Test a recenze nejlepších
pracích prášků
a jak je vybrat

Ukázka produktu ve srovnání pracích prášků

Prací prášky jsou nepostradatelnou součástí našich domácností. Doplňky, bez kterých bychom jenom stěží vyčistili skvrny na oblečení. Jde o speciální chemickou látku s různorodým složením. Ta v kombinaci s teplou vodou přináší požadovaný čistící účinek.

S pomocí pracího prášku můžete vyčistit skvrny a nečistoty z libovolného typu oblečení. Omezovat se nemusíte jeho výrobním materiálem nebo barvou. Na trhu si můžete vybírat z pracích prášků pro černé prádlo, barevné prádlo, ale také bílé prádlo.

Za pojmem prací prášek se skrývá hned několik typů odlišných produktů, které vám trochu blíže představíme. Po přečtení tohoto článku budete schopni zvolit si prací prášek vhodný právě k vašemu účelu praní.


Vzhled Název Druh Orientační cena Aktuální cena
Recenze Woolite extra dark 4,5 l Woolite extra dark 4,5 l tekutý 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Woolite Extra Color tekutý prací prostředek 4,5 l Woolite Extra Color tekutý prací prostředek 4,5 l tekutý 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lanza Compact 5,25 kg Lanza Compact 5,25 kg sypký 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Lovela Color tekutý prací prostředek 4,7 l Lovela Color tekutý prací prostředek 4,7 l tekutý 250 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Perwoll Color Magic tekutý prací prostředek 4 l Perwoll Color Magic tekutý prací prostředek 4 l tekutý 210 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Persil Sensitive gel 5 l Persil Sensitive gel 5 l tekutý 450 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Woolite Extra White Brilliance tekutý prací prostředek 4,5 l Woolite Extra White Brilliance tekutý prací prostředek 4,5 l tekutý 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ariel Prášek White & Color 5,25 kg Ariel Prášek White & Color 5,25 kg sypký 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Woolite Pro-Care tekutý prací prostředek 4,5 l Woolite Pro-Care tekutý prací prostředek 4,5 l tekutý 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Perwoll Black Magic 4 l Perwoll Black Magic 4 l tekutý 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat prací prášek

 1. Jak funguje prací prášek
 2. Bílé, barevné a černé prádlo
 3. Sypký prací prášek
 4. Tekutý prací prášek
 5. Gelové kapsle
 6. Aviváž
 7. Alergie na prací prášek
 8. Dávkování
 9. Tipy pro praní prádla
 10. Cena

Víte vůbec, jak funguje prací prášek? O tom bude první kapitola tohoto článku, která vás seznámí s těmi nejdůležitějšími informacemi. Teprve pak se zaměříme na dostupnost jednotlivých typů pracích prášků, a to především z pohledu jejich celkové konzistence.

Vzhledem k tomu, že nedílnou součástí pracího procesu bývá také aviváž, budeme se věnovat i tomuto produktu. V závěru si prozradíme vhodné dávkování při praní prádla a neopomeneme na několik praktických tipů, které vám mnohdy usnadní proces praní.

Na závěr nebude chybět ani zmínka o přibližných cenách pracích prostředků.

1. Jak funguje prací prášek

Před výběrem konkrétního pracího prášku byste měli být obeznámeni, jak vlastně funguje proces čištění prádla s pomocí tohoto doplňku. Tato informace však nebude příliš směrodatná pro výběr konkrétního pracího prášku. Vliv na to má fakt, že všechny prací prášky fungují vlastně na stejném principu.

Jednou z nejdůležitějších látek jsou tenzidy. Jde o prvky, které na sebe vážou špínu a zároveň vodu. Jejich primárním úkolem je při praní vytáhnout všechnu špínu z prádla. K tomu mimochodem slouží i zmíněná voda. Na tenzidy můžete mnohdy narazit také pod názvem saponáty.

Při praní na určitou teplotu se tak s pomocí tenzidů zbavíte vší špíny na oblečení, aniž byste s tím měli jakoukoliv práci. To platí za předpokladu, že použijete k praní prádla pračku.

2. Bílé, barevné a černé prádlo

Ještě, než se pustíte do výběru pracího prášku, myslete na to, že na trhu se nachází několik forem tohoto praktického čistícího doplňku. Rozdíly byste měli dělat v tom, na jaké prádlo jej použijete. Prací prášky se v takovém případě liší hlavně svým složením a efektivním výsledkem. Nejčastěji můžete vybírat z těchto druhů pracích prášků.

