Menu

2 aplikace pro stahování filmů zdarma obsahují nebezpečný virus. Jestli je v macOS máte, ihned je smažte

2 aplikace pro stahování filmů zdarma obsahují nebezpečný virus. Jestli je v macOS máte, ihned je smažte
Zdroj fotografie: Pixabay a Font Awesome / Creative Commons / CC BY

Uživatelé macOS by se měli mít na pozoru, neboť si i ty v České republice vzaly do hledáčku hned dva viry typu AdWare. Ty zahlcují zařízení reklamami, z nichž jsou mnohé nejenom otravné, ale také nebezpečné. Škodlivé kódy se v posledních době objevují hojně v aplikacích pro stahování torrentů a nelegitimního obsahu, varuje ESET, které lákají na filmy, seriály a programy zdarma.

Nejsou to jenom reklamy, ale i další nebezpečí

Virů zobrazujících reklamy se objevilo ve větší míře hned několik, ačkoliv tím nejaktivnějším je Pirrit, který patří již po několik let k největším hrozbám tohoto druhu. Vědět o sobě nicméně dává také AdWare zvaný Bundlore, případně ještě MacOfferDeal. Všechny jsou přitom šířeny zejména již zmíněnými aplikacemi pro stahování nelegitimního obsahu, za nějž je jinak potřeba platit.

Odborníci z Esetu dodali, že útočníci záměrně manipulují své oběti k tomu, aby stahovaly obsah mimo oficiální místa. A je jedno, zda jde o filmy, seriály, hry, programy nebo jiný software, všechno je pro vybrané uživatele stále lákadlem. Když si ale stáhnou kompromitovanou aplikaci, skutečně přes ni mohou obsah stahovat, ale spolu s ní otevírají dveře i zmíněnému AdWaru.

Ten přitom nejenom snižuje, resp. ubírá výkon zařízení, ale stejně tak zobrazuje již zmíněné pochybné reklamy, které mohou vést ke stažení dalšího škodlivého softwaru, případně se jedná o lákadlo na hazard, falešné investice atd. Ve výsledku pak může uživatel přijít o značné finanční prostředky.

Tyto dvě aplikace ihned smažte a neriskujte

Jakkoliv se může zdát vidina stahování obsahu zdarma (což je mimochodem krádež) lákavá, má to svá rizika. Konkrétně v tomto případě obsahují nějaký AdWare aplikace „Torrent Downloader“ a „Crack Installer“, a stejně tak je v oběhu aplikce „Adobe Flash Player Installer“. Zrovna tato poslední je přitom podvrh od pohledu, neboť byla její podpora ukončena již v roce 2020, zdůrazňuje Adobe.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.