Menu

Aku vs. kabelová vrtačka Parkside: Která je lepší pro vaše potřeby a jak se cenově liší

Aku vs. kabelová vrtačka Parkside: Která je lepší pro vaše potřeby a jak se cenově liší

Nic neoceníte ve své dílně víc než spolehlivou vrtačku, a to i v případě že jste kutil-začátečník. Elektrické vrtačky jsou k dostání ve dvou variantách podle typu zdroje, který je napájí – akumulátorové a síťové (kabelové). V minulosti panovalo přesvědčení, že akumulátorové nářadí má oproti síťovému řadu špatných vlastností, což vlastně byla ve větší míře pravda.

Ty doby jsou naštěstí dávno pryč. Moderní aku nářadí se tomu kabelovému ve funkčnosti přinejmenším vyrovná. V dnešním článku se zaměříme na vrtačky Parkside, jakožto nejzákladnější a přitom nejdůležitější vybavení každého kutila. Využijete více aku nebo kabelový model a jak se liší jejich cena?

Výkon

Pokud porovnáme přímý mechanismus napájení ze sítě a z akumulátoru, mají navrch vrtačky síťové. A to díky vyššímu pracovnímu napětí a tomu, že nejsou omezeny kapacitou akumulátoru. Maximální výkon však závisí především na použitém elektromotoru.

Kvůli tomu mohou být údaje o napětí a příkonu dost zavádějící. Při výběru vrtačky by vás měly více zajímat otáčky (za minutu) a točivý moment (v Nm). Srovnejme si jako příklad výkon nejprodávanějších příklepových vrtaček Parkside:

Parametr Parkside síťová příklepová vrtačka PSBM 750 B3 Parkside aku vrtačka s příklepem PSBSA 20-Li C3 Parkside Performance aku příklepová vrtačka PPSBSA 20-Li A1
Vzhled
Příkon 750 W Neuvedeno 120 W
Max. počet úderů 48 000 min-1 26 400 min-1 35 200 min-1
Otáčky naprázdno 50 – 3 000 min-1 0 – 1 650 min-1 0 – 2 200 min-1 
Max. točivý moment 40 Nm 45 Nm 150 Nm

 

Mobilita, manipulace a hmotnost

Co se týče mobility a manipulace, vítězí jednoznačně akumulátorové vrtačky Parkside. Napájecí kabel u síťových vrtaček vás může při práci omezovat a znesnadňovat přístup na hůře dostupná místa. Aku nářadí je proto ideálním společníkem na práci venku, na stavbě, nebo kdekoliv, kde nejsou poblíž zásuvky.

Při porovnání hmotností naopak aku nářadí prohrává. Byť jsou Li-ion baterie výrazně lehčí než jejich předchůdci (Ni-Cd, Ni-MH), stále je aku nářadí těžší než to kabelové. Porovnejme nyní hmotnost nejprodávanějších modelů Parkside:

Parametr Parkside síťová příklepová vrtačka PSBM 750 B3 Parkside aku vrtačka s příklepem PSBSA 20-Li C3 Parkside Performance aku příklepová vrtačka PPSBSA 20-Li A1
Vzhled
Hmotnost samotného přístroje  1 800 g 1 425 g 1 680 g
Hmotnost akumulátoru 440 g (2 Ah)

601 g (4 Ah)

1 000 g (8 Ah)

440 g (2 Ah)

601 g (4 Ah)

1 000 g (8 Ah)

Celková hmotnost 1 800 g 1 865 – 2 425 g 2 120 – 2 680 g

 

Spolehlivost a výdrž akumulátorů

Když opomeneme možnost poruchy stroje, kabelové vrtačky spolehlivě fungují všude tam, kde je dostupná elektrická síť. Nemusíte se ale bát, že by na aku nářadí bylo menší spolehnutí. Moderní Li-Ion akumulátory, kterými je vybaveno také nářadí Parkside, vynikají velmi vysokou hustotou energie (třikrát vyšší hodnota než starší typy jako Ni-MH). Díky tomu mají relativně vysokou kapacitu s malým objemem a hmotností.

Mají také velmi nízké procento samovybíjení (jen do 5 %). Jejich životnost se odhaduje na 300 až 500 nabíjecích cyklů. Navíc bezkartáčové motory u vyšší řady Performance vynikají energetickou úsporností, takže méně vybíjejí baterii. Výhodou jsou také rychlonabíječky Parkside PLG 20 C3, které nabíjí 20 V 4 Ah akumulátor z nuly na 100 % za cca 60 minut.

Cena

Obecně platí, že akumulátorové nářadí je dražší než síťové právě kvůli nákladnější výrobě akumulátorů. Nejlevnější síťovou vrtačku Parkside koupíte okolo 700 Kč. Nejslabší aku vrtací šroubováky včetně baterií a nabíječky začínají na 1 000 Kč, za výkonnější si musíte připlatit alespoň dalších 500 Kč. Výhodou však je kompatibilita všech akumulátorů Parkside s nářadím Parkside, takže je můžete mezi nářadím střídat, nebo využít akumulátory od již vlastněného nářadí.

Parametr Parkside síťová příklepová vrtačka PSBM 750 B3 Parkside aku vrtačka s příklepem PSBSA 20-Li C3 Parkside Performance aku příklepová vrtačka PPSBSA 20-Li A1
Vzhled
Orientační cena bez akumulátoru 1 000 Kč 2 500 Kč
Orientační celková cena * 800  Kč 2 100 Kč 4 900 Kč

* U aku nářadí je celková cena uvedena včetně 4 Ah akumulátoru a nabíječky.

Shrnutí

Pokud použijete vrtačku jen jednou za čas na přidělání poličky, dobře vám poslouží i levnější síťová varianta Parkside. U akumulátorového nářadí je potřeba se o baterie starat a nenechat je dlouho podnabité. Mohlo by totiž dojít k jejich nenávratnému poškození.

Pro častější používání, a to obzvláště při rozsáhlejších rekonstrukcích svépomocí, práce v dílně či na zahradě, spíše oceníte aku vrtačku Parkside, na kterou je spolehnutí i bez dostupnosti elektrické sítě. V tomto případě zvažte, jestli se vám nevyplatí si připlatit za model Performance s výkonnějším a odolnějším bezkartáčovým motorem.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.