Menu

3 nejčastější chyby, které opravdový milovník kávy NIKDY neudělá

3 nejčastější chyby, které opravdový milovník kávy NIKDY neudělá
Ilustrace: Arecenze

Káva je láska, jejíž kouzlo spočívá mimo jiné v tom, že ideální šálek může vypadat pro každého trochu jinak. Přesto však existuje několik základních principů, kterých je lepší se držet, abyste z výsledného nápoje dostali maximum chuti a vůně. Pokud ve světě kávy pořád trochu tápete, možná děláte některou z následujících chyb.

1. Nevíte, co vlastně chcete

Espresso je na vás moc malé, lungo příliš vodnaté, tak co takhle zkusit filtrovanou kávu? A pokud vás příprava kávy zas až tak nebaví a šlehání mléka tryskou považujete za nutné zlo, chcete kupovat pákový kávovar jen proto, že je levnější než automat? Pak ovšem riskujete, že za několik týdnů vás všechna ta piplačka s jedním cappuccinem natolik otráví, že nový přístroj zůstane stát na lince a vy se vrátíte k turkovi nebo instantní variantě.

Kávový svět je rozmanitý a každý si v něm může najít svoje místo. Nebojte se proto experimentovat, doptávat se baristů na nejasnosti v menu a nechat si poradit. Nemusíte pít kávu, která vám nevyhovuje jen proto, že jinou jste zatím nepoznali.

 

2. Používáte nevhodnou kávu

Pod tento bod můžeme zařadit několik dílčích omylů. Vévodí jim nákup zrn v supermarketu, kde si nemůžete být jistí, jak dlouho k vám putovala a jak byla cestou uskladněna. Přitom platí, že kávu byste měli spotřebovat zhruba do měsíce od upražení. Na sáčku kávy z dobré pražírny proto vždycky najdete datum pražení.

  • Komplexního průvodce ve výběru kávy jsme sepsali v tomto článku.

Dalším nedostatkům předejdete uložením kávy v suchu a temnu. Snažte se také zabránit přístupu vzduchu a následné oxidaci. Pokud jste nekoupili kávu v sáčku s jednocestným ventilem, pomůže vám neprůhledná vakuová dóza.

3. Nerespektujete správnou hrubost mletí

Každá metoda přípravy kávy vyžaduje trochu jinou hrubost mletí. Ta se totiž odvíjí od toho, jak dlouho se zrnka louhují ve vodě. Do pákového kávovaru (20–30 vteřin) potřebujete jemněji mletou kávu než na french press (4 minuty). Pokud bude káva namletá příliš hrubě, nápoj bude podextrahovaný, kyselý a poněkud mdlý. Při příliš jemném mletí se zrnka naopak přeextranhují a vy získáte šálek hořkého, štiplavého moku.

Samostatnou kapitolou je nákup kávy předmleté. Ta totiž rychle ztrácí aroma. Proto je důležitým pomocníkem každého kávomila kvalitní mlýnek, kterým můžete zpracovat zrnka těsně před přípravou. Mlýnek by měl být ideálně vybaven mlecími kameny a snadnou regulací hrubosti mletí.

  • Pokud vás zajímá, který mlýnek vyhrál naše srovnání, mrkněte sem.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.