Nejlepší prací prášky | Test & Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší prací prášky dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Červen 2023
Autor:
Eliška Srncová

Prací prášky jsou nepostradatelnou součástí našich domácností, bez které bychom jenom stěží vyčistili skvrny na oblečení a odstranili všechny nečistoty. Jde o speciální chemickou látku s různorodým složením. Ta v kombinaci s teplou vodou přináší požadovaný čisticí účinek. Pokud nejste příznivci chemie, v posledních letech se na trh dostává i stále více ekologičtějších variant pracích prostředků.

V regálech kamenných a internetových obchodů najdete spoustu druhů pracích prostředků. Ať už se jedná o prací sypký prášek, gel či gelové kapsle nebo prášky určené pro různé druhy prádla. Vyznat se v nich může být někdy nadlidský úkol. Protože vám chceme ušetřit čas, připravili jsme pro vás nákupního rádce. Podrobně v něm vysvětlujeme všechny důležité informace, které se k tomuto tématu pojí. Po přečtení tohoto článku budete schopni zvolit si prací prášek vhodný právě k vašemu účelu praní. Nakonec přikládáme pár tipů, jak prát, aby prádlo bylo po vytažení z pračky čisté a nepoškozené.

 


Nejlepších 10 pracích prášků dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Lovela Baby tekutý prací přípravek na barevné prádlo 4,5 l 50 PD
Lovela Baby tekutý prací přípravek na barevné prádlo 4,5 l 50 PD 98 %
Počet recenzí: 40
500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Persil Color Lavender prací gel 5 l 100 PD
Persil Color Lavender prací gel 5 l 100 PD 97 %
Počet recenzí: 90
600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Ariel Color kapsle 72 PD
Ariel Color kapsle 72 PD 96 %
Počet recenzí: 12
1 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Ariel Color gel 4,95 l 90 PD
Ariel Color gel 4,95 l 90 PD 91 %
Počet recenzí: 7
800 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Persil Sensitive gel 5 l 100 PD
Persil Sensitive gel 5 l 100 PD 97 %
Počet recenzí: 113
600 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Waschkönig Universal prací gel 3,305 l 110 PD
Waschkönig Universal prací gel 3,305 l 110 PD 95 %
Počet recenzí: 117
210 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Ariel Mountain spring kapsle 72 ks
Ariel Mountain spring kapsle 72 ks 97 %
Počet recenzí: 8
800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Lanza Color Fresh & Clean prací prášek se svěží vůní 6,3 kg
Lanza Color Fresh & Clean prací prášek se svěží vůní 6,3 kg 97 %
Počet recenzí: 118
370 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Woolite Mix Colors tekutý prací prostředek 75 PD 4,5 l
Woolite Mix Colors tekutý prací prostředek 75 PD 4,5 l 95 %
Počet recenzí: 123
270 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Wäsche Meister Color prací prášek 10,5 kg 140 PD
Wäsche Meister Color prací prášek 10,5 kg 140 PD 95 %
Počet recenzí: 63
380 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat prací prášek

Víte, jak funguje prací prášek? To vám prozradíme v první kapitole tohoto článku, která vás seznámí s nejdůležitějšími informacemi. Následně se zaměříme na dostupnost jednotlivých typů pracích prášků, a to především podle jejich konzistence.

Vzhledem k tomu, že nedílnou součástí pracího procesu bývá také aviváž, popřípadě další speciální prostředky, budeme se věnovat i těmto produktům. V závěru prozradíme vhodné dávkování při praní prádla a neopomeneme několik praktických tipů, které vám mnohdy usnadní proces praní.

Na konci článku nebude chybět zmínka o přibližných cenách pracích prostředků.

Jak funguje prací prášek

Před výběrem konkrétního pracího prášku byste měli být obeznámeni, jak vlastně funguje proces čištění prádla s pomocí tohoto prostředku. V tomto případě není třeba příliš se ohlížet na konzistenci, všechny prací prášky fungují vlastně na stejném principu.

