Menu

Recenze a test mikrovlnné trouby Samsung F300G MS23F301TAS

Recenze a test mikrovlnné trouby Samsung F300G MS23F301TAS

Mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS se v našem testu mikrovlnných trub umístila na 4. místě s celkovým hodnocením 79,5 %. Výrobek spadá do nižší cenové kategorie a vyniká především kvalitní energickou činností, kterou lze vyčíst z jejího vysokého výkonu, konktrétně 800 W. Tím předčí i některé své daleko dražší konkurenty.

Její největší předností je účinnost, díky které si můžete být jisti, že vám kvalitně ohřeje jakékoliv jídlo. V čem naopak nevyniká jsou její funkce. Přestože má displej, hodiny, zvukovou signalizaci a funkci rozmrazování, kromě ohřívání toho moc neumí. Pokud tedy budete chtít grilovat, vařit v páře nebo třeba péct, budete se muset poohlédnout po něčem jiném. V tomto článku vám přinášíme dojmy z této mikrovlnné trouby a zkušenosti s jejím používáním.

Klady

Zápory

·         Cena

·         Design

·         Výkon

·         Nízká hlučnost

·         Jednoduché ovládání

·         Málo rozpracovaný návod

·         Při ohřívání není vidět dovnitř trouby

·         Málo funkcí

·         Menší rozměry

První dojmy

Na první dojem působí mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS Samsung F300G MS23F301TAS velmi dobře. Přes její nižší pořizovací cenu je designově dobře provedená a ihned svým vzhledem zaujme. Působí minimalisticky a její ovládání vypadá jednoduše, což jistě ocení řada uživatelů, kteří nechtějí zdlouhavě číst návod a dají přednost okamžitému využívání.

Dvířka mikrovlnné trouby poměrně temná, a ani po zapnutí a rozsvícení vnitřního světélka do ní není vidět. Pokud se tedy budete chtít podívat na ohřívané u této trouby to není možné. Otázka, zda to je či není problém je samozřejmě subjektivní a na výsledném ohřevu jídla to nemá vliv, ale může se stát, že by to někomu vadit mohlo. U běžné uživatele to pravděpodobně nebude hrát velkou roli při rozhodování a nakupování výrobku.

Po otevření krabice nebyla mikrovlnná trouba kromě typického nádechu novoty nijak cítit. Díky lesklému povrchu působí velice čistě, elegantně a moderně. Na první pohled zaujme také madlo, které vypadá velice bytelně a dobře se drží, což usnadní otevírání a zavírání dvířek této mikrovlnné trouby. Při zapnutí jistě potěší její tichý chod. Hlučnost dosahuje 40 decibelů. Je daleko tišší než většina konkurentů, což naše osobní zkušenost potvrdila.

 

Návod

V návodu naleznete veškeré potřebné informace. Co vás může zprvu zarazit je titulní strana, která je v polštině. Nemusíte se obávat, o pár stránek dále nalistujete českou verzi, která vysvětlí a zodpoví všechny potřebné otázky. Návod najdete celkem na 31 stránkách a je rozdělený na čtyři části. Úplně na konci naleznete prázdné stránky pro vaše poznámky. Ty se můžou hodit na vypsání krátkých instrukcí, které vás na mikrovlnné troubě zaujmout. Pokud zapomenete, jak nastavit to či ono, nalistujete na strany s poznámkami a nebudete muset znovu číst celý návod. Pokyny jsou doplněny obrázky, které instalaci mikrovlnné trouby značně usnadní. Naši troubu jsme si podle návodu nainstalovali sami a neměli jsme s tím žádné potíže.

Na začátku najdete bezpečností pokyny, dále se dostanete k návodu na obsluze. Na jejím začátku je obsah, takže nemusíte listovat všemi stranami, abyste vámi hledanou informaci našli a stačí si na začátku přečíst, kde ji konkrétně hledat.

Dále zjistíte, jak vařit a ohřívat některé suroviny. Vždy najdete potravinu, k ní údaje pro jak velkou porci je návod uzpůsobený, dále potřebnou dobu ohřevu a krátký návod, jak surovinu v mikrovlnné troubě ohřívat. Kromě rad ohledně vaření tu jsou i strany s pokyny, které nádobí je a není vhodné. Na závěr výrobci připsali pár receptů a návodů, jak vybrané pokrmy v mikrovlnné troubě připravit.

Návod působí na první dojem přehledně. Ovšem když se do něho začtete, zjistíte, že některé pokyny nejsou pořádně vysvětlené. Najdete například návod, jak rozmrazit maso, ale pokyny vám již neřeknou, jaké tlačítko zmáčknout, co které číslo znamená a jakou hodnotu nastavit. Ve výsledku vás tedy návod poučí, ale na většinu funkcí budeme muset přijít sami.

 

Programy a funkce

Jak jste se už mohli dočíst, tato mikrovlnná trouba nenabízí příliš mnoho programů. Kromě ohřívání a rozmrazování pokrmů prakticky nic neumí. Zvládla maximálně uvařit nějaká jídla, jako brambory nebo rýži. K některým pokrmům nabízí návod podrobné instrukce, jak je připravit.

