5 úžasných funkcí chytrých hodinek: Některé detekují spánkovou apnoe, jiné změří cukr v krvi

Chytré hodinky jsou fascinující zařízení, díky nimž můžeme lépe sledovat svůj zdravotní stav a pomáhají nám udržovat se v kondici. Ale některé modely toho umí i o dost víc. Existují třeba speciální chytré hodinky pro potápěče nebo takové, které vám změří hladinu cukru v krvi nebo krevní tlak. Podívali jsme se na ty nejzajímavější funkce, které jsou skoro až k neuvěření.
- Připravili jsme také velký test chytrých hodinek.

Huawei Watch D

Apple Watch Ultra 2

Huawei Watch 4
S chytrými hodinkami už se neztratíte
O tom, že v chytrých hodinkách můžete mít navigaci, asi už víte. Ačkoliv mají malý displej, navigace je s jejich pomocí leckdy pohodlnější než držet v ruce mobil. Navíc mnohdy podporují i offline mapy. Ale ani na displej hodinek nemusíte neustále zírat, abyste se neztratili – existují totiž i hodinky s vibracemi, jimiž vás pokaždé upozorní, že máte odbočit. Můžete se tak soustředit pouze na terén a ještě se tvářit, že naprosto přesně víte, kam jdete.
A chytré hodinky vám pomohou přestat ztrácet i věci, respektive vám je pomohou najít. Podobně jako tuto funkci můžete mít ve své mobilu, přichází postupně i do hodinek. Stačí s nimi mít spárovaná zařízení jako třeba bezdrátová sluchátka, nebo třeba mobil a ihned víte, kde jste propojené zařízení nechali.
Orientace pod vodou i v domácnosti
Pokud se rádi potápíte, oceníte jistě potápěčské hodinky kontrolující třeba tlak nebo hloubku ponoru. Svůj nejšpičkovější model nyní představil Garmin a jeho Garmin Descent G2 zvládnou potopení až do hloubky 100 metrů nebo vám ukážou vaši fyzickou připravenost na další ponor.

Garmin Descent G2, Foto: Garmin
Abyste se naopak neztráceli ve své domácnosti, můžete využít chytré hodinky kompatibilní s chytrou domácností. Jejich prostřednictvím můžete pak ovládat vše od světel přes robotický vysavač až po kuchyňské spotřebiče.
Měření krevního tlaku a spánkové apnoe
Chytré hodinky zvládají měřit tepovou frekvenci a ohlídat tak základní zdraví našeho srdce. Klasické EKG jako u lékaře vám nenatočí, ale výrobci se k tomu snaží co možná nejvíc přiblížit. S tím souvisí také měření tlaku, k němuž po základní kalibraci už nepotřebujete běžný tlakoměr. Ale existují i chytré hodinky, které jsou prodávány se speciální tlakovou manžetou (např. Huawei Watch D).

Huawei Watch 4, Foto: Huawei
Velmi důležitá a někdy až zdraví zachraňující může být funkce, která dokáže rozpoznat spánkovou apnoe. Jde o nebezpečný stav, kdy je ve spánku zadržován na neobvykle dlouhou dobu dech. Tuto poruchu mohou odhalit třeba Apple Watch Ultra 2 nebo Apple Watch Series 9 a novější.
Hladina cukru v krvi
A už brzy se možná dočkáme toho, že nám chytré hodinky nahradí glukometr. Diabetici by si tak nemuseli neustále rozpíchávat prst jehličkami a hodinky by jim přesně ukázaly, jaká je aktuální hladina cukru v jejich krvi. Výrobci už s touto funkcí začínají a loni se prvním modely s touto schopností staly Huawei Watch 4 a Huawei Watch 4 Pro. Pořád tu ale jsou jisté nedostatky a měření nemusí být přesné, proto lékaři doporučují nespoléhat na ně.
Zdroje: Heureka, Garmin, Huawei
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.