Menu

Sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC mile překvapila: Kvalita zvuku předčila očekávání, mikrofon už nikoliv (Recenze)

Sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC mile překvapila: Kvalita zvuku předčila očekávání, mikrofon už nikoliv (Recenze)

Klady

  • Solidní zvuk v cenovce
  • Nechybí ANC
  • Kompletní balení s pouzdrem
  • Pohodlné na hlavě
  • Dají se složit
  • Transparentní režim
  • Herní mód snižuje prodlevu
  • Vydrží poměrně dlouho

Zápory

  • Potí se v nich uši
  • Na hlavě se nastavuje velikost hůře
  • Vyhovovat budou hlavně milovníkům basů
1 600 Kč Orientační cena

Úvod

Sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC se mi dostala do rukou v červnu 2024. Za poslední 2–3 týdny jsem měl možnost si je pořádně vyzkoušet a musím říct, že mě opravdu mile překvapily. Sám vlastním už poměrně rozpadlé Sony WH-1000XM3 a na cesty Technics AZ80 a ledacos už jsem měl možnost vyzkoušet. Věřím proto, že mám dost zkušeností na to, abych mohl Lamax pro tento kousek upřímně pochválit.

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Sluchátka mají poměrně vysoký výkon, dlouhou výdrž baterie, ale také aktivní potlačení okolního hluku.
  • Obsah balení – Kromě sluchátek obdržíte také praktické pouzdro, USB-A/USB-C kabel a kabel Jack 3,5 mm pro drátové připojení.
  • První párování – Sluchátka stačilo zapnout a na mobilu je přes Bluetooth vyhledat. Párování je bezproblémové a sluchátka si pamatují více zařízení.
  • Kvalita zvuku – Na svou cenovou hladinu tyto sluchátka kvalitou zvuku jednoznačně mile překvapí, bez znalosti ceny bych tipoval o 1 000 Kč více.
  • Způsob připojení – Propojení přes Bluetooth 5.3 funguje dobře a signál se drží i na větší vzdálenost. Nechybí možnost připojení kabelem.
  • Ovládání sluchátek – Veškerá obsluha sluchátek funguje prostřednictvím tlačítek, což je to nejlepší možné řešení.
  • Kvalita mikrofonu – Od mikrofonu toho moc neočekávejte, levná sluchátka kvalitní mikrofon mít nemohou.

Obecné informace

Sluchátka jsou druhou generací dostupné ANC řady, kterou Lamax nabízí. Už první generace sklízela díky svému poměru ceny/kvality zvuku u uživatelů úspěchy, solidní model jsem tedy očekával. Po otevření krabice mi na stůl vyklouznul oválný černý a od pohledu relativně odolný obal (taková ta měkčí skořepina). Uvnitř cestovního pouzdra jsem kromě sluchátek našel také kabel USB-C pro nabíjení a Jack 3,5 mm pro kabelové propojení sluchátek.

To je něco, co umím opravdu ocenit. Nejsem zrovna nadšený, že se sluchátka postupně od „sluchátkového“ konektoru v prémiovém segmentu odkloňují. Když se vám totiž vybijí, musíte zkrátka počkat na doplnění baterie. A asi netřeba zmiňovat, že to je na cestách často prakticky nemožné. Jsem tedy opravdu rád, že se tohoto trendu některé značky, mezi něž Lamax patří, nedrží.

Po konstrukční stránce se samozřejmě jedná o čiré „plasťáky“, co byste ale od cenovky okolo 1 600 Kč očekávali? Jedná se o standard. Potěšilo mě, že jsou sluchátka na hlavovém mostu nastavitelná a uvnitř vyztužená kovem. Navíc se je dá složit. Asi bych si dříve nemyslel, že to budu muset zmínit jako benefit, ale některé značky si řekly, že uživatel skladná sluchátka nepotřebuje. Ano, vývojáři společnosti Sony, z konstrukce WH-1000XM5 jsem zklamaný.