Tato trouba má funkci dětské pojistky, která se hodí především pro rodiny s dětmi. Pokud ji zapnete, nestane se, že by si s ní dítě začalo hrát a trouba se tak spustila. Před uvedením do provozu je vždy nutné tuto pojistku vypnout. Pojistku je nutné pár sekund podržet. Poté se na displeji objeví L. Dvířka je možné i nadále otvírat, mikrovlnku však do provozu neuvedete, dokud pojistku opět nevypnete. Další, co se může hodit je funkce Můj talíř. Zde jsou předvolené dva programy, stačí tedy nastavit kolik porcí připravujete a zda ohříváte chlazený hotový pokrm nebo chlazený vegetariánský pokrm. Tady je nutno říct, že nastavený čas je jen průměrovaný a každá surovina potřebuje trochu jinou dobu ohřevu. Vždy je tedy lepší nastavovat čas pro každou surovinu zvlášť. Tuto funkci tedy ve výsledku využije jen málokdo.

Co se ale bude hodit je funkce odstranění pachu. Pokud v mikrovlnné troubě vaříte suroviny, které mají nepříjemný pach, po jejich ohřátí stačí zmáčknout tlačítko s touto funkcí a trouba se ho sama zbaví. Základní doba je 5 minut, pokud je však jídlo cítit výrazněji, bude potřeba tuto dobu prodloužit (je možné prodloužit maximálně na 15 minut), případně odstraňování pachu zopakovat. Funkce se může hodit zejména pro ty, kteří si chtějí ušetřit čas.

Funkce odstranění pachu se může zdát na první pohled trochu zbytečná, pokud ale budete ohřívat silně zapáchající jídlo, může se vám hodit. Další ohřívaný pokrm pak od toho předchozího nenačichne a mikrovlnou troubu můžete s nechat otevřenou. Tato funkce funguje spolehlivě a poradí si i s čichově výraznějšími pokrmy, jako například tuňák, na kterém jsme tuto funkci úspěšně vyzkoušeli při zkoušení u nás v redakci.

 

Zdravé vaření zeleniny a obilovin

Kromě klasického ohřevu můžete v této mikrovlnné troubě vařit také zeleninu a obiloviny. Spotřebič k tomuto účelu využívá pouze mikrovlnných vln, takže je tato příprava zdravá, nepotřebujete k ní žádný olej a ušetříte nádobí. Návod je v tomto případě poměrně podrobný a navede vás jak postupovat. Na výběr máte deset programů, podle druhů surovin. Vždy můžete nastavit také velikost porce. Například brokolice je uvařená za čtyři a půl minuty, je krásně měkká a chutná. Funkce vám tedy ušetří také čas a může se chodit, pokud chcete rychle připravit základní suroviny.

 

Zdravé vaření ryb a masa

V mikrovlnné troubě uvaříte nejen zeleninu a obiloviny, ale také drůbež a ryby. Příprava je rychlejší než pečení v troubě nebo smažení na pánvi a není potřeba využívat žádných olejů a dalších surovin na přípravu. Třeba porci kuřecího masa o 300 gramech v mikrovlnné troubě připravíte za devět minut. Maso je všude hotové a šťavnaté. Funkce se také hodí na přípravu masa pro domácí mazlíčky. Stejně jako u vaření zeleniny i obilovin i v tomto případě využívá mikrovlnná trouba pouze mikrovlnných vln. Tato příprava je tedy zároveň zdravou variantou. Někomu tedy může vyhovovat, jiný ji budou pravděpodobně považovat spíše za zbytečnou.

 

Rozmrazování

Mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS nabízí, jako každý standartní produkt, funkci rozmrazování. Na návodu není napsaný přesný postup, podle kterého by se dalo řídit. Jde tedy potřeba spíše vyzkoušet, jak jednotlivé suroviny rozmrazit.

Zkoušeli jsme rozmrazit kuřecí maso, které bylo hotové poměrně rychle. Porce 500 gramů byla rozmražená přibližně za osm minut. Maso je rozmražené rovnoměrně a není oschlé. V průběhu provozu je nutné ho otáčet a kontrolovat, zda už není hotové. Funkce šetří spoustu času a bude se jistě často hodit. Hlavním nedostatkem tu tedy je pouze nepříliš podrobný návod. Jakmile si však techniku rozmrazování osvojíte, nebudete s ní mít pravděpodobně žádný větší problém.

 

Ovládání

Ovládání je velice jednoduché a práci s touto mikrovlnou troubou zvládne prakticky každý. Pod displejem naleznete osm tlačítek, díky kterým nastavíte, co zrovna potřebujete. Podrobněji se tomu věnujeme v kapitole funkce. Nad každým tlačítkem je vždy symbol charakterizující danou funkci.

Čas ohřevu nastavíte pomocí otáčecího kolečka. Počet minut se vždy zobrací na displeji a jakmile mikrovlnou troubu spustíte, čas se začne odpočítávat. Díky tomu máte přehled, kolik minut nebo sekund ještě zbývá. Kolečko se otáčí lehce a na každý přidaný časový úsek vás upozorní zvukový signál.

