Menu

Robotický vysavač iRobot Combo J9+ při testu boural, úklid trval a měl i další problémy (TEST 2024)

Robotický vysavač iRobot Combo J9+ při testu boural, úklid trval a měl i další problémy (TEST 2024)
Foto: Jakub Gulec

Přestože se iRobot Roomba Combo j9+ v našem testu robotických vysavačů umístil na 2. místě, považujeme jej za největší zklamání. Postrádá totiž některé funkce, které jsou v dané cenovce naprostým standardem. Nejvíce zamrzí zejména těchto 5 vlastností.

  • Celý test robotických vysavačů je k dispozici zde.

1. Vyšší intenzita bourání do nábytku a stěn

V dané cenovce je iRobot Roomba Combo j9+ (34 000 Kč) vybaven podprůměrně fungující navigací. Z důvodu absence LiDARu vysavač při mapování poměrně agresivně bourá do všech okolních překážek (stěn, skříní…), čímž si vytváří mapu.

Proces mapování je kvůli tomu výrazně pomalejší než u konkurence vybavené LiDARem. Roborock S8 MaxV Pro Ultra (35 000 Kč) nebo Xiaomi Robot Vacuum X20+ (11 000 Kč) zmapovaly malý byt 1+1 za 3 minuty. iRobotu zabral stejný úkol 14 minut.

2. Pomalý úklid

Test kvality vysávání

Kvalita úklidu je zde sice na velmi dobré úrovni, z důvodu zaostalé navigace je ale průběh úklidu velmi dlouhý a částečně chaotický. Díky kameře umí robot detekovat předměty na podlaze, jejich vyhodnocení je ale pomalejší a ne vždy se jim dokáže spolehlivě vyhnout.

Během testu jsme tak někdy byli svědky zdánlivě chaotických pohybů, během kterých iRobot zpracovával informace o svém okolí. Pro porovnání, Roborock při testování uklidil celý byt 1+1 za 21 minut, iRobot byl o 13 minut pomalejší.

  • Recenzi robotického vysavače iRobot z našeho testu najdete zde.

3. Nedotažená aplikace

Mobilní aplikace je bohužel jednou z nejslabších stránek tohoto modelu. Vzhledem k ceně bychom očekávali plynulou funkčnost, snadnou obsluhu a pokročilá nastavení. Základní funkce pochopitelně nechybí, nastavení jsou ale hůře přístupná a je nutné se k nim složitě proklikávat. Vadily nám také dlouhé prostoje, kdy se aplikace načítala třeba i minutu.

4. Nemožnost samostatného vytírání

Test kvality vytírání

Je také velká škoda, že vysavač nepodporuje funkci samostatného mopování. V aplikaci lze volit jen mezi možnostmi “vysávání” či “vysávání s mopováním”. Aplikace rovněž neumožňuje sledovat vysavač při úklidu na mapě, posílat jej na konkrétní místo a ani detailněji nastavovat podlahy.

5. Absence praní a sušení mopu ve stanici

Řada robotických vysavačů ve vyšších cenovkách nabízí plně samoobslužné stanice. V nich se vysavač nejen nabíjí, ale také si vysypává smetí, vyměňuje vodu a zároveň pere a suší mop. To poslední bohužel iRobot neumí, což má vliv nejen na pohodlí obsluhy, ale i na celkovou kvalitu vytírání.

Oproti tomu vítězný Roborock S8 MaxV Ultra si během vytírání průběžně jezdí do stanice přepírat mop, což zajišťuje skutečně účinné vytírání. Na pováženou je pak fakt, že schopnost prát a sušit mopy nabízí testovaný model Xiaomi Robot Vacuum X20+, který stojí v průměru o 23 000 Kč méně než iRobot.

Zdroj: Redakční tvorba, Arecenze.cz

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.