Hodnocení automatického kávovaru Nivona NICR 520
Automatické kávovary se řadí mezi oblíbené přístroje na přípravu kávy. Nevyžadují schopnosti a dovednosti jako přístroje pákové, ale dokáží téměř bez našeho přičinění profesionálně připravit espresso či jiné kávové speciality. V této recenzi se budeme věnovat automatickému kávovaru Nivona NICR 520. Rozhodli jsme se jej vyzkoušet v naší redakci a nyní vám přinášíme nejen praktické informace o parametrech, ale také vlastní zkušenosti s tímto výrobkem.
V našem srovnávacím testu se v lednu 2019 umístil na 15. místě, a to s hodnocením 75,3 %. Jeho srovnání s ostatními najdete v jeho samostatném hodnocení v našem testu. Celý test spolu s článkem Jak vybrat automatický kávovar najdete zde.
Své využití najde model NICR 520 zejména tam, kde se připravuje větší množství kávy, například v kancelářích či firmách. Je totiž vybavený velkou nádržkou na vodu a také odpadním zásobníkem na kávovou sedlinu. Nemusíte se tedy bát častého doplňování vody, respektive vynášení sedliny. Jedním z nejdůležitějších parametrů je u kávovarů parní tlak. Ten přímo ovlivňuje výslednou chuť, kvalitu a aroma kávy. Tento přístroj vyvíjí tlak 15 bar, což je ideální pro přípravu kávy v domácích podmínkách.
První dojmy
Na první pohled působí kávovar velice příjemným dojmem. Jeho konstrukce je bytelná a kvalitní. Je vyrobena z černého matného plastu, který budí dobrý dojem kvalitního výrobku. Plast je pevný, neprohýbá se a všechny spoje jsou těsné bez známek jakékoli vady. Bytelně působí i chromované prvky, které dodávají přístroji na eleganci. Chromované jsou otočné ovladače, parní tryska, rámeček výpustě kávy a odkapávací mřížka, což je jediný větší kovový prvek kávovaru.
Balení obsahuje kromě samotného kávovaru také návod, záruční list, dávkovací lžičku s nástrojem pro snadné vložení filtru, čisticí tablety a papír pro zjištění tvrdosti vody.
Výhody |
Nevýhody |
Velká nádržka na vodu |
Jen automatické pěnění mléka bez nastavení |
Jednoduché ovládání |
Velké rozměry |
Kvalitní provedení |
Chybějící nádoba na mléko |
Široká možnost nastavení |
Nepříliš kvalitně napěněné mléko |
Konstrukce a ovládání
Tělo přístroje má kvádrový tvar, ze kterého vystupují ovládací prvky, parní tryska, výpusť kávy a odkapávací miska. Na výšku měří kávovar 34 cm, na šířku 24 cm a do hloubky zabere 46 cm, a to včetně odkapávací misky. V horní části jsou umístěny vstupy do dvou zásobníků – vpravo se vsypává pražená zrnková káva (max. 250 gramů), vlevo je umístěna nádržka na vodu o objemu 2,2 litru. Ta je průhledná, opatřena úchytkou pro snadné přenášení a dvěma ryskami. Je v ní také umístěný filtr, který ale není nutné používat (podrobnosti se dozvíte v následujících kapitolách). Vedle zásobníku pražené kávy jsou také dvířka pro vsypávání předem mleté kávy. Na pravé boční straně najdete servisní dvířka, která se využívají při vyndávání varné jednotky. Ve spodní části levého boku je také umístěný hlavní vypínač.
V přední části se nachází hned několik prvků. Na horní straně jsou umístěny otočné ovladače, tlačítka a displej. Pravým ovladačem se spíná tryska pro výdej horké vody nebo páry, levým lze navolit intenzitu aromatu připravované kávy a množství vody. Displej informuje o současném stavu nastavení, pomocí symbolů tří zrnek kávy o zvolené intenzitě nápoje, dále také zobrazuje příslušné piktogramy informující uživatele o potřebě doplnit vodu, vysypat kávovou sedlinu nebo o nutnosti spustit některý z čisticích programů. Prostřednictvím pěti vodorovných čárek ve spodní části displej informuje o stavu přípravy kávy. Vpravo těsně vedle displeje jsou dvě tlačítka. Horní se symbolem šálku slouží ke spuštění přípravy kávy, a to buď jedním stisknutím pro jeden šálek, či dvojitým stisknutím pro přípravu dvou šálků kávy. Pod ním se nachází tlačítko se symbolem páry, vedle něj je písmeno S. Toto tlačítko slouží k přepnutí mezi možnostmi výdeje páry a vody a také ke spuštění proplachování.