 • Prací prášek na bílé prádlo
 • Prací prášek na černé prádlo
 • Prací prášek na barevné prádlo

3. Sypký prací prášek

Vzhledem k tomu, že název tohoto článku je „jak vybrat prací prášek“, budeme se nejprve věnovat jeho nejryzejší podobě, kterou je ta sypká. Ten je letitou záležitostí od dob, kdy byl poprvé aplikován a jeho složení prošlo značným vývojem. Spousta prášků je navíc šetrná k životnímu prostředí.

Sypký prací prášek je primárně využíván tam, kde potřebujete z prádla odstranit opravdu zašlé skvrny, ať už je to od jídla, hlíny, trávy nebo čehokoliv jiného. Prací prášky jsou často využívány hlavně při praní bílého prádlo, není to ale podmínkou. Pokud jde o to bílé, jejich účinnost je obvykle podpořena použitým bělidlem. Pakliže vezmete v potaz cenové náklady, je sypký prací prášek pravděpodobně tou nejdostupnější variantou.

Mezi negativa tohoto pracího prostředku lze zařadit občasné zanechávání skvrn při nižších teplotách. A to především proto, že se prášek dostatečně nerozpustil. Sypká podoba není úplně nejlepší volbou ani pro černé nebo barevné prádlo, u kterého může docházet k pozvolnému blednutí barev, a to hlavně vlivem použitého bělidla.

4. Tekutý prací prášek

Tekutý prací prášek lze označit, jako univerzální, protože jej zakoupíte v bezpočtu nejrůznějších variant. Od praní bílého prádla, až po výrobky sloužící k praní černého a barevného prádla. Díky tomu, že tekutá podoba prášku neobsahuje bělidla, vyhnete se nežádoucímu blednutí oblečení. Kapalná forma je navíc velice snadno rozpustná ve vodě, takže se nemusíte obávat ani toho, že budete mít na prádle jakékoliv skvrny.

I přes výše uvedené informace lze na tekutém prášku nalézt nějaké to negativum. A tím bude asi menší účinnost při praní hodně zašlých skvrn na oblečení. Pak gel oproti sypkému prášku trochu ztrácí.

5. Gelové kapsle

Určitou nadstavbou tekutých pracích prášků jsou gelové kapsle. Jde o malé prací doplňky, které jsou spojeny s přesným dávkováním, protože obsahují už dané množství pracího koncentrátu. Ten je obvykle daleko silnější a efektivnější než při dávkování tekutého prášku svépomocí. Ve prospěch kapslí tak může hovořit nižší spotřeba pracího prášku.

Mezi další klady lze označit jednoduché dávkování, snadnou a rychlou rozpustnost ve vodě a v neposlední řadě absenci jakéhokoliv blednutí. Na druhou stranu se připravte na to, že gelové kapsle budou ze tří výše uvedených produktů pravděpodobně tou nejdražší variantou.

6. Aviváž

Aviváž není sama o sobě pracím prostředkem, ale při procesu praní na tento výrobek velice často narazíte. Pod pojmem aviváž si představte tekutou přísadu praní, která má za úkol trochu jiné věci, než je odstraňování nežádoucích skvrn.

 • Dokáže vašemu prádlu zaručit dokonalou vůni. Na výběr máte z mnoha aromat.
 • Přispívá ke snazšímu žehlení prádla.
 • Prádlo působí daleko měkčím dojmem.
 • Nebudete se potýkat s následnou statickou elektřinou u vypraného prádla.
 • Aviváž přispívá k oživování barev prádla.

Aviváž má kromě pozitivních stránek také negativní účinky.

 • Na aviváž má mnoho lidí alergii. Osoby s citlivější pokožkou by ji neměli používat. Obzvlášť nevhodná je pro lidi trpící na ekzémy.
 • Může způsobovat svědění a zarudnutí kůže.
 • Pokud používáte sušičku, aviváž zanáší filtry.

