Menu

Lidl slaví 20 let v ČR: Jaká je historie Lidlu, Parkside, Silvecrest a dalších privátních značek?

Lidl slaví 20 let v ČR: Jaká je historie Lidlu, Parkside, Silvecrest a dalších privátních značek?

Prodejny Lidl asi není třeba nikomu představovat. Tato značka má jen v České republice několik stovek obchodů. Od první německé prodejny otevřené v roce 1973 se toho změnilo mnoho. Lidl dokázal expandovat do desítek zemí světa. Navíc stojí za několika značkami vyrábějícími elektroniku či nářadí pro kutily a kuchyňské vybavení.

Lidl v roce 1955 (Zdroj: Lidl)

Díky Schwarzovi se změnil předmět podnikání

Německá společnost Lidl původně nebyla obchodním řetězcem. Pod názvem Lidl & Schwarz KG byl hlavním zaměřením firmy velkoobchod s potravinářským sortimentem. Ten sídlil v německém Neckarsulmu. Za obchodování s potravinami se zasloužil Josef Schwarz, který do firmy vstoupil v roce 1932. Jako společník rozšířil portfolio firmy nejenom o velkoobchod s ovocem, ale také s potravinami.

Název Lidl je inspirován učitelem Ludwigem Lidlem. Pár let po založení velkoobchodu toto jméno odkoupil Dieter Schwarz za 1 000 německých marek od Ludwiga Lidla. Tehdy se psal rok 1977.

Z první německé prodejny se Lidl přesunul do světa

Historie prodejen Lidl, který má německé kořeny, sahá až do druhé poloviny 20. století. V roce 1973 byla postavena vůbec první prodejna. A to v německém Ludwigshafen-Mundenheimu. O patnáct let později se v Německu nacházelo již více než 400 prodejen.

Z Německa se postupně Lidl přesouval i do dalších zemí Evropy. První zemí, kam expandoval, byla v roce 1989 Francie. Postupně se přesunul do 29 zemí Evropy. Mimoto je i oblíbeným obchodním řetězcem také ve Spojených státech amerických. Na tomto kontinentu poprvé otevřel prodejnu v roce 2017.

V Česku zaměstnává více než 12 000 lidí

V České republice funguje společnost Lidl bez přestávky od roku 2003. Od několika málo desítek prodejen došla společnost k vybudování přes 300 obchodů po celém území České republiky. Ty zaměstnávají více než 12 000 zaměstnanců. Kromě obchodu funguje také e-shop se spotřebním zbožím.

Privátní značky nabízejí oblíbené zboží do domácností a kutilských dílen

Privátní Lidl značkou je Parkside poskytující vybavení nejen pro domácí kutily za přívětivé ceny. Právě cena v porovnání s výkonem je hlavním tahákem této značky. Zboží lze pořídit jak na prodejnách, tak také online. Novinkou pro ČR je i možnost nákupu Parkside produktů v prodejnách Kaufland. Od současnosti se ale přesuneme k historii.

Oficiálně byla značka Parkside Tools Lidlem představena pravděpodobně v roce 2005. Asi není ničím překvapivým, že u zákazníka ihned získala pozitivní ohlas. I přesto, že se jedná o privátní značku Lidl, výrobcem je někdo úplně jiný. A sice několik firem, které zboží vyrábí. V tomto oborou se nejedná o ojedinělou záležitost. Výroba je poměrně komplikovaná, a tak se prodejci Lidl tento tah již nejednou vyplatil.

Oblíbenou je i z načka Silvercrest

Značka Silvercrest zahrnuje elektrické kuchyňské přístroje a další přístroje do domácnosti. Na český online trh značka přišla v roce 2017. Opět zde platí, že je kvalita a výkon v poměru s cenou. Zákazníci jsou ale s produkty zpravidla velmi spokojeni. Ani u této značky nikdy nebyl odhalen skutečný výrobce. Můžeme se tak jen stěží dohadovat, odkud zboží pochází.

Pikok a Pilos v posledních letech zvyšují svoji kvalitu

Ke standardní značce Pikok prodávající uzeniny v roce 2018 přibyla nová privátní značka Pikok Pure. Ta vyrábí uzeniny bez konzervantů a barviv. Všechny výrobky této řady jsou vyráběny bez zbytečně přidaných látek. Nutno ovšem podotknout, že ne všechny vyšly v různých testech pozitivně. Od doby začátku této privátní značky se ale už leccos změnilo. Stejně jako se zkvalitňují produkty Pikok Pure, dochází i ke zlepšení kvality výrobků Pilos.

Oficiální propagační video značky Pikok Lidlu

https://www.youtube.com/watch?v=-arTzYsQ6Mk&t=30s

Lidl je jedním z nejúspěšnějších obchodních řetězců

Lidl na českém trhu v letošním roce oslavuje 20 let. Ve světě ale funguje ještě o několik desítek let déle. Německému řetězci se od minulého století povedl majstrštyk. Dokázal se rozšířit do několika desítek zemí Evropy a také za oceán až do Spojených států amerických.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.