Menu

10 chytrých vychytávek do domácnosti v březnu 2024, které vám nesmí uniknout

10 chytrých vychytávek do domácnosti v březnu 2024, které vám nesmí uniknout

Příjemné barevné osvětlení, ovládání topení na dálku či chytrý senzor, který vás upozorní na pohyb v domácnosti v době vaší nepřítomnosti. Všechny tyto prvky mohou být součástí chytré domácnosti. Můžete je pak snadno ovládat pomocí aplikace v mobilu či tabletu.

Snad všichni výrobci elektroniky dnes vyrábí doplňky do chytré domácnosti. Proto jsme pro vás připravili 10 tipů na nejšikovnější chytré vychytávky, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. A pokud už máte vytvořený základ smart domácnosti, můžete se jimi inspirovat do budoucna.

1) Chytré zabezpečení jako základ

V chytré domácnosti by rozhodně nemělo chybět kvalitní zabezpečení – k dostání jsou dnes chytré zámky, videozvonky a dokonce i kukátka. Začít můžete třeba chytrým zámkem NUKI Smart Lock 3.0, který umožňuje bezpečný vstup do dveří bez klíče. Disponuje prestižním certifikátem AV-TEST. Tento model je kompatibilní s Apple HomeKit a Google Assistant.

2) Chytré osvětlení: budiž světlo

Většina lidí si pod pojmem chytrá domácnost hned představí chytré osvětlení domácnosti. Velké oblibě se těší například chytré žárovky Philips Hue White And Color Ambiance. Startovací balíček obsahuje 2 ks žárovek, propojovací bridge a switch. Řada White And Color Ambiance umožňuje nastavení až 16 milionů různých barevných tónů.

Osvětlení tak můžete přizpůsobit své náladě. V aplikaci Hue Sync se dá dokonce synchronizovat s filmy či videohrami, což prohloubí ještě umocní zážitek ze sledování/hraní.

Zdroj: Philips

3) Chytré zásuvky šetří energii a měří spotřebu

Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110 umožňuje ovládat domácí spotřebiče prostřednictvím mobilní aplikace Tapo. Navíc poskytuje i podrobné přehledy o spotřebě jednotlivých zařízení – můžete tak elegantně odhalit, kdo je největším žroutem energie ve vaší domácnosti.

Zásuvka se dá naprogramovat tak, že bude jednotlivé spotřebiče spouštět ve chvíli, kdy máte levnější proud. Další zajímavostí je režim Away, který simuluje přítomnost lidí v domácnosti, když zrovna nikdo není doma.

4) Chytré termostatické hlavice místo klasických

Chytré hlavice se instalují přímo na radiátory jako náhrada za klasické hlavice. Pak už stačí jen nainstalovat příslušnou aplikaci do mobilu a můžete zapnout topení, zatímco se vracíte z práce. Sada Netatmo Starter Pack NVP-EN obsahuje 2 chytré hlavice, relém, 2 sady adaptérů, síťový adaptér, barevné folie a baterie. V setu je tedy vše, co do začátku potřebujete.

Chytré hlavice jsou praktické v tom, že umožňují naplánovat vytápění v jednotlivých místnostech tak, aby vyhovovalo vašim denním zvyklostem. Pomáhají ale i s úsporou energie – a to díky funkci Detekce otevřeného okna, která zajistí vypnutí radiátoru při větrání. Další šikovnou vychytávkou je funkce Auto-Adapt, která upravuje vytápění na základě počasí.

Zdroj: Netatmo

5) Chytrý termostat pro lepší efektivitu vytápění

Kromě termostatických hlavic se dá vytápění ovládat prostřednictvím chytrého termostatu. Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU je možné ovládat ručně i na dálku přes aplikaci Home + Control. Budete mít tak dokonalou kontrolu nad vytápěním a dozvíte se vše o činnosti kotle. Termostat se dokáže uzpůsobit i venkovní teplotě a úrovni izolace domu.

6) Chytré senzory pro ještě vyšší bezpečnost

Chytré detektory dokážou zaregistrovat kouř, zvuk, pohyb, otevření dveří i únik vody. TP-Link Tapo T110 je chytrý dveřní senzor, který zaznamenává otevírání a zavírání dveří, oken, skříní i poštovní schránky. Pokud zaznamená v době vaší nepřítomnosti pohyb, okamžitě odešle oznámení do aplikace. Aplikace je šikovná také v tom, že si v ní můžete zkontrolovat, zda jste při odchodu z domu opravdu zavřeli dveře.

7) Snadné pěstování s chytrým květináčem

Pokud není pěstování bylinek vaší silnou stránkou, můžete si práci usnadnit díky chytrému květináči Click And Grow Smart Garden. Stačí do něj vložit kapsle se semínky, přidat vodu a zapojit do zásuvky. Za 2–4 týdny můžete sklidit první plody „chytré úrody”. Květináč je vybaven kalibrovaným samozavlažovacím systémem, LED osvětlením a speciální půdou Smart Soil, která byla inspirována výzkumy NASA.

8) Chytrá meteostanice pro dokonalý přehled

Chytrá meteostanice umí detekovat nejen běžná data, jako jsou teplota, vlhkost vzduchu a atmosférický tlak, ale poskytuje také informace o hluku a koncentraci oxidu uhličitého v domácnosti. Netatmo Urban NWS01-EC vás tak přes aplikaci vyzve k vyvětrání, pokud máte v interiéru vydýchaný vzduch.

9) Chytré krmítko pro mazlíčka

V chytré domácnosti, jejíž součástí je pes či kočička, by nemělo chybět chytré krmítko. TESLA Smart Pet Feeder má v sobě zásobník na 4 l krmiva, takže vystačí vašemu mazlíčkovi na několik dní. Krmítko se dá ovládat pomocí aplikace, ve které zvířátku naplánujete čas krmení i velikost jednotlivých porcí. Součástí krmítka je reproduktor, mikrofon i kamera, takže můžete sledovat, co se při krmení děje.

10) Když nevíte jak začít, zkuste startovací sadu

Pokud se vám nechce jednotlivé prvky chytré domácnosti skládat individuálně nebo netušíte, do jakého pomocníka investovat nejdřív, můžete být řešením startovací sada. Ajax StarterKit 2 16583 obsahuje chytrou centrální jednotku Ajax Hub 2, detektor pohybu Ajax MotionCam, senzor otevírání dveří Ajax DoorProtect a chytrou klíčenku Ajax SpaceControl.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.