Jednou z nejdůležitějších látek jsou tenzidy. Jde o prvky, které na sebe vážou špínu a zároveň vodu. Jejich primárním úkolem je při praní vytáhnout všechnu špínu z prádla. K tomu mimochodem slouží i zmíněná voda. Na tenzidy můžete mnohdy narazit také pod názvem saponáty.

Při praní na určitou teplotu se tak s pomocí tenzidů zbavíte vší špíny na oblečení, aniž byste s tím měli jakoukoliv práci. To platí za předpokladu, že použijete k praní prádla pračku.

Typy pracích prostředků podle konzistence

Ačkoliv je „prací prášek“ již zažitým pojmem, mnohem větší popularitě se dnes těší prostředky s tekutou a gelovou konzistencí. V první řadě si proto určíme nejpoužívanější formy pracích prostředků podle jejich konzistence.

Sypký prací prášek

Sypký prací prášek je primárně využíván tam, kde potřebujete z prádla odstranit opravdu zašlé skvrny, ať už je to od jídla, hlíny, trávy nebo čehokoliv jiného. Prací prášky jsou často využívány hlavně při praní bílého prádla, není to ale podmínkou. Pokud jsou určené na bílé prádlo, jejich účinnost je obvykle podpořena bělidlem. Pakliže vezmete v potaz pořizovací náklady, je sypký prací prášek pravděpodobně nejdostupnější variantou.

Mezi negativa tohoto pracího prostředku lze zařadit občasné zanechávání skvrn při nižších teplotách a kratších programech. A to především proto, že se prášek dostatečně nerozpustil. Sypká varianta nebývá úplně nejlepší volbou ani pro tmavé nebo barevné prádlo, u kterého může docházet k pozvolnému blednutí barev.

Tekutý prací prášek

Tekutý prací prášek lze označit jako univerzální, protože jej zakoupíte v bezpočtu nejrůznějších variant. Od prostředků určených k praní bílého prádla, až po výrobky sloužící k praní tmavého a barevného prádla. Díky tomu, že tekuté prostředky neobsahují bělidla, vyhnete se nežádoucímu blednutí oblečení. Kapalná forma je navíc velice snadno rozpustná ve vodě, takže se nemusíte obávat ani toho, že budete mít na prádle jakékoliv skvrny.

I přes výše uvedené informace lze na tekutém prášku nalézt nějaké to negativum. Tím je často nižší účinnost při praní hodně odolných skvrn na oblečení.

Gelové kapsle

Speciální verzí tekutých pracích prášků jsou gelové kapsle. Ty jsou přesně nadávkované a zpravidla obsahují prostředek v koncentrovanější formě. Nemusíte se tak už obtěžovat s dávkováním a přitom jsou stále dobře rozpustné, jako tekuté prostředky. Bohužel jde ale většinou o nejdražší variantu.

Mýdlo

Používání mýdla na praní bylo dříve zcela běžné, moderní prací prostředky ale většinou vykazují lepší výsledky (oproti mýdlu se například lépe vyplachují). Klasické „mýdlo s jelenem“ se tak hodí spíše na ruční odstranění skvrn než na pravidelné praní v pračce.

Typy pracích prostředků podle určení

Kromě konzistence se prací prostředky dělí také podle určení na specifické druhy prádla. Nejjednodušší variantou je dělení na bílé a barevné, pokud ale chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku, je dobré brát v potaz i materiály a další vlastnosti vašeho oblečení.

  • Na bílé prádlo – Prací prostředek určený na bílé prádlo najdete nejčastěji ve formě prášku, tekuté prostředky totiž neobsahují bělící složky.
  • Na tmavé prádlo – Zachovává černou barvu ve vašem oblečení a stará se o to, aby prádlo nevybledlo.
  • Na barevné prádloNejuniverzálnější druh pracího prášku, který můžete použít i na bílé či černé prádlo. Pokud si chcete kupovat pouze jeden prací prostředek, pak volte ten na barevné prádlo. Pravděpodobně ale nedosáhnete tak dobrého výsledku, jak při používání různých prostředků na různé typy prádla.
  • Na jemné tkaniny a vlnu – Pro jemné tkaniny se prodávají šetrnější prostředky. Také na vlnu je dobré používat prací prostředek, který je na tento typ oděvů určený, nejčastěji s podílem lanolinu. Díky tomu budou vaše pletené svetry a doplňky měkké a hebké na dotek.
  • Pro citlivou pokožku – Speciální kapitolou jsou pak prací prášky pro citlivou pokožku, které jsou vhodné také pro miminka nebo alergiky. Neobsahují tolik chemických látek, takže by měly být daleko šetrnější k vaší pokožce.
  • Prací prášek s desinfekcí – Hodí se na praní látkových kapesníků, ručníků a spodního prádla, existují také prostředky určené na sportovní oblečení, které si lépe poradí s potem.