Dole pod otáčecím kolečkem naleznete malé tlačítko, které umožňuje nastavit aktuální čas. Po každém vyndání kabelu ze zásuvky je potřeba čas nastavit znovu. Zcela dole jsou další dvě tlačítka. Jedno umožňuje spuštění mikrovlnné troubu a zároveň na něm můžete přidat čas, konkrétně 30 sekund ohřevu. To ocení především ti, kterým otáčecí kolečko nevyhovuje. Pokud si vystačíte s časovým úsekem 30 sekund, 1 minuta atd., bude pro vás této tlačítko naprosto dostačující. Druhé umožňuje vypnutí provozu. Pokud tedy máte pocit, že je pokrm již dostatečně ohřátý/rozmrazený/uvařený nebo chcete pouze zkontrolovat jaký je jeho stav, stačí toto tlačítko stisknout a mikrovlnná trouba se vypne. Nikdy neotvírejte dvířka, pokud je spotřebič v provozu!

 

Displej

Tato mikrovlnná funkce má jednoduchý displej. Pokud je vypnutá, zobrazuje aktuální čas. V případě, že ji uvedete do provozu, ukazuje se na něm počet nastavených minut ohřevu a po spuštění tento nastavený čas začne opočítávat. Displej je černý a zobrazovaná číslice mají modrou barvu, která je nejenom dobře viditelná, ale zároveň působí pěkným dojmem. Velikost číslic je dostatečně velká a jsou čitelné i z větší dálky. Neměli by tedy dělat problém ani lidem s horším zrakem.

 

Rozměry

Mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS je standardně velká. Její šířka je 49 cm, výška 27 cm a hloubka 31 cm. Vnitřní prostor je velký 29 cm na šířku a 16 cm na výšku. Pokud byste si chtěli ohřát například pizzu, mohli byste s tím mít problém. Vejde se pouze menší pizza a větší velikost jste nuceni rozřezat a ohřívat po částech.

 

Příslušenství

Součástí balení mikrovlnné trouby Samsung F300G MS23F301TAS jsou dvě příslušenství, bez kterého by tento spotřebič nemohl fungovat.

  • Otočný prstenec – je vyrobený z plastu a slouží jako podpora pro otočný talíř. Je potřeba ho umístit do středu trouby, kde drží dobře.
  • Otočný talíř – je vyrobený ze skla a jeho povrh je hladký, takže se snadno omývá. Pokládá se na otočný prstenec a díky těmto dvěma součástkám se nádobí po dobu provozu otáčí a zajišťuje se tak rovnoměrné ohřátí. Tento talíř drží na prstenci dobře a je stabilní.

 

Závěrečné shrnutí

Mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS je skvělá volba v poměru cena/výkon. Za pořizovací cenu okolo 2 000 Kč sice nemůžete čekat zázraky, ale mikrovlnná trouba potěší hned několikrát. Její moderní design na první pohled zaujme. Dobře je řešené i madlo, díky kterému se trouba snadno otvírá. Její ovládání je jednoduché. Nedostatek najdete v návodu, který je sice poměrně dlouhý, ale všechny potřebné informace se v něm nedozvíte. Potom nezbývá nic jiného, než programy a funkce osobně prozkoumat.

Displej je jasně čitelný, ale zobrazuje pouze základní údaje. Problematickou částí mikrovlnné trouby jsou její dvířka. Zatemnění je tak silné, že nevidíte dovnitř. Na první pohled se toto může zdát jako pouze drobná vada, ale jak začnete produkt používat, zjistíte, že vám nahlédnutí na pokrm v mikrovlnné troubě chybí. Nevíte tedy, v jakém jsou potraviny stavu, zda například nepřetéká tekutina z hrníčku a podobně. Je tedy potřeba pokaždé troubu zastavit, otevřít dvířka a ujistit se, že je vše v pořádku a podobně.

K výkonu není co vytknout. Samsung F300G MS23F301TAS ohřívá spolehlivě, a i rozmrazování případně zdravé vaření je hotové za velmi krátkou dobu a pokrm je ohřátý rovnoměrně. Dalším pozitivem je nízká hlučnost. Při provozu je poměrně tichá a její hluk vás nevyrušuje. Naopak za negativní stránku se dá považovat i její rozměr. Je menší a například středně velkou pizzu v ní ohřejete pouze na části.

Celkově jde o solidní mikrovlnnou troubu za nižší pořizovací cenu. Pokud tedy hledáte menší produkt a nepožadujete mnoho dalších doplňkových funkcí, tak trouba bude vhodnou variantou pro základní potřeby do každé kuchyně. Za nás tento produkt tedy můžeme s klidem doporučit.

Pokud vás zajímají některé konkrétní parametry této mikrovlnné trouby, které jste v naší recenzi nenašli, podívejte se na klasickou recenzi, kde je najdete. A v případě, že vás po přečtení recenze tato mikrovlnná trouba příliš nezaujala, podívejte se na náš test mikrovlnných trub, kde naleznete spoustu dalších výrobků.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.