Je Windows za 200 Kč legální? Je to složitější, získat jej lze ale snadno

Windows, operační systém od společnosti Microsoft, je nepostradatelnou součástí mnoha počítačů po celém světě. Nicméně, cena plné verze Windows může být pro některé uživatele překážkou. Proto se mnozí obrací k alternativním možnostem, jako jsou sekundární licence nabízené typicky okolo 200 Kč. Je to ale legální? A hrozí nějaké riziko? Na to se podíváme v tomto článku.
Co je to vlastně ta sekundární licence?

Microsoft Windows 11 Home CZ 64Bit OEM licence

Microsoft Windows 11 Pro CZ 64Bit OEM licence
Co na jejich používání říká samotný Microsoft?
Ve skutečnosti tento gigant nikdy neuvedl, že sekundární licence jsou nelegální, ale ani je nepodporuje. To zanechává uživatele v nejistotě ohledně legitimity těchto licencí. Existuje možnost, že některé sekundární licence jsou legální, pokud byly získány a převedeny v souladu s podmínkami původní licence. Nicméně, mnoho z těchto licencí může být pochybného původu nebo mohly být někde ukradeny.
Hrozí vám jejich používáním nějaká rizika?
Odpověď je ano. Tato nízká cena může být vykoupena pozdějšími problémy. Nejčastěji se tak můžete setkat s těmito:
- Existuje riziko, že licenci nemáte legálně. To může vést k právním problémům nebo k tomu, že vás Microsoft označí za uživatele nelegální kopie softwaru.
- Vystavujete se možnosti vložení malware nebo jiných nežádoucích programů do vašeho systému.
- Můžete se setkat s omezeními v podpoře a aktualizacích od Microsoftu. To může vést k bezpečnostním a funkčním problémům.
- Microsoft vám může licenci teoreticky v budoucnu deaktivovat.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.