Na přední straně se dále nachází tryska, kterou lze použít k výdeji horké vody například na čaj, nebo k automatickému pěnění mléka. Výpusť na kávu je umístěna ve středu předního panelu a je výškově nastavitelná. Lze ji tedy přizpůsobit výšce šálku, do kterého kávu připravujete. Šálek lze položit na mřížku chránící odkapávací misku umístěnou ve spodní části kávovaru po celé jeho šířce. Z ní vystupuje červený indikátor plováku oznamující naplnění misky a potřebu jejího vyprázdnění.
Ovládání přístroje je velice jednoduché a intuitivní. Všechny zásadní úkony se uskutečňují otočením ovladače a stiskem jednoho či dvou tlačítek. Veškeré informace jsou přitom zobrazeny na displeji pomocí jasných piktogramů.
Funkce a možnosti nastavení
Výhodou kávovaru Nivona NICR 520 je bohatá výbava funkcemi a široké možnosti nastavení. Při přípravě kávy lze nastavit její intenzitu i množství, a to pomocí jednoduchého ovladače na levé straně. V závislosti na zvolené intenzitě je použito 7, 9 nebo 11 g kávy. Množství použité vody lze plynule navolit od 20 do 240 ml. Upravit si můžete také teplotu kávy, toto nastavení je ale složitější a vyžaduje zásah do nastavení kávovaru. Vybírat můžete ze tří úrovní teploty – normální, vysoké a maximální, o konkrétních hodnotách těchto nastavení se ale nikde nedočtete.
Pohodlná je příprava mléčných nápojů jako je cappuccino. Kávovar je vybaven automatickým pěničem. O přípravě kávy a mléčné pěny se více rozepíšeme v následující kapitole. V nastavení kávovaru lze také navolit dobu, za kterou se kávovar automaticky vypne a zda se má při vypnutí automaticky propláchnout. U mlýnku lze také nastavit hrubost, respektive jemnost mletí.
Příprava kávy, horké vody a mléčné pěny
Hlavní funkci, tedy přípravu kávy, zvládá kávovar velice dobře. Po zapnutí se přístroj zahřeje poměrně rychle, za 22 sekund. Poté můžete rovnou připravovat kávu, mléčnou pěnu či horkou vodu. Ovladačem stačí nastavit velikost šálku, intenzitu a stisknout tlačítko se symbolem šálku, pokud chcete připravovat dvě kávy zároveň, stačí tlačítko stisknout dvakrát. Do šálku připraveného pod výškově nastavitelnou výpustí začne vytékat káva. Proces přípravy je znázorněn na displeji prostřednictvím postupně se zvýrazňujících čárek. Příprava nejmenšího šálku, tedy 20 ml kávy trvá 39 sekund, a to včetně všech úkonů které dělá přístroj po dovaření kávy. Vy je poznáte pouze podle zvuků, které stroj vydává. Samotná káva vytéká asi po polovinu tohoto času.
Mléčnou pěnu v tomto kávovaru připravíte poměrně snadno. Stačí ponořit sací trubičku do mléka (může být klidně v krabici nebo lahvi), spustit výdej páry a otočit ovladačem vpravo. Tryska mléko nasaje, napění a výsledná pěna vyteče z trysky přímo do šálku. Přesto že se jedná o jednoduchý způsob, přináší i jistá negativa.
Tím prvním je chybějící možnost experimentovat nebo si mléko připravit podle vlastních preferencí. Musíte si vystačit s takovou pěnou, jaká zrovna z kávovaru vyteče. Podle našich zkušeností není pěna vždy dokonalá a její kvalita značně. Někdy mléko našlehá do perfektně krémové pěny, jindy do šálku nateče spousta velkých bublin. Tryska navíc pěnu vypouští nejen přímo do šálku, ale trochu prská i kolem. Pokud tedy položíte šálek na odkládací tácek a nedržíte jej přímo pod výpustí, budete mít kávovar znečištěný kapičkami mléka.
