Menu

5 kroků, jak nejlépe umýt auto: Vyvarujte se poškození laku a rizika koroze

5 kroků, jak nejlépe umýt auto: Vyvarujte se poškození laku a rizika koroze
Ilustrace: Arecenze

Pravidelné mytí auta je základem dobré péče o jeho vzhled. Pokud se provádí správně, prodlužuje životnost laku a celého automobilu. Udržovaný vůz vás pak lépe reprezentuje a pomaleji ztrácí hodnotu. Zaměřme se nyní na ruční mytí, které je sice fyzicky a časově náročnější, než v mycích linkách, je ale šetrnější a levnější. Jak a čím nejlépe umýt vůz, aby vypadal jako nový?

  • TIP: Nepřehlédněte naše srovnání nejlepších vysokotlakých čističů na auto

1. Vhodné vybavení a místo

Alfou a omegou celého procesu je volba vhodného vybavení. Pro mytí vozu zvenku budete potřebovat:

  • Vysokotlaký čistič (vapku) – ujistěte se, že má dostatečný výkon pro mytí automobilu, vybírat můžete například z našeho srovnání
  • 2 kyblíky – jeden na teplou vodou s šampónem, jeden na studenou
  • Mycí rukavice – je k laku mnohem šetrnější něž klasická houba, dobré je mít dvě, jednu na čistější a druhou na špinavější plochy
  • Speciální sušící ručník
  • Případně mikrovláknové utěrky, kartáč na disky

A dále kvalitní autokosmetiku:

  • Odstraňovač polétavé rzi
  • Přípravek na odstranění hmyzu
  • Aktivní pěnu – na předmytí
  • Auto šampon – vyvarujte se používání prostředků na mytí nádobí apod., které mohou zvyšovat riziko koroze
  • Případně vosk, keramickou ochranu laku, detailer…

Mýt auto je nejlepší na stinném místě, kde nebudou přípravky rychle nasychat na karoserii a zanechávat nevzhledné mapy.

2. Místa největšího znečištění

Nejlepší je začít nejšpinavějšími místy – tedy koly. Na mytí disků doporučujeme použít speciální přípravky na odstraňování polétavé rzi. Ty si na rozdíl od šamponu bez problému poradí s nejodolnější špínou, jako je polétavá rez, zapečený prach, asfalt a mastnota. Přípravek obvykle stačí nanést na disky, nechat chvilku působit a smýt tlakem vody z vapky. V případě většího znečištění použijte před opláchnutím kartáč na disky.

3. Předmytí a opláchnutí

Předmytí určitě nevynechávejte a před samotným ručním nanášením šamponu smyjte největší nečistoty pomocí vapky s aplikátorem aktivní pěny (tzv. „foam gun“). Aktivní pěnu naneste rovnoměrně po celé karoserii. Exponovaná místa, jako je přední nárazník, maska chladiče, kapota a čelní sklo, můžete ošetřit přípravkem pro odstranění hmyzu. Nechte působit a poté veškerou chemii smyjte vapkou. Dodržujte vzdálenost cca 20 – 30 cm od karoserie, abyste se vyhnuli poškození laku.

4. Šamponování

Šampon nanášejte ručně pomocí mycí houby. Využijte tzv. “dvoukýblovou metodu”.  Rukavici nejprve namočte do kýble s teplu vodou a vhodným šamponem umyjte část karoserie. Poté ji vyperte v druhém kýblu s vodou, čímž ji zbavíte hrubých nečistot, které by mohli poškodit lak. Navíc zbytečně nekontaminujete vodu šamponem. Postupujte vždy od shora dolů, tedy od střechy až k prahům a blatníkům. Pro přehlednost je ideální mýt auto po jednotlivých panelech karoserie.

5. Opláchnutí a finální péče

Důkladně opláchněte šampon z celé karoserie. Nyní můžete aplikovat speciální voduodpudivou chemii (vosky, keramiku, detailer). Mokrou karoserii nenechávejte uschnout větrem nebo na slunci a raději ji osušte k komu určeným ručníkem. Vyhnete se tak nevzhledným mapám od zaschlých kapek. Pokud přeci jen někde kapky vzniknou, odstraňte je detailerem a mikrovláknovým hadříkem.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.