Menu

Životnost praček se liší téměř o 7 let: Výsledek průzkumu překvapí

Životnost praček se liší téměř o 7 let: Výsledek průzkumu překvapí
Ilustrace: Arecenze

V automatické pračce pere více než 94 % českých domácností a 72 % Čechů ji zapíná minimálně jednou týdně. Pračka je proto poměrně vytíženým spotřebičem, na který jsou kladené vysoké nároky. Důležitá je nejen kvalita praní a snadná obsluha, ale také životnost a spolehlivost. Průzkum magazínu dTest odhalil, která pračka (resp. značka pračky) má nejvyšší životnost. Pojďme se podívat na vítěze a jeho průměrnou životnost.

Průzkum probíhal napříč Evropou

Která pračka má nejvyšší životnost, zajímá snad každého uživatele, který stojí před volbou nového spotřebiče. Takové kvality ale nelze vyčíst z parametrů udávaných výrobcem a ani z uživatelských hodnocení produktů na e-shopech. Problémy se totiž mohou objevit (v ideálním případě) až za dlouhé roky od nákupu spotřebiče. Za zjištěním nejspolehlivějších praček vede cesta jen skrze dlouhodobé zkušenosti jejich uživatelů.

Na téma životnosti a spolehlivosti praček, se v loňském roce zaměřil spotřebitelský magazín dTest ve spolupráci ze sedmi partnerskými organizacemi. Společně provedly rozsáhlý průzkum mezi spotřebiteli v 9 vybraných evropských státech (Dánsko, Belgie, Nizozemsko, Slovinsko, Česko, Slovensko, Itálie, Španělsko a Portugalsko). Průzkum probíhal formou dotazníků a celkem se jej zúčastnilo více než 45 000 respondentů.

Dotazník obsáhl 24 nejznámějších značek

Dotazník měl několik částí a jeho cílem bylo zjistit:

  • Průměrnou životnost jednotlivých značek praček
  • Jejich spolehlivost
  • Nejčastější problémy
  • Spokojenost uživatelů s konkrétními značkami

V tomto článku se zaměříme výhradně na výsledky průzkumu v oblasti životnosti praček, dalším částem dotazníku se budeme věnovat příště. Průměrná životnost se zjišťovala na základě dříve vlastněných praček, které respondenti vyměnili z důvodu jejich nespolehlivosti novými. Celkem se v dotazníku skloňovalo 24 nejznámějších značek praček. Nechyběly cenově dostupnější značky a ani ty prémiové.

Pračky Miele předběhly konkurenci o 2,5 roku

Z hlediska nejdelší průměrné životnosti se na prvním místě se umístil německý výrobce Miele (16 let a 4 měsíce). Následovala italská značka Zerowatt (13 let a 11 měsíců) a poté český výrobce Romo (13 let a 7 měsíců). TOP 5 značek s nejdelší průměrnou životností najdete v tabulce:

Umístění Značka Průměrná životnost podle respondentů
1. Miele 16 let a 4 měsíce
2. Zerowatt 13 let a 11 měsíců
3. Romo 13 let a 7 měsíců
4. Siemens 12 let a 7 měsíců
5 AEG 12 let a 3 měsíce

* Pračky Indesit a Whirlpool dle průzkumu dTestu vydržely v průměru 9 let a 11 měsíců.

Nepropásněte naše další články, ve kterých se budeme věnovat zbylým částem průzkumu. Prozradíme, jaké problémy se u praček vyskytují nejčastěji, i které značky jsou podle respondentů nejméně spolehlivé.

Zdroj: dTest

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.