Menu

Nivona NICR 520 – Recenze, testy a srovnání

76,0 % Celkové hodnocení

Top 22 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 8,7/10
  Hodnocení objemu
 • 8,0/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 7,6/10
  Hodnocení výbavy a funkcí

Klady

 • Velký objem nádoby na vodu
 • Dobré možnosti nastavení
 • Nižší cena

Zápory

 • Málo stupňů hrubosti mletí
 • Téměř žádné přednastavené nápoje
11 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kávovar NIVONA NICR 520 měl v době srovnání (listopad 2021) jednu z největších nádob na vodu s objemem 2,2 l. Spolu s velkou kapacitou zásobníku na kávovou sedlinu s kapacitou 15 šálků jej to předurčuje k častému použití, například v kanceláři. Zásobník na kávová zrna je však vzhledem k ostatním parametrům poměrně malý, pojme jen 250 g kávy.

Parní tlak 15 bar představuje pro tyto přístroje standard, stejně jako příkon 1455 W. Ten však na výslednou chuť kávy nemá žádný vliv. Cena rozhodně není nejnižší, ale odpovídá kvalitě, kterou je Nivona známá. Podle cenového srovnávače zboží.cz byla v době srovnání nejnižší možná cena 8 500 Kč, většinou však spíše 10 000 Kč.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Nivona

23 % Philips, 23 % Krups, 20 % De'Longhi, 10 % Nivona, 7 % Jura, 7 % Sencor, 3 % Siemens, 3 % Philco, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

15

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 455

1 467,33
Objem nádobky na vodu (l)

2,2

1,90
Objem zásobníku na kávu (g)

250

264,17
Objem odpadního zásobníku (šálky)

15

12,45
Počet stupňů hrubosti mletí

3

7,70
Použití mleté kávy

Ano

63 % Ano, 37 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

100 % Ano
Nastavitelná tvrdost vody

Ano

87 % Ano, 7 % Ne, 7 % Neuvedeno
Možnost ukládání vlastních receptů

Ne

80 % Ne, 3 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Ano, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

2

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

Kávovar Nivona je možné nastavit téměř podle svých představ. Můžete si upravit teplotu použité vody, sílu kávy, nebo nastavit tvrdost používané vody. Lze navíc používat vodní filtry. Záporně však musíme ohodnotit počet stupňů hrubosti mletí. Nivona nabízí pouze tři stupně, jen o málo dražší modely přitom disponují i několikanásobkem. Při přípravě pro větší počet osob jistě oceníte možnost přípravy dvou šálků najednou.

Vybavení a funkce

Celkově lze říci, že je model NICR 520 dobře vybavený funkcemi. Mléko šlehá automaticky hadičkou, čerpá je přímo z krabice či jiné nádoby a cestou do šálku jej napění. S tímto způsobem se můžete setkat poměrně často. Některé kávovary s hadičkou dokonce zvládnou přípravu dvou nápojů s mlékem zároveň, to však není případ této Nivony.

Pokud vás láká možnost získat napěněné cappuccino jedním stiskem tlačítka, tohle nebude kávovar pro vás. Připravuje vlastně jediný nápoj, kterému upravujete parametry. Na druhou stranu není problém získat samotné horké mléko na kakao. Výhodou je výdej horké vody, kterou můžete použít například k přípravě čaje. Touto funkcí je vybavena většina srovnávaných přístrojů.

Ovládání a údržba

Přístroj disponuje manuálním ovládáním pomocí otočných knoflíků a tlačítek. To je doplněno malým displejem, který například zobrazuje průběh přípravy nápoje nebo upozorňuje na nutnost odvápnění. Kávu můžete díky výškově nastavitelné výpusti připravovat do různě velkých šálků či sklenic, což je u automatických kávovarů samozřejmost. Údržbu výrazně usnadňují již standardní programy na automatické čištění a odvápnění. Potěší také úsporný režim.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s hadičkou

47 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou, 3 % Žádné
Počet přednastavených nápojů

1

7,33
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Manuální + malý displej

73 % Dotykový displej, 20 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

93 % Ano, 7 % Neuvedeno
Výška (cm)

34

36,56
Šířka (cm)

24

25,01
Hloubka (cm)

46

42,40

Naše hodnocení a závěr

Model NIVONA NICR 520 je díky velké nádržce na vodu a velkému odpadnímu zásobníku vhodný pro častou přípravu kávy. Nebudete totiž muset neustále doplňovat vodu a vysypávat sedlinu. Výhodou je široká možnost nastavení například teploty a intenzity kávy, hrubost mletí nebo výška výpusti. Mléčnou pěnu připravuje automaticky hadičkou, funkci cappuccina jedním tlačítkem u něj však nepotkáte.

Nevýhodou by pro někoho mohla být absence parní trysky. Pokud rádi experimentujete a chcete si pěnu připravovat sami, doporučujeme Philips Saeco EP 2224/10.

11 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nivona NICR 520 | Hodnocení: 76,0 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den, vyměnil jsem starší pákový kávovar, kde jsem měl vymazlené svoje oblíbené espresso: 7,5 g kávy, 20 sec extrakce a 30 ml hotového espresa.
Na přání manželky, která má ráda mléčné nápoje jako latté a cappuccino, jsem pořídil tento automatický model. Bohužel se mi nedaří nastavit jemnější mletí mlýnku, respektive dosáhnout času extrakce kolem 20 sec. Maximum, kam jsem se dostal, bylo 12 sec. extrakce, 30 ml espressa, množství kávy už nastavené na max., tedy (cca. 11g). Dá se nějak servisně seřídit automat, abych dokázal docílit času extrakce 20-25 sec.?

René Ostravski

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Nedostatečná extrakce je bohužel u automatických kávovarů častým problémem. Častou příčinou je neschopnost udržet stabilní tlak. Můžete zkusit konzultaci přímo se servisem, ale obávám se, že automat (zvlášť ty levnější) kvalit pákového stroje v tomto ohledu nikdy nedosáhne. Tipla bych, že tyto stroje jsou konstruovány pro uživatele, kteří si chtějí přípravu kávy hlavně zjednodušit a na kvalitní extrakci jim až tak nesejde. Proto pak pokročilým uživatelům nevyhovují.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, ráda bych si pořídila automatický kávovar. Bohužel máme extrémně tvrdou vodu, prosím, který kávovar by byl nejvhodnější? Děkuji.

Tatana Zoubkova

Dobrý den, pokud máte doma tvrdou vodu, pohlídejte, aby byl součástí vašeho kávovaru změkčovací filtr. Z moderních automatických kávovarů jím disponují snad všechny. Filtr je pak nutné každé dva až tři měsíce vyměňovat. Případně můžete využít filtrační konvici.

Užitečná je také možnost uvést tvrdost vaší vody v nastavení přístroje, aby si pak kávovar sám počítal, za jak dlouho bude třeba provést odvápnění. Tu také nabízí naprostá většina automatických kávovarů.

Iveta Polášková, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Nivona NICR 520

Nivona NICR 520

11 000 Kč Orientační cena