Dávkování

Ať už si zvolíte jakoukoliv formu pracího prostředku, vždy si před jeho použitím přečtěte správné dávkování uvedené na obalu. Příliš málo prášku totiž dostatečně nevypere, zbytečně vysoké dávky jsou zase vyhazování peněz. Níže uvádíme orientační hodnoty pro sypký a tekutý prací prášek. Obojí udáváme v mililitrech, protože i sypký prášek se zpravidla nabírá odměrkou.

  • Sypký prací prášek – jedna dávka: cca 100 – 250 ml.
  • Tekutý prací prášek – jedna dávka: cca 50 – 150 ml.
  • Gelové kapsle – jedna dávka: 1-3 kapsle

Při dávkování je třeba brát v potaz znečištění prádla, tvrdost vody i množství prádla. Při praní lehce znečištěného prádla o objemu 4-5 kg si tak vystačíte klidně s 50 ml tekutého pracího prostředku, na 4-5 kg velmi špinavého prádla už počítejte spíše se 75 ml.

Cena

Náklady na pořízení pracího prášku se samozřejmě odlišují podle toho, jaké variantě dáte přednost a jak velké balení si zakoupíte. Zároveň můžete vybírat mezi spoustou nejrůznějších značek. Mezi ty oblíbené a známé patří hlavně Ariel, Lovela, Persil, Perwoll, Woolite, Palmex, Bonux, Lanza, Rex, Lenor a Palmex.

Cena do 100 Kč

Většinu menších balení pracích prostředků zakoupíte do 100 Kč. V případě sypkých prášků to bude balení do 1,6 kilogramu, u těch tekutých do 1,5 litru. Bude se jednat především o méně známé a levnější značky.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

V této cenové kategorii se nachází většina dostupných a kvalitních pracích prášků. Vedle těch sypkých a tekutých jsou to také kapsle a tablety. Vybírat si můžete mezi produkty na černé, barevné i bílé prádlo.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

Značkové výrobky ve větším balení, tak lze charakterizovat toto cenové rozpětí. U tekutých pracích prášků je to cca 2,5 – 3,5 litru, u těch sypkých 2,8 – 6,5 kilogramu. To je zárukou podstatně větší výdrže při pravidelném praní.

Cena nad 400 Kč

Při ceně nad 400 Kč zakoupíte ta největší balení vůbec. Jejich hmotnost může přesahovat 15 kilogramů a pořizovací náklady se budou šplhat k 1 500 Kč.

Tipy pro praní prádla

Abyste s novým pracím práškem docílili toho správného výsledku, přinášíme vám ještě pár tipů souvisejících s praním prádla.

  • Ještě před praním si prádlo důkladně roztřiďte na bílé, černé a barevné.
  • Jednotlivé kusy oblečení je třeba třídit také podle toho, jaký materiál chcete prát. Některé oblečení můžete vložit na 60 °C a více, jiné jen na 30 °C.
  • Ideálně, pokud do pračky vložíte optimální množství prádla, tzn. že při zaplnění necháte kousek volné části bubnu, aby mohlo docházet ke správnému praní prádla.
  • Džíny a oblečení s potiskem je lepší prát naruby. Důkladně projděte kapsy všech svršků, aby nedošlo k poškození obsahu kapsy nebo dokonce samotné pračky.
  • Pokud se chcete zbavit opravdu silných skvrn, možná se vyplatí je před praním prádla ještě odmočit v účinném pracím saponátu.
  • Spoléhejte se spíše na prací prášky určené pro vybraný druh prádla (bílé, barevné a černé), než na ty univerzální.
  • Při aplikování pracího prášku do pračky si dejte pozor na to, abyste daný výrobek nasypali nebo nalévali do té správné přihrádky. A to se týká nejenom sypkých prášků, ale také těch tekutých, včetně aviváže.

