Menu

Máte zpoždění! Pokud jste tyto 3 plodiny ještě nedali naklíčit, je na čase: Poradíme, jak na to

Máte zpoždění! Pokud jste tyto 3 plodiny ještě nedali naklíčit, je na čase: Poradíme, jak na to
Ilustrační obrázek

Semínkem vše začíná a správné naklíčení je krokem k velké úrodě. Víte, jak si dobře naplánovat výsev a výsadbu, abyste nic nepromeškali? Začátkem března přichází nejvyšší čas pro výsev některých rostlin, zeleniny a bylinek. Kterých? A jak je správně naklíčit? Čtěte dále a vše se dozvíte. 

Březen je ideální pro naklíčení těchto 3 plodin

Bojíte se, abyste nezmeškali optimální čas pro klíčení? Mnoho rostlinek je flexibilních a lze je klíčit i v pozdějším období, počítejte ale s tím, že může dozrání úrody trvat déle. Začátkem března je však ideální pro naklíčení těchto 3 plodin.

Rajčata

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin v rámci zeleniny. Abyste si mohli vypěstovat vlastní chutná šťavnatá rajčata, předpěstujte si je ze semínek. Rajčata mají ráda teplejší podmínky, a proto se doporučuje začít s klíčením několik týdnů před tím, než budete moci vysadit mladé rostliny ven. Březen je tudíž ideální. Semínka namočte a po cca 12 hodinách vysejte do lehkého substrátu.

Papriky

Pro klíčení semínek paprik je začátek března poslední vhodný termín. Aby vám totiž vyrostly ze semen pěkné sazenice, potřebují papriky více času a vyšší teplotu než rajčata. Optimální teplota pro vyklíčení semen papriky je 25 až 30 °C, tudíž ideálně poblíž radiátoru. Při nižší teplotě semínka klíčí pomaleji. Jakmile se semínko promění v sazeničku, stačí k růstu teplota okolo 15 až 20 °C. Dbejte na dostatek světla, aby se papriky příliš nevytahovaly.

Bazalka

Bazalka je teplomilná bylina, a proto je vhodné začít s klíčením v předstihu. Rostlinky lze ale přesadit ven, až když se teploty stabilizují. Bazalku můžete samozřejmě koupit už v nádobě a po otrhání listů ji vyhodit. Dejte si ale tu práci, vysejte semena a mějte z úrody větší radost. Pořiďte si čerstvé osivo, vysejte semena na povrch výsevního substrátu a zakryjte je tenkou vrstvou půdy. Substrát by měl být vlhký a během klíčení nesmí vyschnout.

Jednoduché klíčení semínek – máte 2 možnosti

Semínka můžete nechat naklíčit dvěma různými způsoby, záleží na vašich možnostech. Prvním způsobem je sázet až naklíčená semínka, druhou možností je nechat je vyklíčit přímo v substrátu. Je některý ze způsobů lepší? A jak postupovat?

1. Sázení semínek do substrátu a média

Tato možnost je poměrně jednoduchá a rychlá. Chcete-li semínka sázet rovnou do substrátu či sadbovacího média, nesmíte zapomenout na důležitý krok – nechat semínka ve vodě nabobtnat. Přes sázením je proto namočte na 12 až 24 hodin do vody. Semínka ve vodě nabobtnají, puknou a měl by se objevit první klíček. V tomto stavu již můžete semínko přemístit do substrátu.

2. Předklíčení semínek

Druhou možností je předklíčení, i v tomto případě se ale musí semínko nejprve namočit do vody, aby nabobtnalo, a to ideálně na 12 hodin. Poté semínko přesuňte na materiál, který dobře drží vlhkost, typicky se používá obyčejná vata, odličovací tampony nebo vícevrstvý toaletní papír. Tyto materiály totiž skvěle drží vlhkost.

Podložku pod semínky dostatečně navlhčete, položte semínka a nepřekrývejte je, aby měly dost kyslíku. Vhodné je použití mělké nádoby, se kterou se pak snáze manipuluje, máte-li uvnitř více semínek. Nádobu uložte na temné místo s teplotou mezi 20-25 °C a materiál průběžně zvlhčujte rozprašovačem, nesmí vám totiž vyschnout. Během pár dnů se objeví klíček, jakmile bude dlouhý cca 0,5 až 1 cm, je nejvyšší čas udělat další krok.

Na co si dát při klíčení semínek a výsadbě pozor?

Doporučení ohledně správného klíčení a výsadby semínek byste měli dostat od vašeho dodavatele. Níže uvádíme několik obecných tipů, na co dát při naklíčení a výsadbě bylinek pozor.

  • Manipulujte se semeny opatrně: S naklíčenými semínky je nutné zacházet s citem a lehkostí, abyste neponičili klíček. Rostlinka je ve fázi vývoje a může se snadno poškodit.
  • Namáčení: Některá semínka potřebují před klíčením namočit na 12 až 24 hodin.
  • Pozor na správný směr: Naklíčené semínko vždy sázejte do substrátu tak, aby zárodek kořínku směřoval do půdy a ne nahoru.
  • Hloubka substrátu: Semínko stačí do substrátu lehce zamáčknout prstem. Nemělo by být ani moc hluboko, ani na povrchu.
  • Neuspěchejte přesazení ven: Dejte pozor na přízemní mrazíky, které mohou zdevastovat kompletní úrodu. Bylinky a rostliny sázejte ven až na konci dubna nebo začátkem května.
  • Semínka nepotřebují příliš moc světla: Zatímco rostliny bez světla nemohou existovat, semínkům na vyklíčení postačí temné a ne příliš chladné místo.
  • Optimální množství vláhy: Suché prostředí i přemokření může semínka zničit. Pokud to s vodou přeženete, pak mohou semínka zplesnivět.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.