Menu

Nejdražší telefon na světe v roce 2022

Nejdražší telefon na světe v roce 2022

Výrobci vydávají každý rok nové prémiové telefony a jako by v posledních letech neznali hranici, na které by se měla cena zastavit. Ne každý si ale pamatuje, kolik stály mobilní telefony před rokem 2000, a už jen opravdu málokdo tuší o opravdu luxusních značkách určených pouze pro ty nejnáročnější uživatele. Tím nejdražším v Česku dostupným telefonem je začátkem roku 2022 Samsung Galaxy Z Fold3.

Shrnutí článku

  • Nejdražší běžně vyráběné telefony – Nejvyšší pořizovací cenu na českém trhu (47 000 Kč) má na jaře 2022 ohebný telefon Samsung Galaxy Z Fold3.
  • Historie ceny telefonů – První mobilní telefon pro běžné uživatele vydala v roce 1984 Motorola a stál 3 995 dolarů. Tato částka tvořila v USA v té době 1/4 průměrného ročního příjmu.
  • Nejdražší telefon v historii – iPhone 6 vsazený do zlatého pouzdra a osazený velkým růžovým diamantem je nejdražším telefonem v historii. Jeho cena přesahuje miliardu korun.
  • Aktuálně nejdražší prodávané telefony najdete v našem srovnání mobilů.

5 nejdražších masově vyráběných telefonů

Pokud se chcete dostat k těm nejvýkonnějším zařízením, fotit ty nejlepší fotky, nebo využívat výhod ohebného displeje, budete si muset připlatit. Nejlepším telefonům se přezdívá „vlajkové lodi“ výrobců a stojí často i daleko přes 40 000 Kč.

Na řádcích níže se podíváme na některé z nich a vysvětlíme si, kde se ona cena bere. Vybíráme telefony vždy v nejvyšší konfiguraci. Všechny ceny jsou vypočítané ze zaváděcí ceny v dolarech (22 CZK/1 USD). Ceny na pultech obchodů se liší v závislosti na clu, aktuálním kurzu dolaru a cenové politice prodejců.

Aktuálně (prosinec 2022) nejdražší telefony na trhu v ČR

iPhone 13 Pro MAX – 1 599 $ / 35 100 Kč

Obrázek zachycuje představení řady iPhone 13 Pro

Představení iPhone 13 Pro MAX na online konferenci (Zdroj: Apple)

Nejednoho čtenáře jistě překvapí, že tím nejlevnějším produktem v na naší pětici je iPhone 13 Pro MAX. Skutečnost je taková, že Apple v posledních generacích svých produktů nepropadl trendu stabilního růstu cen a nabízí vcelku dostupné vlajkové telefony. Model iPhone 13 Pro MAX je zajímavý zejména s ohledem na své výborně propracované fotoaparáty, ale také celkové provedení a kvalitu displeje.

Jako jediný masově vyráběný model (když pomineme ostatní produkty Apple) disponuje také snímačem LiDAR, který umožňuje skenování objektů v prostoru a jejich převod na 3D model. Jako jeden z mála zařízení v seznamu je iPhone 13 Pro MAX dostupný i na českém trhu.

Mi MIX Fold – 1 725 $ / 37 950 Kč

Obrázek ukazuje ohebný telefon Xiaomi Mi MIX Fold

Představení Mi MIX Fold (Zdroj: Xiaomi)

První skládací telefon oblíbené společnosti Xiaomi měl v dubnu 2021 zaváděcí cenu vyšší, než vlajkový iPhone. Asijští výrobci v posledních letech všeobecně Apple s cenou předběhli, nabízejí však zpravidla zcela inovativní přístup. To platí i pro Mi MIX Fold, který se pyšní výbornými fotoaparáty, ale hlavně kvalitním displejem obklopujícím telefon ze všech stran. 

Tento zajímavý skládací telefon se ale bohužel do Evropy nedostal a zůstal tak produktem určeným pouze pro Asii.

Sony Xperia Pro-I – 1 799 $ / 39 600 Kč

Obrázek ukazuje fotomobil Sony Xperia Pro-I

Sony Xperia Pro-I v roli fotomobilu (Zdroj: Sony)

Japonská společnost Sony je dnes známá spíše pro své vynikající fotoaparáty a herní konzole PlayStation, než pro chytré telefon. V minulosti ale patřil výrobce k největším inovátorům i v tomto segmentu. Vývojáři se rozhodli navrátit k už trochu zašlé slávě a zkombinovali dvě věci, které umí nejlépe. Do telefonu vložili velký snímač z kompaktního fotoaparátu Sony RX100 VII a osadili mechanickou clonu.

Větších úprav se dočkal i software, který disponuje speciálním režimem pro focení a natáčení videí. Na těle telefonu nezapomněl výrobce osadit tlačítko spouště fotoaparátu.

Samsung Galaxy Z Fold3 – 1 899 $ / 39 600 Kč

Obrázek ukazuje ohebný telefon Samsung Galaxy Z Fold3

Samsung Galaxy Z Fold3 (Zdroj: Samsung)

Nejlepším aktuálně prodávaným skládacím telefonem na českém trhu je bezesporu Samsung Galaxy Z Fold3. Z části je to způsobeno tím, že je telefon opravdu kvalitní, z části ale může jihokorejský výrobce vděčit ostatním výrobcům. Samsung je totiž jedinou značkou, která s ohebnými telefony k nám na trh zatím přišla.