Tipy na praní pro alergiky

Podrážděná kůže, svědění, vyrážka, to jsou příznaky alergie na prací prostředky, kterou řada uživatelů trpí. Sepsali jsme proto také pár užitečných doporučení pro alergiky.

  • Vybírejte prostředky s co nejmenším množstvím aromatických složek a jiných alergenů, popřípadě volte rovnou prostředky určené pro alergiky.
  • Podívejte se, jestli má vaše pračka program s důkladnějším mácháním, jde například o programy pro alergiky nebo na praní dětského prádla. U praček bez tohoto programu můžete zvolit dvojí máchání.
  • Zkuste vynechat aviváž, někteří uživatelé ji nahrazují například octem. Existují také aviváže vhodné pro alergiky.

Další prostředky na prádlo

Kromě samotného pracího prostředku je často potřeba přidat také další produkty, aby bylo prádlo opravdu čisté nebo se zachovaly některé jeho vlastnosti.

Aviváž

Aviváž je prostředek, který se přidává na konci praní, a především změkčuje vlákna, zamezuje vzniku statické elektřiny, uchovává barvu tkanin a dodává prádlu vůni. Nevýhodou aviváže je, že nemusí být dobře snášena lidmi s citlivou pokožkou a může zanášet vnitřek pračky, popřípadě i sušičky. Při používání sušičky můžete aviváž nahradit ubrousky do sušičky, které mají stejný efekt.

Dezinfekce

Při praní ručníků, spodního prádla nebo třeba sportovních oděvů je vhodné myslet i na odstranění bakterií. K tomu slouží buď speciální prací prostředky s podílem dezinfekce, nebo můžete dezinfekci na prádlo přidat k vašemu oblíbenému prostředku místo aviváže. Dezinfekce určená na prádlo je vhodná na všechny barvy oděvů a dodává i příjemnou vůni.

Škrob

Se škrobem se pravděpodobně při praní až tak často potýkat nebudete, může ale přijít chvíle, kdy bude potřeba po něm sáhnout. Nejčastěji se používá na ložní prádlo, ubrusy a záclony, případně také na utěrky nebo ručníky. Škrob prádlo nejen provoní, ale také jej chrání před poškozením, naškrobené prádlo se lépe žehlí a nesepere se, což je například u ubrusů značnou výhodou.

Odstraňovače skvrn

Pokud bojujete s opravdu odolnými skvrnami, samotné praní v pračce nemusí být dostačující a je vhodné prádlo předpřipravit lokálním čištěním pomocí odstraňovače skvrn. Může jít o moderní přípravky, nebo třeba staré dobré žlučové mýdlo, na které nedaly dopustit celé generace před námi.

Ekologické praní

Pokud chcete být co nejvíce šetrní k přírodě, používejte pouze takové množství pracího prášku, jaké je uvedeno na obalu. Většinou výrobci uvádějí dokonce větší množství, než je k pracímu procesu nutné. Dávkování tedy nepřekračujte. Čím vyšší dávka, tím větší ekologická zátěž.

Na trhu najdete také ekologičtější prací prášky. Obvykle tolik nezatěžují přírodu a mnohdy bývají k látce šetrnější. Musíte ale počítat s tím, že většina z nich nebývá při odstraňování skvrn tak účinná, jako běžné prací prášky, protože zkrátka neobsahují tolik tenzidů.

Trendem minulých let byly také mýdlové ořechy, jako zcela přírodní náhrada pracího prostředku. Z řady studií ale vyplývá, že jejich účinnost je zhruba srovnatelná, jako byste prádlo vyprali jen v čisté vodě. Navíc jde o zboží importované z Asie a jeho ekologická stopa tak také není zrovna zanedbatelná.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 54 hlasů