Menu

Recenze a test Razer Naga Pro

78,2 % Celkové hodnocení

TOP pro hry i profesionály v kategorii Bezdrátové myši

Jednotlivá hodnocení

 • 7,4/10
  Kancelářské využití
 • 8,1/10
  Profesionální práce
 • 8,4/10
  Herní využití (FPS)
 • 9,3/10
  Herní využití (MMO)
 • 7,0/10
  Cestování

Klady

 • Snadná obsluha mnoha bočních tlačítek
 • Vynikající provedení
 • Velmi nízká latence

Zápory

 • Velmi vysoká cena
 • Schází bezdrátové nabíjení
 • Starší konektor (microUSB)
3 800 Kč Orientační cena

Základní parametry, kvalita provedení a baterie

Nejlepší z nejlepších. Přesně taková byla myš Razer Naga Pro v době svého vydání. Krabice nám přišla od prodejce bohužel trochu pochroumaná, nicméně bez vlivu na její obsah. Uvnitř se skrývá kromě samotné myši také USB přijímač, kvalitní a poměrně dlouhý kabel, extender přijímače a zejména vyměnitelné bočnice s tlačítky. Výrobce přiložil také návod a pro herní myši typické nálepky.

Již při otevření bylo zřejmé, že je v tomto případě cíleno zejména na kvalitu a výkon produktu, nikoliv však už na prožitek z unboxingu. Razer zkrátka upřednostňuje bezpečnost produktu v balení a přelévá náklady na výrobu spíše do vývoje. Zařízení působí kvalitním dojmem, výrobce volil kvalitní plast s matnou povrchovou úpravou.

S celkovou délkou 119 milimetrů se myš řadí spíše k vyššímu průměru. Dobře sedí jak v menší, tak ve větší dlani, můžeme ji tak považovat v tomto ohledu za univerzální. Co univerzální není, a je to v tomto případě dobře, je tvarové provedení. Myš využijete vhodně pouze v pravé ruce. A musíme uznat, že se v pravačce drží opravdu výborně.

Unboxing a testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Razer

60 % Logitech, 13 % Razer, 13 % Microsoft, 7 % Trust, 7 % Asus
Délka (mm)

119

113,19
Šířka (mm)

74

68,83
Výška (mm)

43

48,31
Minimální hmotnost (g)

117,5

106,55
Maximální hmotnost (g)

117,5

110,69

Hmotnost

Hmotnost modelu Razer Naga Pro nelze ovlivnit volitelným závažím. Rozdíly v hmotnosti s ohledem na právě použitou bočnici jsme nezohledňovali, protože jsou minimální a neměly by vypovídající hodnotu. Naga byla umístěna na váhu s bočnicí s dvanácti tlačítky, tedy s bočnicí nejtěžší. Hmotnost 117,5 gramů nás pozitivně překvapila, rozhodně se totiž neřadí mezi nejvyšší.

Kvalita provedení

Jak jsme zmínili výše, pro myš volil výrobce plast vysoké kvality. Povrch konstrukce je matný s velmi jemnou strukturou. Na pravé straně neschází pogumovaná sekce. Na první pohled působí tato protiskluzová část nejrobustněji ze všech testovaných produktů. Guma nese hrubší strukturu, která brání jakémukoliv prokluzování v dlani. Boční tlačítka jsou matná a nesbírají otisky prstů. S tlačítky na hřbetu to je přesně naopak.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Kvalita provedení

Kvalitní plast

73 % Kvalitní plast, 27 % Levný plast
Pogumovaný povrch

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Strukturovaný povrch

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Povrch plastových částí

Matný

87 % Matný, 13 % Lesklý

Idea vyměnitelných bočnic v sobě skýtá celou řadu potenciálních chyb, které by mohl výrobce při vývoji konstrukce učinit. Razer se však každé z nich vyhnul. Bočnice jsou magnetické bez mechanického zámku, budou tak držet na svém místě dnes stejně jako za dva roky. Za moudré považujeme také umístění slotu pro uschování USB přijímače právě pod bočnice. Boční část disponuje rozměrnou kontaktní plochou, kterou zub času příliš neohlodá.

Baterie

Razer volil pro Nagu integrovanou baterii, která poskytne až 100 hodin provozu při využití rychlejšího připojení prostřednictvím USB přijímače. Pokud upřednostníte Bluetooth i za cenu zvýšení prodlevy, zařízení bude potřeba dobít až po nějakých 150 hodinách. Maximální kapacita baterie se bude samozřejmě časem postupně snižovat, ale mezi herními zařízeními jsou tyto doby nadprůměrné.

