Menu

Tip redakce: Zastavte slimáky dřív, než ovládnou vaši zahradu

Tip redakce: Zastavte slimáky dřív, než ovládnou vaši zahradu
Ilustrace: Arecenze

Málokdo si uvědomuje, že právě teď je nejlepší chvíle začít boj proti slimákům, kteří v létě dokážou napáchat na zahradě obrovské škody. Prevence v tomto období může výrazně snížit jejich populaci a ušetřit spoustu práce a škod. Slimáci kladou vajíčka už na podzim a to do skrytých a vlhkých míst, kde bezpečně přečkávají zimu. Jakmile se oteplí, vylíhnou se mladí jedinci, kteří se okamžitě pustí do vaší úrody. Pokud tato vajíčka nyní odstraníte, značně tím omezíte letní armageddon vaší úrody.

Fotogalerie: Heureka

Kde hledat vajíčka slimáků

Nejčastěji se vajíčka slimáků nacházejí na místech, která jim poskytují vlhko a úkryt. Pod sudy na vodu nebo květináči, pod hromadami dřeva a větví, pod plachtami, textiliemi nebo fóliemi, které leží na zemi. Také kolem pařezů a větších kamenů mohou slimáci naklást svá vajíčka. Vajíčka jsou malá, průsvitná a kulatá, takže je snadné je přehlédnout.

Jak vajíčka efektivně zlikvidovat

Jakmile je objevíte, máte několik možností, jak se jich zbavit. Nejjednodušší je mechanické odstranění – vajíčka sesbírejte a zlikvidujte. Další možností je nechat slepice, aby se o ně postaraly, protože pro ně představují chutný zdroj potravy. Pokud máte možnost, můžete využít i jiné přirozené predátory, například ptáky nebo ježky, kteří slimáky a jejich vajíčka vyhledávají.

Jarní prevence se vyplatí

Mnoho zahrádkářů podceňuje jarní prevenci a pak se v létě potýká s masivním nájezdem slimáků. Ti ničí saláty, jahody i okrasné rostliny a boj s nimi bývá vyčerpávající. Přitom stačí na jaře věnovat pár hodin systematickému prohledání a úklidu všech skrytých míst, kde se mohou nacházet vajíčka. Důkladná kontrola květináčů, sudů, dřeva a plachet může výrazně snížit jejich počet v sezóně. Každé odstraněné vajíčko znamená desítky slimáků méně, což ušetří spoustu práce i nervů během léta.

Jak se zbavit dospělých slimáků

I když uděláte maximum pro prevenci, můžeme vám s jistotou říct, že se vám v létě na zahradě přesto objeví slimáci. Otázka tedy je jen v jakém množství. Existuje několik osvědčených metod, jak jejich počet co nejvíce snížit. Ruční sběr je sice pracný, ale velmi efektivní, zvláště pokud ho provádíte večer, kdy jsou slimáci nejaktivnější.

Další možností jak se jich zbavit jsou například pivní pasti. Jde o nádoby zapuštěné do země naplněné pivem. Ty slimáky přilákají a utopí je. Přírodní bariéry, například rozdrcené vaječné skořápky nebo písek, jim pro změnu ztěžují pohyb a pomohou tak chránit vaše záhony. Pomoci mohou i přirození predátoři. Ježci, ptáci nebo žáby jsou přirozenými nepřáteli slimáků a pokud jim poskytnete vhodné prostředí, mohou vám s jejich likvidací výrazně pomoci.

Video: Jak na slimáky, Zahrada pro radost, YouTube

Pokud je vám to málo, pak zde ještě jsou rostlinné postřiky, například směs vody a česneku, která slimákům nevoní a odradí je od konzumace vašich rostlin. A v neposlední řadě samozřejmě stará dobrá sůl, která tyto vetřelce doslova rozloží.

Tipy našich čtenářů: Každý bojuje po svém

Zahrádkáři jsou vynalézaví a proti slimákům vedou válku různými způsoby. Někdo sází na osvědčené metody, jiný si zahradní obranu trochu zpestří. Ve skleníku používáme perličky proti slimákům – ale pozor, pokud máte mazlíčky. Náš pes je dobře vycvičen tenhle jed nekonzumovat,“ sdílí svou zkušenost Jakub Gulec, šéfredaktor magazínu Arecenze. Dodává, že jeho táta jde na věc ještě rázněji: „Slimáky sbírá večer nebo po dešti a likviduje je horkou vodou. Účinné, bez chemie a bez šance na útěk.“

Ale metody jsou různé. Jeden z našich čtenářů se s nimi nepáře: „Já je půlím motykou, úspěch je zaručen. Funguje ale i solení.“ Jiný zahrádkář nám pod podmínkou zachování anonymity sdělil, že volí kontroverznější postup: „Hážu je sousedům za plot a protože má soused přeci jen lepší úrodu, slimáci se nevrací!“

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, hlavní je nenechat slimáky vyhrát. Máte nějaký vlastní osvědčený trik? Sdílejte ho s námi.

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktora portálu Arecenze
  • Redakční průzkum
  • Reddit

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.