Menu

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku

Kombinace vlhka a nečistot z prádla vytváří prostředí, ve kterém se rády usazují bakterie či plísně. Navíc má pračka plno skrytých a těžce dostupných míst, kde se ještě navíc usazuje vodní kámen a zbytky pracího prášku. Pokud bychom to nechali delší dobu bez zásahu, může se stát, že jak z pračky, tak ze samotného prádla se bude linout nevábný zápach. Finálním stádiem takového zanedbávání může být až rozbitá nefunkční pračka, která bude vyžadovat opraváře a mnohem větší finanční i časovou investici.

Pravidelná údržba Jednou za 3 měsíce
Nechat pračku vyschnout Vyčistit filtry
Nezavírat dvířka Umýt dávkovač pracího prášku
Vytřít těsnění bubnu Vyčistit buben a vnitřek pračky

Obrázek zobrazující pračky LordZákladní údržba

Zhruba třikrát až čtyřikrát do roka (záleží od frekvence praní) byste měli provést základní údržbu pračky, která spočívá ve vyčištění filtru. Usazují se na něm hmotnější nečistoty – vlasy, kamínky a podobně. Důležité je tyto nečistoty odstranit a filtr propláchnout pod teplou tekoucí vodou. Kde přesně se ve vaší pračce nachází a jak s ním manipulovat bude podrobně popsáno v návodu. Obvykle jej najdete ve spodní části pračky pod zvláštním krytem.

Podobně se mohou nečistoty zachycovat u těsnicí gumy podél dvířek a je tedy dobré prohlédnout a navlhčeným hadříkem vyčistit i těsnění.

Na která místa při údržbě nezapomínat:

  • Těsnění kolem dvířek bubnu
  • Dávkovač pracího prášku
  • Buben
  • Vnitřek pračky
  • Filtr

Zapomenutá místa

Některá místa by nás prvotně třeba ani čistit nenapadla, i těm je však třeba věnovat pozornost. Jedním takovým je prostor pod dávkovačem pracího prášku a aviváže. Usazují se zde totiž zbytky pracího prášku, které po delší době může napadnout plíseň. Samotný dávkovač se nebojte vyndat úplně ven a řádně vyčistit pod tekoucí vodou. V případě silnějších usazenin jej můžete naložit na delší dobu do kyblíku s vodou a čisticím přípravkem.

Chemie to pojistí

Samozřejmě existuje celá řada chemických přípravků určených pro čištění praček. Nabízejí se oxidační tablety, se kterými spustíte pračku na prázdno a ony vyčistí celý její vnitřek. Jinou variantou je prášek nebo kapsle proti vodnímu kameni. Četnost jejich používání záleží na tvrdosti vody a frekvenci praní. Oblíbenou variantou jsou tekuté přípravky, kterými nejdříve otřete těsnění, zásobník na prací prášek a následně spustíte pračku na prázdno.

Tyto chemické přípravky kromě viditelných a dostupných částí vyčistí i útroby pračky a to jak od nečistot a usezenin, tak od vodního kamene.

Bez chemických přípravků

Na internetu se objevuje i řada tzv. babských rad, jak pračku vyčistit. Důležité je zde poznamenat, že někteří oficiální výrobci od těchto metod vyloženě odrazují s tím, že může dojít až k poškození přístroje. Mezi uživateli se však těší relativní oblibě. Nejlevnější cestou bude pravděpodobně ocet. Nalít jej můžete buďto do přihrádky na prací prášek nebo rovnou do bubnu. Pro větší účinek můžete přidat i jedlou sodu rozpuštěnou ve vodě. Následně spusťte naprázdno prací program zhruba na 60 stupňů a vnitřek bubnu i přívodní hadice se jednoduše zbaví všech usazenin.

Prevence je důležitá i v tomto případě

Jak již bylo zmíněno hned v úvodu článku, v pračce se vyskytuje vlhké prostředí, které svědčí různým plísním a bakteriím. Přestože jsme vám právě vyjmenovali způsoby, jak se jich zbavit, nejjednodušší cestou je vůbec zabránit jejich výskytu. Takovým základním pravidlem je nechávat dvířka od pračky i dávkovače po dokončení pracího cyklu otevřená. Jedině tak budou moci prostory řádně vyschnout. Pokud se těsnění vaší pračky často zanáší, doporučujeme jej po každém praní otřít suchým hadříkem.

Ani s tímto opatřením se vám sice nepodaří zamezit jejich vzniku úplně, ale minimálně snížíte frekvenci, se kterou se o pračku budete moci starat a prodloužíte životnost spotřebiče. Pokud řešíte špatně vyprané prádlo, nemusí jít jen o problém přímo v pračce. Na různé skvrny se totiž hodí různý způsob praní. V takovém případě vám pomůže článek o čištění skvrn.

Pokud už ani vyčištění nepomůže:
Nejlepší pračky dle našeho srovnávacího testu

1. místo
Hodnocení 93,5 %
  • Vítěz testu 2024
Recenze Samsung WW90T986ASH
Přečíst recenzi Orientační cena 27 000 Kč
2. místo
Hodnocení 90,6 %
  • Vítěz cena/výkon
Recenze LG FA94V5UVW0
Přečíst recenzi Orientační cena 14 000 Kč
3. místo
Hodnocení 89,6 %
Přečíst recenzi Orientační cena 14 000 Kč
4. místo
Hodnocení 89,1 %
Přečíst recenzi Orientační cena 18 000 Kč
5. místo
Hodnocení 88,9 %
Přečíst recenzi Orientační cena 14 000 Kč

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.