7. Alergie na prací prášek

Pokud víte, že jste alergičtí na některé látky, zkontrolujte si jejich množství a výskyt před nákupem jakéhokoliv pracího prášku. Výrobci takové složení uvádí na etiketách, a to v okamžiku, kdy je výskyt dané látky nad 100 mg na 1 kg. Pakliže si nejste jisti, na jaké aromatické látky jste alergičtí, volte ekologicky prověřené prášky, u kterých však musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.

8. Dávkování

Ať už si zvolíte jakoukoliv formu pracího prostředku, vždy si před jeho použitím přečtěte správné dávkování uvedené na obalu. A to z toho důvodu, aby byl prací proces efektivní a zároveň dostatečně ekonomický. To bude způsobeno tím, že budete do pračky vkládat nebo vlévat správné množství. Níže uvádíme orientační hodnoty pro sypký a tekutý prací prášek.

 • Sypký prací prášek – jedna dávka cca 80 – 120 g
 • Tekutý prací prášek – jedna dávka cca 70 – 110 ml

Toto dávkování je v poměru k množství praného prádla. Výrobci takové dávky často určují vůči 4 kg praného prádla.

Velikost zakoupeného balení se pak úměrně promítá do celkové výdrže pracího prášku. Setkat se tak můžete i s variantami na 100 pracích cyklů a více. Při správném dávkování a s ohledem na zvolený produkt se mohou náklady na jedno vyprání pohybovat kolem této částky.

 • Sypký prací prášek cca 5,5 Kč
 • Tekutý prací prášek cca 5 Kč
 • Gelové kapsle cca 6 Kč

9. Tipy pro praní prádla

Abyste s novým pracím práškem docílili toho správného výsledku, přinášíme vám ještě pár tipů souvisejících s praním prádla.

 • Ještě před praním si prádlo důkladně roztřiďte na bílé, černé a barevné.
 • Jednotlivé barvy je třeba třídit také podle toho, jaký materiál chcete prát. Některé oblečení můžete vložit na 60 °C a více, jiné bohužel jen na 30 °C.
 • Ideálně, pokud do pračky vložíte optimální množství prádla, tzn. že při zaplníte necháte kousek volné části bubnu, aby mohlo docházet ke správnému praní prádla.
 • Džíny a oblečení s potiskem je lepší prát naruby. Důkladně projděte kapsy všech svršků, aby nedošlo k poškození obsahu kapsy nebo dokonce samotné pračky.
 • Pokud se chcete zbavit opravdu silných skvrn, možná se vyplatí je před praním prádla ještě odmočit v účinném pracím saponátu.
 • Spoléhejte se spíše na prací prášky určené pro vybraný druh prádla (bílé, barevné a černé), než na ty univerzální.
 • Při aplikování pracího prášku do pračky si dejte pozor na to, abyste daný výrobek nasýpali nebo nalévali do té správné přihrádky. A to se týká nejenom sypkých prášků, ale také těch tekutých, včetně aviváže.

10. Cena

Náklady na pořízení pracího prášku se samozřejmě odlišují podle toho, jaké variantě dáte přednost a jak velké balení si zakoupíte. Zároveň můžete vybírat mezi spoustou nejrůznějších značek. Mezi ty oblíbené a známé patří hlavně Ariel, Lovela, Persil, Perwoll, Woolite, Palmex, Bonux, Lanza, Rex, Lenor a Palmex.

Cena do 100 Kč

Většinu menších balení pracích prostředků zakoupíte do 100 Kč. V případě sypkých prášků to bude balení do 1,6 kilogramu, u těch tekutých do 1,5 litru. Bude se jednat především o méně známé a levnější značky.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

V této cenové kategorii se nachází většina dostupných a kvalitních pracích prášků. Vedle těch sypkých a tekutých jsou to také kapsle a tablety. Vybírat si můžete mezi produkty na černé, barevné i bílé prádlo.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

Značkové výrobky ve větším balení, tak lze charakterizovat toto cenové rozpětí. U tekutých pracích prášků je to cca 2,5 – 3,5 litru, u těch sypkých 2,8 – 6,5 kilogramu. To je zárukou podstatně větší výdrže při pravidelném praní.

Cena nad 400 Kč

Při ceně nad 400 Kč zakoupíte ta největší balení vůbec. Jejich hmotnost může přesahovat 15 kilogramů a pořizovací náklady se budou šplhat k 1 500 Kč.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Prací prášky
Průměrné hodnocení 4.3 z 21 hlasů