Na spodní straně naleznete mimo přepínače provozu také vypínač, přepínač profilu a dvojici konektorů pro dokovací stanici. Naga sice bezdrátové nabíjení jako takové nepodporuje, což je v její cenové hladině trochu škoda, využít však můžete výše zmíněnou dokovačku. Na tu lze myš odkládat, přičemž se bude nabíjet. Před její koupí si ověřte, zda není součástí balení společně s myší. Pokud je baterie vybitá, kolečko začne červeně blikat.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ baterie

Integrovaná

47 % Integrovaná, 33 % 1x AA, 13 % 2x AA, 7 % 2x AAA
Baterie v balení

Ano

100 % Ano
Indikátor stavu baterie

Na myši

40 % V programu, 40 % Na myši, 20 % Bez indikátoru
Vypínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Bezdrátové nabíjení

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Ergonomie a připojení

Návrháři v Kalifornském Razeru se pohodlnému držení tohoto modelu věnovali svědomitě. Jak je patrno na fotkách, neschází opěrka prsteníčku, kterou považujeme za hodnotný doplněk. Když na myš položíte dlaň, nemusíte s ni jakkoliv pohnout. Dlaň dosedne na přirozeně tvarované křivky, prsty vhodnou polohu na zařízení nehledáte.

 

Nevýhodou myší s mnoha tlačítky bývá poměrně dlouhá doba, která je potřeba, aby se uživatel naučil, kde se které tlačítko nachází, aby nedocházelo k chybným klikům. Oproti konkurenčním produktům je perfektně zvládnutá také obslužitelnost bočních tlačítek. Ta jsou tvarována a mají poměrně velké mezery. Palcem se tak velmi rychle naučíte, kam na myš zatlačit, aby provedla přesně tu akci, kterou vyžadujete. Hřbet myši je trochu vyšší, na to si budete muset chvíli zvykat.

Pochválit však nemůžeme tlačítka umístěná za kolečkem myši. Ty sice pravděpodobně nebudete používat často, ale abyste je stiskli, je potřeba ohnout prostředníček do poměrně ostrého úhlu.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Držení myši

Pro praváky

53 % Univerzální, 47 % Pro praváky
Ergonomie držení (1-5)

4

3,33
USB přijímač

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Bluetooth

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Extender přijímače

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Počet připojitelných zařízení

1

73 % 1, 27 % 3
Typ konektoru na myši

microUSB

53 % Bez konektoru, 27 % USB-C, 20 % microUSB
Typ konektoru na počítači

USB-A

53 % Bez konektoru, 47 % USB-A
Délka kabelu

188

Kvalita kabelu

Odolný omotaný kabel

53 % Bez kabelu, 33 % Kvalitní plastový kabel, 13 % Odolný omotaný kabel
Doba odezvy (ms)

1

27 % 1, 7 % -, 7 % 12, 60 % Neuvedeno

Připojení

Co do připojení, výrobce tomuto prémiovému modelu žádné vrásky na kráse nepředurčil. Na spodní straně myši naleznete přepínač mezi Bluetooth a USB přijímačem využívajícím technologii HyperSpeed. Obě varianty připojení fungují bezvadně a nesetkali jsme se s jediným zaváháním. Párování je rychlé, myš se aktivuje okamžitě po zapnutí, bez prodlev.

Protože je tento model zajímavý nejen pro vášnivé hráče, ale také profesionály, jako jsou projektanti, vědci, editoři či třeba vývojáři, je Bluetooth skutečně příjemným doplňkem. Jak jsme zmínili výše, baterie totiž vydrží po připojení přes Bluetooth déle. Hráčům však doporučujeme využívat spíše USB přijímač, který zaručí velmi nízkou prodlevu předurčenou kompetitivním titulům a monitorům s vysokou obnovovací frekvencí.

Tlačítka a kolečko

Myš nabízí jako jedna z mála variant na trhu možnost volby počtu tlačítek. Volit můžete mezi třemi nástavci. Nejjednodušší z nich obsahuje dvojici tlačítek. Tento modul bude vyhovovat zejména při FPS titulech či kancelářské práci. Modul se šesti tlačítky je předurčen náročným hráčům nejen FPS titulů, ale také arén, jako je například League of Legends. Šestice tlačítek je také vyhovující pro náročnější profesionály s požadavkem na využití maker.

