ale nepatří. Protože čísla samotná ale nic moc neřeknou, otestovali jsme telefon v praxi. Celý test probíhal při nastavení barevného profilu Leica Authentic, který směřuje spíše na chladnější barvy.

Jak je na pořízených snímcích vidět, telefon zvládá rozostření pozadí v portrétním režimu na výbornou, a to ať už se jedná o focení zvířat, osob či selfies. Dynamický rozsah je dobrý, ale na náš vkus je kontrast snímků občas trochu přepálený, stejně jako jejich doostření. Je ale jen na vašich preferencích, jestli máte raději měkčí či hodně ostré snímky.

Při nočním focení už jsou ale vidět trochu limity cenové relace. Fotky sice nejsou vyloženě rozbité přílišným šumem a hlavní fotoaparát si vede obstojně i po barevné stránce, ale scéna působí dost uměle doostřená. Pokud pak přepnete na ultraširokou kamerku, je výsledek o poznání horší. Scéna je rozmazaná, barvy neodpovídají hlavnímu fotoaparátu a celkově se vytrácí z fotky život. Selfie kamera taky není v noci žádný zázrak, ale umí dobře pracovat se světlem za vámi, které neoslňuje objektiv.

Zajímavým řešením jsou ovšem zrcadlově lesklá záda telefonu. Ta lze využít jako zrcátko a vyfotit se tak s kamarády prostřednictvím ultraširoké kamery. Hlavní snímač ovšem není dost široký, aby byl pro tento účel využitelný, takže se jedná spíše o zajímavé řešení, než něco, co by bylo konkurenční výhodou.

Zábavné AI režimy

V aplikaci fotoaparátu najdete celou řadu možností, jak fotky vylepšit prostřednictvím AI (respektive neuronových sítí). Jednou z variant je změna oblohy na snímku dle požadavků uživatele. Příklad můžete vidět na fotkách níže. Kromě změny oblohy systém zpracuje také zbytek snímku a patřičně jej obarví. Díky tomu je realita na první pohled často k nerozeznání.

Na další fotky se můžete podívat v galerii níže

Jaká je baterie

Výrobce Xiaomi 13 hovořil při představení o vylepšené výdrži baterie, kterou prokazují i některé testy. Pokud ale tento model postavím vedle jiných podobně naceněných telefonů, o žádného vytrvalce se nejedná. Baterka se postupně užvýkává vcelku spolehlivě a po náročném dni jsem se často večer díval na něco okolo 10-20 % baterie.

To není špatné, ale ani nikterak slavné. Na druhou stranu telefon podporuje daleko rychlejší nabíjení, než například iPhone 14, Samsung Galaxy S23 nebo Google Pixel 7 a baterku doplní během několika desítek minut. Protože je navíc certifikovaná nabíječka součástí balení, nezbývá než výrobce pochválit. I přes extrémní výkon procesoru a výborný displej se Xiaomi nebojí ani náročnějšího využití.

Parametr Tento produkt
Kapacita akumulátoru

4 500

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

67

Bezdrátové nabíjení

Ano

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

50

Jaké má funkce

Telefonu Xiaomi 13 neschází zcela standardní funkce, jako je rychlé 5G připojení k datové síti, podpora všech zásadních navigačních systémů ani NFC. Pokročilejší funkce jsme si popsali už výše u fotoaparátů – zahrnují celou řadu AI vylepšení a režimů natáčení, které dělají telefon zábavným.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ne

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, Glonass, Galileo, BeiDou

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Hlavní klady a zápory

Zcela zřejmou předností Xiaomi 13 je překvapivě jeho všestrannost. Telefon zvládá snímat na svou cenovou hladinu opravdu krásné fotky, natáčení mu nedělá problémy, je vybaven tím nejlepším procesorem na trhu (květen 2023) a nechybí mu ani nadprůměrný displej. Výčet pak uzavírá perfektně odladěný systém MIUI jakožto nadstavba Androidu, rychlé nabíjení se zdrojem v balení a voděodolnost. Extrémní nálož když vezmeme v potaz cenovku telefonu.

Klasicky je tady trochu horší chlazení. Je ale otázka, jestli je to spíše problém, nebo vlastnost. Konkurence totiž problém často řeší tak, že uměle oseká výkon procesoru a telefon se sice tolik nezahřeje, ale už mu ani klesat výkon nemusí, protože jej má stejně očesaný. Lesklá záda jsou otázkou – spousta lidí toto řešení nemá moc v lásce, protože takové mobily jsou přímo magnetem na otisky prstů a nedá se ani říct, jak rychle se sklo poškrábe.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa k Xiaomi 13 se nabízí Samsung Galaxy S23. Ten je rozměrově menší, než Xiaomi 13 a padne tak ještě lépe do ruky. Využívá stejný procesor, dosahuje ovšem o něco málo nižšího výkonu, přičemž rozdíly jsou pak více znatelné při hraní her, kde Xiaomi 13 svého konkurenta vysoce převyšuje.

Oba telefony fotí v podobné kvalitě, Samsung je specifický realističtějšími snímky, Xiaomi zase sází na umělecký přístup. Pokud vám jde ale o natáčení, Galaxy S23 má přeci jen náskok, podporuje totiž vyšší rozlišení hlavního i selfie fotoaparátu. Jinak jsou rozdíly marginální. Pokud upřednostňujete vyšší výkon před kompaktnějšími rozměry, zvolte raději Xiaomi 13. V opačném případě poslouží Galaxy S23 lépe.

Závěrečné shrnutí

Model Xiaomi 13 nás velmi příjemně překvapil. Všechny nedostatky z přechozích generací jako by se vypařily a místo telefonu se zahlceným systémem, který nemůžete ponořit do vody a má krátkou softwarovou podporu se nám letos dostala do ruky skutečně plnohodnotná vlajková loď. Telefon si vede dobře napříč všemi testy, rozhodně jej tedy můžeme doporučit.

Nejlépe vyhoví těm, kdo mimo běžných činností občas rádi hrají nějaké ty hry, baví je hrát si s fotoaparátem a nevyžadují realistický vzhled fotek. Zajímavou alternativou je v tomto případě menší a podobně vybavený model Galaxy S23.

20 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Xiaomi 13 8GB/256GB
Jakub Gulec plní v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Kategorii mobilů se u nás věnuje více než rok a postupně ji zcela přeměnil k obrazu svému. O mobily se zajímá i ve volném čase, neunikne mu proto žádná novinka. Dobře se díky tomu vyzná také v tom, jak dobře poslouží který smartphone při focení nebo jiném využití a své know-how vám ve svých recenzí může předat. Kromě mobilů a další elektroniky se zabývá také nářadím a další technikou.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Xiaomi 13 8GB/256GB

Xiaomi 13 8GB/256GB

20 000 Kč Orientační cena