Menu

Jak použít těhotenský test? Zásadní je detekční citlivost, test doporučujeme opakovat

Jak použít těhotenský test? Zásadní je detekční citlivost, test doporučujeme opakovat
Foto: Unsplash

Většina žen v reprodukčním věku se s těhotenským testem někdy setká. Jde o velmi spolehlivou a rychlou metodu detekce těhotenství již v rané fázi. Kdy nejdříve po oplodnění zvládně test těhotenství odhalit a na jakém principu funguje?

Princip fungování těhotenských testů

V rané fázi těhotenství se začíná v organismu zvyšovat hladina hormonu choriongonadotropin (hCG). Právě přítomnost tohoto hormonu v moči dokáže test odhalit. Množství hCG se za 24 hodin zdvojnásobuje, koncentrace tedy roste opravdu rychle.

Kdy testovat

Většina výrobců testů i lékařů doporučuje testovat den po předpokládaném termínu menstruace. Pozitivní test se však může objevit i o pár dní dříve nebo později. Jedním z důvodů je fakt, že některé ženy mají ovulaci dříve a jiné později než zhruba v polovině menstruačního cyklu. Důležitou roli hraje i citlivost testu, dnes jsou k dostání testy s vysokou citlivostí 10 mIU/ml, dříve byly běžné i testy s citlivostí 25 mIU/ml, které odhalili těhotenství trošku později.

V internetových diskuzích najdete mnoho maminek a těhotných, které mají zkušenosti s pozitivním testem již několik dní před termínem menstruace a naopak také ty, kterým se dvě čárky objevily až mnohem později.

Foto: canva

Jak testovat

Pokyny se u různých výrobců testů mohou mírně lišit, v naprosté většině případů doporučují použití ranního vzorku moči, jelikož takový vzorek je nejkoncentrovanější. Moč se odebere do čisté nádoby a testovací proužek se na několik sekund ponoří do vzorku po vyznačenou rysku. Následně se položí na čistý nesavý povrch a po několika minutách lze odečíst výsledek.

Na negativním testu se objeví pouze jedna kontrolní čárka. V případě pozitivního těhotenského testu se objeví čárky dvě, v kontrolní i testovací zóně. Pokud se neobjevila čárka žádná, může jít o vadný test. Na trhu jsou k dostání také digitalní testy, které vám zobrazí místo čárek text, jsou ale podstatně dražší.

Foto: heureka

Spolehlivost testu

Přestože tyto testy fungují velmi spolehlivě, v určitých případech může dojít k falešně pozitivnímu nebo naopak falešně negativnímu výsledku. Testování tedy po pár dnech raději opakujte. Dalším krokem je telefonát lékaři. Váš ošetřující gynekolog vás na první prohlídku pozve až za několik týdnů, jelikož v rané fázi ještě nelze na ultrazvuku embryo pozorovat.

TIP: V případě pozitivního testu je důležité ihned začít se suplementací kyseliny listové. Doporučujeme tedy koupit vitamíny pro těhotné. Plánujete-li těhotenství, není na škodu vitaminy začít brát dříve.

Ovulační testy

Na velmi podobném principu fungují také testy ovulační, které měří hladinu luteinizačního hormonu. Odhalení termínu ovulace může sloužit jak k zvýšení pravděpodobnosti otěhotnění, tak jako částečná prevence otěhotnění.

Zdroje:

  • Redakční tvorba
  • Heureka
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/295001#how-do-i-take-it
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9Bhotensk%C3%BD_test

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.