Základní parametry sluchátek LAMAX NoiseComfort 2 ANC Hodnota
Konstrukce Přes hlavu, kolem uší, uzavřená
Citlivost 99 dB
Frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
Impedance 32 Ω
Velikost měniče 40 mm
Počet měničů v 1 sluchátku 1
Podporované kodeky AAC, SBC
Aktivní potlačení okolního hluku (ANC) Ano
Transparentní režim Ano
Celková doba poslechu (50% hlasitost) Max. 30 hodin s ANC
Doba přehrávání (80% hlasitost) Max. 26 hodin s ANC
Přítlak na hlavě Příjemný
Materiál Plast, umělá kůže
Barevné varianty Černá
Hmotnost sluchátek 263 g
Max. výdrž baterie

55 hod

Konektory USB-C a Jack 3,5 mm
Obsah balení Sluchátka, pouzdro, kabel USB-A/USB-C, kabel Jack 3,5 mm

Párování šlo jako po másle

Po vybalení sluchátek jsem je pouze zapnul a párování se spustilo samo. Spárovat sluchátka nebyl problém s Android telefonem ani Windows stolním počítačem. Trochu nespokojený byl můj MacBook M1 Pro. Ten je ale nespokojený díky úžasným vývojářům Apple s leckterými sluchátky. Nechci říct, že se Apple snaží prodat více sluchátek se svou značkou, ale co když…? Pokud byste potřebovali sluchátka restartovat a spustit párování znova, stačí přidržet tlačítka hlasitosti + a – po dobu 10 sekund.

Nechybí intuitivní ovládání tlačítky

Jedna jediná věc mě u těchto jinak zdařilých sluchátek Lamaxu netěší. Když jsem s bezdrátovými sluchátky začínal, měl jsem Marshal Major II. Sluchátka to byla nevalné kvality zvuku, ale jedno se jim nedá ani zpětně upřít. Ovládání na levém sluchátku je prostě geniální. Jakožto pravák totiž dělám většinu činností překvapivě pravou rukou a mám touhu si například hudbu přepínat bez toho, abych pouštěl myš z ruky. Sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC mají však všechny ovládací prvky na pravé straně.

Jasně, je to velká drobnost a výrobci ji nevyčítám, protože jde přeci jen do jisté míry o preference, ergonomii to ale trochu narušuje. Naopak tlačítka fungují výborně a u klasických sluchátek přes hlavu je budu vždy upřednostňovat před nějakými „vyfrankensteinovanými vyfikundacemi“ typu dotykového ovládání. Tenhle trend se rozrůstá, reálně je každému k ničemu a klasická tlačítka se tak vídají stále méně. To je škoda, protože někdy jsou ta nejjednodušší řešení těmi nejlepšími.

Tleskám tedy Lamaxu (i dalším značkám), které se drží klasiky a nehrají si na nějaký rok 3000. Žijeme dnes, žijeme tady a tlačítka se mačkají dobře.

Kvalita zvuku je v cenovce perfektní

Kvalita zvuku pro mě byla u Lamaxů NoiseComfort2 ANC asi tím nejpříjemnějším překvapením. Rozhodně neříkám, že tato sluchátka konkurují prémiovým modelům. V cenovce okolo 1 600 Kč jsem očekával ale opravdu méně. Už jen proto, že i osazení technologie ANC něco stojí a solidně vypadající konstrukce a kompletní příslušenství nějaký ten díl rozpočtu na výrobu též ukrojí.

Sluchátka ovšem hrají ve své cenovce opravdu výborně, troufám si říct, že patří mezi modely pod 2 000 Kč k těm nejlepším (jestli nejsou dokonce vítězem). Ladění sluchátek je spíše k basům, což dává smysl, protože solidní basy se dají vyrobit levněji než bohaté středy a čisté výšky. Zvuk je proto vhodný zejména pro basově laděnou hudbu.

Pravidelně poslouchám ale i nějaké ty vokály. V poslední době jsem si oblíbil pro testy singl Ještě Chvíli (Spotify), který je plný výšek, basů a „crispy“ momentů. Díky komplexnosti této písně je pro jakákoliv sluchátka dost náročné hudbu správně vykreslit. Sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC písničku potlačila na můj vkus trochu moc do dunivých basů, přesto přehrála až překvapivě slušně výšky a šumění mikrofonu na pozadí. V cenové relaci okolo 1 600 Kč je takový výkon netradičně dobrý.

