Menu

Tato 3 šumivá vína Češi na Silvestr kupují nejvíce

Tato 3 šumivá vína Češi na Silvestr kupují nejvíce

Šampaňské a šumivá vína obecně k oslavám zkrátka patří. A ty silvestrovské na tom nejsou jinak – novoroční přípitek se bez šumivého vína neobejde v žádné rodině. Jaké lahve si Češi nejvíce oblíbili?

3 nejoblíbenější šumivá vína u nás

Klasikou ve všech domácnostech je bezpochyby Bohemia Sekt, v poslední době také stále častěji Maschio Prosecco, které je snadno dostupné v regálech supermarketů. Podle žebříčku oblíbenosti na Heureka.cz jsou ale u Čechů oblíbené o něco luxusnější lahve.

Moët & Chandon Nectar Impérial je šampaňské víno s polosladkým profilem. Tvoří ho směs 30 % Chardonnay, 15 % Pinot Meunier a 55 % Pinot Noir. Jeho zlatavá barva s jemným perlením láká s ovocnou vůní melounu, která předznamenává šťavnaté tóny vyzrálého ovoce, medu a bílých květů v chuti. Skvěle doplňuje smetanovo-ovocné dezerty a podává se při teplotě 4-6 °C. Pochází z Francie a obsah alkoholu činí 12 %.

Terra Serena Prosecco Valdobbiadene Superiore DOCG je povzbuzující šumivé víno s výrazným 85% podílem odrůdy Glera, zrající na malebných kopcích v oblasti Valdobbiadene. Tohoto lahodného Prosecca se dostává nejvyšší italské apelace DOCG, zaručující jeho původ a vysokou kvalitu. Jeho ovocné a květinové aroma s tóny růže a akátu je osvěžující a harmonické. S výrazně svěží chutí je skvělé jako aperitiv nebo k lehčím předkrmům. Víno nese 11 % alkoholu.

Moët & Chandon Brut Imperial je šampaňské víno složené z 30% Chardonnay, 15% Pinot Meunier a 55% Pinot Noir s obsahem alkoholu 12%. Jeho slámově zlatá barva se zelenkavými odlesky zdůrazňuje bohatou a lehkou chuť s tóny zralého bílého ovoce, citrusů, květin a náznaky briošek a ořechů. Doporučuje se podávat při teplotě 8 °C a skvěle ladí s mořskými plody a rybami, drůbeží nebo dezerty.

Druhy šumivých vín

  • Champagne neboli šampaňské víno – je tím nejlepším, co šumivá vína nabízejí. Pochází ze stejnojmenné oblasti ve Francii. Jeho složení, metoda výroby a chuťové charakteristiky se liší v závislosti na značce a typu.
  • Prosecco – toto víno je původem z Itálie. Prosecco je lehčí a často méně nákladná alternativa k Champagne. Má ovocné tóny, je sladší a osvěžující. Hodí se také pro “letní přípitky”.
  • Cava – tento typ se vyrábí v oblasti Katalánska ve Španělsku. Takzvané “Cavas” mají většinou sušší profil, nicméně při výrobě se používají podobné metody jako u šampaňského.
  • Francouzské Crémant – toto šumivé víno je vyráběno mimo oblast Champagne ve Francii, ale následuje stejné postupy jako šampaňského. Nabízí skvělou chuť za příjemnou cenu.

Jak vybrat dobré šumivé víno

Rozhodněte se, jakou chuť šumivého vína hledáte – zda preferujete suché, sladší, ovocné nebo spíše vyvážené a komplexní chutě. Na etiketách šumivých vín se často objevují označení jako „Brut“ (suché), „Sec“ (sladší) nebo „Extra Dry“ (suché). To vám může pomoci při výběru podle vašich preferencí.

Různé regiony mají odlišné charakteristiky. Pokud jste gurmán, zkuste šumivá vína z různých zemí a porovnejte jejich rozdíly. Cena nemusí vždy znamenat kvalitu, ale může ovlivnit zážitek. Existuje mnoho skvělých šumivých vín za rozumnou cenu.

Tipy k servírování

Většina šumivých vín chutná nejlépe, když jsou mírně vychlazená. Ideální teplota se pohybuje kolem 7-10 °C pro většinu šampaňských a prosecc. Speciální sklenice na sekty a šampaňské s úzkým hrdlem pomáhají udržet bublinky a koncentrují vůni. Větší široké sklenice mohou šumivé víno rychleji ztratit svou jiskru.

Šumivá vína mají tendenci při otevírání silně pěnit. Láhev musí být dobře vychlazená a otevírání by mělo probíhat opatrně, aby se ztráta bublin minimalizovala. Pokud je příliš teplé, dejte ho na chvíli do chladničky nebo použijte kovovou nádobu plněnou ledem.

Pokud naléváte šampaňské, držte sklenici skloněnou pod úhlem a nalévejte do středu sklenice. To pomůže udržet bublinky. Zbyde-li vám po oslavě nějaké víno, použijte speciální zátku k jeho uzavření. Uchovávejte lahve vztyčené v chladu a temnu, aby si víno udrželo svou kvalitu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.