Kromě velkého ohebného displeje má zařízení výrazně silný procesor a dobře fungují také fotoaparáty. Pokud bychom ho ale chtěli v tomto slova smyslu srovnávat s telefony bez ohebného displeje, snímky jím získané by mezi nimi nijak nezazářily.

Huawei Mate X2 – 3 000 $ / 66 000 Kč

Obrázek ukazuje ohebný telefon Huawei Mate X2

Huawei Mate X2 (Zdroj: Huawei)

Nejdražším produktem roku 2022 v segmentu chytrých telefonů je bezesporu ohebný Huawei Mate X2. Ten se do velké míry podobá Samsungu Galaxy Fold3, přináší však lepší kloub pro ohebný displej. Díky tomu nevzniká ve složeném stavu žádná mezera mezi přeloženými stranami a telefon je nejen tenčí, ale také se lépe drží.

Na první pohled je podstatně lepší také vybavení fotoaparátu. V tomto případě se však ukazuje, nakolik je důležitá optimalizace softwaru a Samsung Galaxy Z Fold3 vítězí téměř ve všech srovnáních. Jedinou výjimkou, ve které Mate X2 exceluje, je 10 násobný optický zoom. Na Evropský trh se toto zařízení nedostalo a popravdě nám s ohledem na jeho schopnosti v poměru k ceně tady ani neschází.

Zajímavost: koncept Xiaomi Mi MIX Alpha – 2 815 $ / 61 900 Kč

Obrázek ukazuje telefon Xiaomi Mi MIX Alpha s displejem ze všech stran

Xiaomi Mi MIX Alpha (Zdroj: Xiaomi)

Tím bezesporu nejzajímavějším modelem je ale Xiaomi Mi MIX Alpha. Informace o zařízení vydal čínský výrobce už v roce 2019 a předběhl s ním dobu. Tomu odpovídá také extrémně vysoká cena, za kterou se měl telefon prodávat. Možná i kvůli tomu byla jeho výroba rychle ukončena a zatím na ní výrobce nenavázal.

Telefon jako jediný na trhu využíval displej, který obklopoval celé tělo telefonu. Dokonce i tlačítka pro ovládání hlasitosti byla softwarová. Recenzenti, kterým se dostal do rukou, si jej pochvalovali. A to nejen pro inovativní přístup a luxusní design, ale také jeho překvapivě dobré fungování.

První mobil stál tolik, co nové auto

V roce 1984 vydala americká společnost Motorola první velkoobjemově vyráběný mobilní telefon. Tím se stala Motorola DynaTAC 8000X. Se svou cenovkou 3 995 dolarů se jednalo o opravdu prémiový kousek techniky. Základní model auta Dodge Colt E stál pouze o 1 000 dolarů více. Průměrný roční plat byl v té době ale pouze 16 135 dolarů.

Obrázek ukazuje první masově vyráběný mobilní telefon Motorola DynaTAC 8000X

Telefon Motorola DynaTAC 8000X (Zdroj: Wikipedia)

Pokud byste si tedy chtěli mobil tehdy pořídit, museli byste obětovat 1/4 svého ročního platu. Odměnou by vám byl mobilní telefon s výdrží baterie 10 hodin v pohotovostním režimu a 30 minut při telefonním hovoru.

Cena telefonů v kontrastu doby (USA)

Rok Průměrný roční plat Cena Procent ročního platu
1984 (Motorola DynaTAC 8000X) 16 135 $ 3 995 $ 24,90 %
1989 (Motorola MicroTAC) 20 100 $ 2 995 $ 14,90 %
1996 (Motorola StarTAC) 25 915 $ 1 000 $ 3,90 %
1999 (Ericsson T28) 30 470 $ 1 000 $ 3,30 %
2007 (iPhone) 40 405 $ 600 $ 1,50 %
2014 (iPhone 6) 46 480 $ 850 $ 1,80 %
2017 (iPhone X) 50 320 $ 1 150 $ 2,30 %
2021 (iPhone 13 Pro Max) 51 480 $ 1 600 $ 3,10 %
2021 (tlačítkový telefon) 51 480 $ 40 $ 0,08 %

Platí tedy, že mobily šly svou cenou natolik dolů, že si můžete ty nejlepší z nich pořídit cca 8x levněji, než kolik stál jejich prapředek. Pokud byste si ale vystačili s tlačítkovým telefonem, můžete si jich za stejnou cenu jako v roce 1984 pořídit více než tři sta.

Nejdražší telefon v historii

Je známým faktem, že se na světě najde celá řada lidí prahnoucích po luxusu. A spousta z nich je ochotna obětovat pro koupi něčeho, co je odliší, takové částky, jaké si většina lidí nedovede ani představit.

Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond – 95,5 milionů dolarů / 2,1 miliardy korun

Obrázek ukazuje nejdražší telefon v historii – Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond

Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond

Jedním z takových produktů se stal iPhone 6 s cenou 95,5 milionů dolarů. Ptáte se, co je na telefonu tak speciálního? Po technologické stránce zhola nic. Uvnitř na míru vyrobeného těla se skrývá stejný iPhone 6, jaký se svého času prodával za 850 dolarů. Plášť této luxusní varianty však tvoří 18karátové zlato, do kterého výrobce vsadil obrovský růžový diamant.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.