Dalším negativem je složité čištění mléčné trysky. Po každé přípravě je potřeba systém propláchnout vodou, a navíc pravidelně celou trysku rozebrat a důkladně vyčistit. To může někoho od přípravy těchto nápojů odradit. Čištění totiž zabere poměrně dost času, tryska se skládá ze tří částí, přičemž mléko může zasychat v různých záhybech všech komponent. Při čištění tedy doporučujeme všechny části nejdříve namočit, jinak se do záhybů nedostanete.
Stejnou tryskou lze také vydávat horkou vodu, například na předehřátí šálku či přípravu čaje. Stačí otočit ovladačem a horká voda začne ihned vytékat, nemusíte čekat na dlouhé předehřívání.
Údržba
Odvápňování a čištění kávovaru jsou nedílnou součástí pravidelné údržby. Když je potřeba, kávovar si o ně sám řekne prostřednictvím piktogramů na displeji. Provádět je lze ale i bez vyzvání. Základem je použití správných prostředků – čisticích tablet a odvápňovače. Pak stačí postupovat podle návodu, zvolit správný program a čekat, až proběhne celý program. Přípravky nejsou součástí balení, ale musíte si je dokoupit zvlášť. Na internetu seženete odvápňovač i tablety za cenu okolo 340 Kč. Při provozu malé kanceláře vydrží více než rok.
U odvápňování se zastavíme trochu déle. Jeho četnost záleží na tvrdosti vody, která prochází kávovarem. Pokud máte tvrdou vodu, bude se kávovar rychleji zanášet a vyžadovat tak odvápnění častěji. Tvrdost místní vody zjistíte za pomoci speciálního testovacího papírku, který je součástí balení. Tvrdost vody pak nastavíte přímo v kávovaru. Pokud se ale chcete častému odvápňování vyhnout, používejte filtry, které vodu změkčují. Ty se vkládají přímo do nádržky s vodou, kde vydrží dva měsíce. Poté je třeba je vyměnit za nové. Případně i dříve, pokud si o to kávovar požádá.
Jak se udává v návodu, skutečnost, že svítí některá z kontrolek, neznamená automaticky konec vaření kávy. Přístroj bude fungovat i nadále, ale je dobré filtr vyměnit, případně spustit čisticí program co nejdříve. Předejdete tím poškození přístroje a také ztrátě záruky.
Návod
Přestože je ovládání kávovaru jednoduché a intuitivní, zejména ze začátku se bez návodu neobejdete. V tomto případě se ale můžete spolehnout, že v něm najdete vše, co potřebujete. Návod je přehledný, graficky kvalitně zpracovaný a samozřejmě v českém jazyce. Nenajdete v něm žádné chyby, nesmyslné překlady ani cizojazyčné úryvky, které se v některých návodech vyskytují. Všechny postupy jsou v něm dopodrobna popsány a vysvětleny krok po kroku. Od prvního spuštění a nastavení, přes přípravu kávy, údržbu až po nejčastější problémy včetně postupu, jak kávovar vypustit v případě zasílání do servisu. Během používání se nám ani jednou nestalo, že bychom narazili na nějakou nesrovnalost či chybějící informaci.
Shrnutí
Automatický kávovar Nivona NICR 520 je vhodným řešením pro přípravu kávy v kanceláři, ale i v domácnosti. Nabízí široké možnosti nastavení výsledného připravovaného nápoje, ale i dalších funkcí. U kávy je možné nastavit jak hrubost mletí, tak intenzitu, velikost šálku a teplotu. Přístroj má velký zásobník na vodu i na kávovou sedlinu, proto se nemusíte bát, že byste museli často zásobník vynášet či dolévat vodu. Příprava kávy netrvá nijak dlouho, je snadná a ovládání je intuitivní. Právě to jsou silné stránky tohoto kávovaru.
Tou slabou je příprava mléčné pěny, jejíž kvalita není vždy stejná. Někdy je hezky krémová, jindy obsahuje hodně bublin, které nejsou žádoucí. Nikdy ale nevíte, jakou pěnu tentokrát získáte. S přípravou mléka se pojí také obtížná údržba trysky. Tu je nutné rozebrat a důkladně vyčistit od mléčných usazenin. Tento proces ve výsledku může trvat déle než samotná příprava.
Kávovar tedy můžeme doporučit všude tam, kde se denně vypije větší množství kávy. Pokud ale plánujete často připravovat mléčné kávové nápoje, poohlédněte se raději po jiném přístroji.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.