Menu

3 nejčastější chyby při praní pomocí kapslí: Zaručeně některou z nich děláte

3 nejčastější chyby při praní pomocí kapslí: Zaručeně některou z nich děláte
Ilustrace: Arecenze

Praní pomocí gelových kapslí je velmi populární pro své jednoduché a rychlé použití. Nemusíte se zdržovat odměřováním pracích prostředků, ani čistit zásobník pračky zanesený zbytky pracích prostředků. S kapslemi 3v1 nebo dokonce 4v1 s obsahem několika koncentrovaných složek je praní ještě efektivnější. Pokud ale s účinností kapslí nejste spokojená, možná děláte jednu z těchto běžných chyb. 

1. Vkládáte kapsli na špatné místo

Aby gelová kapsle splnila svůj účel, musí se v pračce zcela rozpustit a její obsah rovnoměrně rozptýlit mezi vlákna. Proto je důležité ji umístit na správné místo. Pokud kapsli vkládáte jako poslední na prádlo, nebo mezi něj, děláte chybu. Kapsle by se měla vkládat jako první do prázdného bubnu, a to do jeho dolní zadní části. Vyvarujte se také dotýkání kapslí mokrýma rukama, čímž můžete porušit jejich obal.

2. Nedávkuje podle pokynů výrobce

Vložení kapsle na ideální místo ale samo o sobě nemusí stačit. Pokud kapsli vkládáte do pračky správně, a přesto nejste s výsledkem spokojená, možná špatně dávkujete a prací síla jedné kapsle nestačí. Jedna gelová kapsle je zpravidla určená na 4 – 5 kg prádla. Pro 6 a více kilogramů prádla výrobce obvykle doporučuje přidat navíc jednu další kapsli. V případě velmi znečištěného prádla se rovněž doporučuje zdvojnásobit prací dávku. Dávkujte vždy podle pokynů výrobce.

3. Neřešíte tvrdou vodu

Někdy ale můžete dávkovat správně, vkládat kapsli do dolní zadní části bubnu a stejně prádlo nebude dokonale čisté a svěží. Důvodem může být tvrdá voda. V takovém případě výrobce obvykle doporučuje použít 2 kapsle, nebo použít dle návodu k tomu doporučená změkčovadla. Tvrdá voda nejenže snižuje prací sílu kapslí, ale může také poškodit pračku vlivem usazenin z vodního kamene.

Jak dávkovat?

Orientační dávkování kapslí na praní najdete v tabulce:

Parametr 1 kapsle 2 kapsle
Náplň pračky 4 – 5 kg 6 a více kg
Intenzita znečištění prádla Malá Velká
Kvalita vody Měkká voda Tvrdá voda*

*Některé kapsle jsou vhodné pro všechny typy tvrdosti vody, a proto nemusí být nutné navyšovat jejich dávku. Dávkujte vždy podle pokynů výrobce.

 

Vyplatí se prát kapslemi?

Klady

  • Snadné a rychlé použití
  • Úspornost a ekologická šetrnost (znemožňují předávkování)
  • Efektivita (vícesložkovost a vyšší koncentrace)
  • Skladnost (oceníte i při cestování)

Zápory

  • Vyšší pořizovací cena (pro někoho ale můžou být celkově úsporou, protože nabízí přesné dávkování)
  • Malá variabilita dávkování (kapsli vždy musíte použít celou, a to i v případě poloviční náplně pračky)
70 Kč - 2 000 Kč Cena se odvíjí od konkrétního výrobce a velikosti balení

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.