Co se týče materiálu, budete mít u dětského chodítka poměrně jednoduchou volbu, většina výrobků je plastových. Existují však i chodítka dřevěná, výběr se odvíjí hlavně od vkusu rodiče, dětem se díky pestrým barvám líbit bude i plast. Někteří rodiče však dřevo vnímají jako do určité míry tradiční materiál, který na ně působí poctivým dojmem.
Aktivní a pasivní chodítka
Dále se chodítka rozdělují podle provedení. Klasické pasivní chodítko je vhodné pro děti zhruba od 6 měsíců. Je tvořeno pevnou konstrukcí, která je vybavena sedátkem a v případě moderních variant je už většinou i interaktivní. Osazena bývají hracím pultíkem se světýlky, různými tvary a dalšími prvky, které svítí, blikají a přitahují dětskou pozornost a napomáhají mu cvičit si zejména jemnou motoriku.
Co se týče aktivních chodítek, lze je doporučit spíše, ačkoli platí, že pokud je budete používat řádově několik minut denně, neublížíte dítěti ani chodítkem pasivním. Aktivní chodítka mají podobu jakéhosi malého vozíku s rukojetí, které se dítě drží a chodí za ním.
Bezpečnost a kolečka
Většinou čas na tyto doplňky přichází kolem 9 měsíců věku dítěte. Je však důležité respektovat přirozený vývoj dítěte a neřídit se za každou cenu „tabulkovými“ parametry. Některé děti mohou k použití chodítka dozrát dříve, jiné zase později.
Pro dítě, které se už pokouší o první krůčky, je tato varianta zcela bezpečná. Alespoň v kontextu výběru chodítka, což můžete sami ovlivnit. Zakopnout dítě samozřejmě může i se sebelepším modelem. Při použití aktivního chodítka je proto nutné ho více hlídat. A jeho bezpečnost zásadně ovlivníte volbou konkrétního produktu.
To záleží především na kolečkách. Ta by měla být pogumovaná, jinak hrozí, že budou dítěti klouzat. Rozhodně je taktéž dobré, je-li aktivní chodítko vybavené i brzdami. Poměrně zásadním prvkem je i bezpečnostní pojistka proti spadnutí ze schodů.
Stabilita chodítka
Stabilitu a celkovou „bytelnost“ pak pochopitelně významně ovlivní hmotnost. Ta se pohybuje od 3 do 6 kg. Lehčí chodítko je pro dítě méně náročné na manipulaci, což platí zejména u dětí velmi malých, ale pochopitelně z hlediska stability není tak pevné.
Běžně jsou výškově nastavitelné pouze pasivní verze chodítek. Proto je potřeba pevnou výšku rukojeti u aktivní verze vybrat s pečlivostí nebo se zaměřit na modely, které nastavitelnou rukojeť mají.