Největším lákadlem je pak modul se dvanácti tlačítky. Nebudeme vám nic nalhávat, i když jsou tlačítka na pohmat skutečně výborně rozeznatelná a palec instinktivně nahmatá to správné, samotná logika takového počtu „čudlíků“ bude vyžadovat trochu trpělivosti. Modul je určen pro nejnáročnější hráče MMO titulů a pro náročné profesionály, kteří preferují urychlení práce makry. Je důležité dodat, že všechna tlačítka myši lze programovat.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Trvanlivost spínačů (milionů kliknutí)

70

13 % 20, 7 % -, 7 % 70, 7 % 50, 67 % Neuvedeno
Celkový počet tlačítek

20

6,80
Počet bočních tlačítek

12

47 % 2, 27 % 0, 20 % 3, 7 % 12
Počet programovatelných tlačítek

20

5,67
Tlačítko přepínání DPI

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Typ kolečka

Mechanické

60 % Mechanické, 33 % S nekonečným rolováním, 7 % Dotyková plocha
Naklápění kolečka do stran

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Kolečko pod palcem

Ne

100 % Ne
3D kulička

Ne

100 % Ne
Zvuk tlačítek

Průměrný

60 % Hlasitý, 27 % Průměrný, 13 % Tichý
Vyměnitelné spínače

Ne

93 % Ne, 7 % Ano

Zajímavé je na myši také kolečko. Běžným nedostatkem přesných koleček bývá jejich náročné protáčení. Výrobce zde našel vhodný poměr mezi potřebnou silou pro jeho otočení a výraznějšími záseky. Rolování je tak snadné, ale také přesné. Nechybí pogumování s jemnou, ale vysoce funkční strukturou, stejně jako možnost klikání do stran. Jedná se o mechanické kolečko, volné protáčení tak k dispozici není.

Od myši jsme očekávali výrazný zvuk klikání, který k herním myším bohužel patří. Dočkali jsme se však něčeho zcela jiného. Myš patřila v době tvorby tohoto testu (říjen 2021) k nejtišším v našem výběru. Oba spínače, jak levý, tak i pravý, využívají laserovou technologii snímání. Dvojklik typický pro levné a déle používané modely tak není hrozbou. Spínače sice zvuk vydávají, ale díky nižší frekvenci splyne s okolím.

Snímač a pohyb myši

Optický snímač Razer Focus+ poskytuje možnost nastavení citlivosti v rozpětí 100 až 20 000 DPI, což považujeme za více než dost. Stejně tak nechybí polling rate 1 000 Hz. To znamená, že myš dělá 1 000 čtení za sekundu, čímž je zajištěno přesného snímání pohybu. Hodnota 1 000 Hz není u kvalitnějších herních myší však ničím zvláštní. Naopak maximální rychlost pohybu nás trochu zarazila a překvapila.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Pohyblivost myši (1-10)

5

7,27
Fungování na skle

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Maximální citlivost (DPI)

20 000

7 640,00
Minimální citlivost (DPI)

100

453,33
Typ snímače

Optický

80 % Optický, 20 % Laserový
Polling rate (max)

1 000

67 % 125, 33 % 1000
Maximální rychlost pohybu (IPS)

650

20 % 30, 20 % 400, 7 % -, 7 % 650, 7 % 450, 40 % Neuvedeno
Trvanlivost spínačů (milionů kliknutí)

70

13 % 20, 7 % -, 7 % 70, 7 % 50, 67 % Neuvedeno

Snímač zvládne rychlost pohybu až 650 IPS neboli 650 palců za sekundu. Pro lepší představu se jedná o to, že pokud se vaše ruka z nějakého důvodu pohne rychlostí 59,9 kilometrů v hodině, myš pohyb stejně zaznamená správně. Je však potřeba myslet na to, že i když lidská ruka dovede vyvinout rychlost okolo 150 kilometrů v hodině, lidská dlaň takto rychlý pohyb na omezeném prostoru podložky nevyvine. Rozdíl mezi 400 IPS a 650 IPS nebude hrát velkou roli.

Pohyb myši

Stejně jako ostatní modely i Nagu jsme podrobili testu na nakloněné rovině. Myš si vedla poměrně dobře, pokud však vezmeme v potaz její hmotnost, řadí se síla potřebná k jejímu pohybu do průměru. Pohyb myší vám nebude dělat žádné problémy, ale pokud pro vás námaha ruky hraje velkou roli a potřebujete myš do kanceláře či na prohlížení internetu, najdete v našem testu lepší varianty. Podložky jsou pak klasicky plastové.

Software

Razer se může pyšnit přehledným programem s rozsáhlými možnostmi a poměrně snadným nastavením. Drobnou nevýhodou je, že sestává z modulů, ty se musí v programu stáhnout (tenhle proces je jednoduchý). Drobný neduh zmiňujeme pouze z toho důvodu, aby bylo zřejmé, že pro plnou funkci myši (zejména RGB) nestačí stáhnout dílčí část softwaru.