Tlumení zvuků tady je, zázraky nečekejte

Lamax NoiseComfort2 ANC se ve svém názvu rovnou 2x chlubí tím, že zvládnou redukovat okolní hluk. A ona to je rozhodně pravda, každopádně ale nečekejte žádné zázračné aktivní potlačení hluku u sluchátek za 1 600 Kč. V praxi se sluchátkům dařilo okolní hluk potlačit solidně už pasivně uzavřenou konstrukcí, samotné ANC pak rušivé zvuky ještě o něco více zredukovalo. Někdy mě schopnost tlumení extrémně překvapila, jindy si s některými frekvencemi sluchátka poradila o kus méně.

Rozhodně to ale výrobci nevytýkám, protože kvalitní ANC je opravdu vyšší dívčí a opravdu solidního tlumení se dočkáte jen u prémiových modelů. Také platí to, že většina sluchátek pod 2 000 Kč žádné ANC nemá, a pokud ano, pak většinou nefunguje vůbec. Hodně oceňuju transparentní režim, díky kterému nemusíte sluchátka při každém rozhovoru v kanclu sundávat. Ocenil bych ale, aby fungovaly trochu „důrazněji“. I přes jeho spuštění je okolní zvuk poměrně hodně utlumen.

Způsob připojení

Jak už jsem zmínil výše, sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC samozřejmě pracují s bezdrátovým propojením. To je zajištěno modulem Bluetooth 5.3, tedy jednou z aktuálně nejmodernějších technologií. I když jsem přecházel se sluchátky na hlavě po bytě či kanceláři, jejich signál nevypadával (byt 1 + 1). Například moje Technics AZ80 za 7 000 Kč „trvají“ na kvalitním propojení na stejnou vzdálenost daleko méně.

Těší mě ale i to, že když se mi sluchátka vybila, mohl jsem je připojit k počítači kabelem Jack 3,5 mm. K mobilu už takto sluchátka bez adaptéru nepřipojíte, ale hráči a kancelářští pracanti tuto jednoduchou funkcionalitu rozhodně ocení.

Sluchátka podporují kodeky AAC a SBC, tady se žádný zázrak neděje a jsou dostupné pouze komprimované formáty. Ono to ale nevadí, protože na LDAC a aptX HD či jiné lepší kodeky už opravdu potřebujete dražší sluchátka a také zdroj kvalitního zvuku, kterým Spotify rozhodně není.

Parametry připojení LAMAX NoiseComfort2 ANC Hodnota
Připojení Bluetooth 5.3
Kodek AAC, SBC
Volitelný kabel Ano

Mikrofon je to, co byste od cenovky měli očekávat

Doteď jsem sluchátka prakticky chválil, teď představím ale i nějakou tu nevýhodu. Mikrofony sluchátek nejsou žádné terno. Zároveň ale musím dodat jednu zásadní informaci – žádné mikrofony sluchátek za 1 600 Kč nejsou terno. Fakticky se jedná o prémiovou funkci, jejíž kvalita roste s cenou. Test si můžete poslechnout ve videu.

Mikrofon sluchátek LAMAX Clips1 Hodnota
Mikrofon Ano
Přijímání hovorů Ano
Hlasový asistent Ano
Aktivní potlačení hluku (ANC) Ano

Závěr

Sluchátka Lamax NoiseComfort2 ANC můžu s klidem v duši doporučit každému, kdo hledá malý model s velkou duší. Potěší svou nadprůměrnou kvalitou zvuku, snadným ovládáním i samotným pohodlím při jejich nošení. Pokud by pro vás ale měla být zásadní opravdová čistota zvuku a důraznější aktivní potlačení okolního hluku, svůj rozpočet minimálně 3x navyšte.

Klady

  • Solidní zvuk v cenovce
  • Nechybí ANC
  • Kompletní balení s pouzdrem
  • Pohodlné na hlavě
  • Dají se složit
  • Transparentní režim
  • Herní mód snižuje prodlevu
  • Vydrží poměrně dlouho

Zápory

  • Potí se v nich uši
  • Na hlavě se nastavuje velikost hůře
  • Vyhovovat budou hlavně milovníkům basů
1 600 Kč Orientační cena

Recenze Premium

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.