Software umožní nejen programování tlačítek či podsvícení, nechybí ale také makra, uživatelské profily, nastavení polling rate a dalších parametrů. Každý z modulů s tlačítky lze také samozřejmě samostatně programovat. Pokud tedy zrovna hrajete například World of Warcraft, využíváte modul se 12 tlačítky a najednou potřebujete přejít do excelu, stačí prohodit moduly a vše je připraveno.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Program výrobce

Pokročilý

73 % Pokročilý, 20 % Základní, 7 % Není k dispozici
Podsvícení

RGB se synchronizací

80 % Ne, 20 % RGB se synchronizací

Podsvícení myši

Zařízení podporuje RGB podsvícení se synchronizací s ostatními produkty od společnosti Razer. Aktivní podsvícení sice zkracuje výdrž baterie, provedeno je však decentně, ale i působivě. Plného prožitku dosáhnete při využití podsvícené bočnice se 12 tlačítky. Dvoutlačítkový ani šestitlačítkový modul podsvícení neobsahuje.

Názory uživatelů a odborníků

Kromě vlastních testů jsme prošli také reakce expertních redakcí na model Razer Naga Pro. Experti ve svých hodnoceních potvrzují komfortnost při držení ve středně velké až velké dlani. Za zásadní konkurenční výhodu považují velké množství programovatelných tlačítek. Přiklánějí se také k názoru, že je zařízení vyrobeno po konstrukční stránce skutečně kvalitně. Pokud jsme narazili na nějaké výtky, směřovaly k drobnostem, jako je absence módu volného protáčení kolečka.

Uživatelské zkušenosti jsou výhradně pozitivní a potvrzují jak názor náš, tak také názory jiných expertů. Z negativ můžeme pak vytrhnout zejména vyšší cenu a absenci dokovací stanice v balení. Tu je potřeba dokoupit samostatně. Dle zkušeností může být pouze trochu problematičtější čištění tlačítek vzhledem k jejich ergonomickému tvaru.

Klady a zápory

Vysoká kvalita provedení, modulární provedení bočních tlačítek, perfektní snímač a relativně tiché spínače. To jsou hlavní pozitiva, která v myši spatřujeme. Naší pozornosti však neunikla také na myš bez vertikálního provedení skutečně dobrá ergonomie. Zařízení neschází výborný program výrobce, kvalitní kabel a nízká latence. Hmotností se také neřadí mezi nejtěžší, spadá spíše do průměru.

Negativ je poskrovnu. Vyjmenovat můžeme v první řadě vysokou pořizovací cenu. V této cenové hladině bychom si už od myši slibovali některé ze zajímavých funkčních doplňků, jako je bezdrátové nabíjení či mód volného protáčení kolečka pro čtení dlouhých dokumentů. Trochu se nám příčí, i když to funkci zařízení neovlivní, osazení microUSB konektoru. Výrobce tím sice ušetřil pár centů na licencování USB-C, ale pochválit jej za to nemůžeme.

Závěrečné hodnocení

Razer Naga Pro je herní myší pro nejnáročnější. Jako taková nabízí nejen opravdu krátkou prodlevu, vysoce kvalitní snímač i spínače, ale také modulární konstrukci bočních tlačítek. Snadno si tak zvolíte, jestli chcete využívat myš se dvěma, šesti nebo třeba dvanácti bočními tlačítky. Celkově dal výrobce k dispozici 20 programovatelných spínačů s podporou profilů.

Díky dobrému ergonomickému řešení je toto zařízení vhodné i pro profesionály pracující v jakémkoliv odvětví, ve kterém zužitkují větší počet tlačítek a uživatelská makra. Konstrukce se dočkala vysoké kvality a v ruce neprokluzuje. Je pro vás počet tlačítek důležitý, ale model Naga Pro je už mimo rozpočet? Podívejte se na recenzi lépe naceněného modelu Logitech G502 Lightspeed.

3 800 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Razer Naga Pro | Hodnocení: 78,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem v naší redakci. Test bezdrátových myší sestavil na základě svých odborných znalostí i rešerší. Každá myš v testu mu navíc prošla rukama a věnoval jí několik hodin testování. Článkem vám přiblíží, jak produkty testoval a na co se při výběru obecně zaměřit. Kromě myší se Jakub věnuje také notebookům, tabletům či třeba chytrým telefonům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Razer Naga Pro

Razer Naga Pro

3 800 Kč Orientační cena