Menu

Nejdražší vs. nejlevnější vysavač 2024: Vyplatí se koupit o 12 tisíc Kč levnější vysavač?

Nejdražší vs. nejlevnější vysavač 2024: Vyplatí se koupit o 12 tisíc Kč levnější vysavač?

Koupě nového vysavače může být občas drahou záležitostí, záleží, co vše od něj očekáváte. Na trhu najdete vysavače kolem 10 tisíc Kč, ale snadno se vejdete i do tisícovky. Jaké jsou rozdíly mezi nejdražším a nejlevnějším vysavačem a vyplatí se do něj investovat? Na to se podíváme v tomto článku, kde jsme srovnali nejdražší vysavač Miele Blizzard CX1 Comfort s nejlevnějším modelem Sencor SVC 45 EUE3.

Výkon vysavače

Výrobci u vysavačů obvykle udávají pouze příkon, který ovšem na vysávání nemá žádný vliv. Příkon pouze souvisí se spotřebou energie. Vysavače Miele má příkon 890 W, Sencor se pyšní příkonem 850 W. Velkou roli hraje ale sací výkon, který udává, jak dobře bude vysavač vysávat. Sací výkon ovlivňuje hned několik faktorů, mezi které patří síla sání, síla motoru, filtrace, ale i konstrukce vysavače. Přesto, že mají tyto dva vysavače téměř stejný příkon, bude jejich sací výkon o něco jiný.

Sílu sání si u většiny vysavačů můžete regulovat pomocí tlačítek či kolečka na těle vysavače. Některé levnější modely tuto funkci nemají a lze je regulovat pouze na madle. Na něm se nachází záklopka, kterou lze posouvat a tím pouštět vzduch vysavače ven. Mezi těmito srovnávanými modely má Sencor regulaci pouze na madle, zatímco Miele můžete nastavovat elektronicky, a to i na rukojeti.

Uživatelský komfort

Velký rozdíl pocítíte i v komfortu. Levnější vysavače jsou zpravidla lehčí, a to i o 5 kg. Námi srovnávaný Sencor váží 3,4 kg, zatímco Miele má 8,6 kg. Rozdíl je zde opravdu znát a pocítíte jej zejména při častém přenášení, například do schodů.

Délka kabelu a akční rádius

V čem jsou ale dražší modely lepší, je délka kabelu a akční rádius. U levných vysavačů se délka napájecího kabelu pohybuje okolo 5 metrů, u dražších může přesahovat i 10 metrů. Model Sencor SVC 45 EUE3 je vybaven 5metrovým kabelem, Miele Blizzard CX1 Comfort pak 7,5metrovým. Velkou roli hraje i akční rádius, tedy rozsah vysávaného prostoru, kam se dostanete bez nutnosti přepojit vysavač ze zásuvky. U Sencoru je to 7,5 metru, u Miele pak 11 metrů.

Rozměry a objem sběrné nádoby/sáčku

Rozdíly najdete i v rozměrech, levné modely jsou totiž menší. To přijde vhod zejména těm, kteří nemají doma příliš moc prostoru. S menšími rozměry se ale pojí i to, že mají menší sběrnou nádobu nebo sáček. Kvůli menšímu objemu jej budete muset častěji vyměňovat. Velikost sběrného sáčku u Sencoru je 1,5 litru, Miele má prachovou nádobu o objemu 2 litry, ale musíme brát v potaz to, že sběrná nádoba je vždy menší než prachový sáček.

Hlučnost

Hlučnost bývá u levnějších modelů vyšší, může dosahovat až 80 dB. V případě nejlevnějšího modelu na trhu – Sencoru, je hlučnost 75 dB. To můžeme přirovnat například ke spláchnutí toalety. U Miele je hlučnost ovšem 76 dB, tedy ještě vyšší než u Sencoru. Některé dražší modely mívají hlučnost i kolem 65 dB, což už můžeme považovat za velmi tiché.

Funkce a vybavení vysavače

V čem drahé vysavače nejvíce vynikají jsou jejich funkce a rozsáhlé příslušenství. Levné modely zpravidla nedisponují ničím výjimečným, obvykle nabízejí pouze automatické navíjení kabelu, některé modely i indikátor plnosti sáčku. U drahých modelů se můžete setkat s indikátorem zanesení filtru, regulací výkonu podle typu podlahy, funkcí soft start, která pomalu rozbíhá motor, čímž prodlužuje jeho životnost, nebo dálkovým ovládáním na rukojeti.

Některé modely nabízejí dokonce LED osvětlení na hubici, díky kterému uvidíte všechny nečistoty na podlaze. U modelu Miele se setkáte i s funkcí automatického samočištění, jež čistí filtr.

Příslušenství

Dražší modely zahrnují širší příslušenství a obvykle u nich najdete turbokartáč, parketovou hubici, speciální hubici na zvířecí chlupy, dlouhou štěrbinovou hubici či hubici na čalounění. Levné varianty mají v balení většinou jen štěrbinovou hubici s kartáčem.

I když se může zdát, že teleskopická trubice je standardem všech vysavačů, není tomu tak. Například námi srovnávaný model Sencor teleskopickou trubici nemá, ale má dvě trubice, které se zasunou do sebe. To je nepohodlné zejména pro vyšší uživatele, kteří si nemohou délku regulovat.

Filtrace

V čem je rozdíl mezi levným a drahým vysavačem, je také filtrace. Filtr má za úkol zachycovat prachové částice. V některých případech může filtr účinně zachycovat prach, ovšem může unikat z těla vysavače. Nejlevnějšímu vysavači Sencor chybí HEPA filtr, který již bývá základem téměř všech vysavačů. I proto u něj nebyla filtrace účinná. Miele je HEPA filtrem vybaven, tudíž bude jeho filtrace o mnoho lepší.

Závěr

Ať už zvolíte nejlevnější, nejdražší, či model ze střední cenové kategorie, vybírat byste měli podle toho, co od vysavače očekáváte. Jestliže hledáte co největší komfort, hodně funkcí a široké příslušenství, určitě sáhněte po dražším modelu. Pokud ale vysáváte jednou za čas nebo máte malý byt, vystačíte si s levnějším vysavačem. I středně cenové modely však nabízí hodně funkcí a příslušenství, a přitom vám nevysají peněženku.

Jestliže se chcete o klasických vysavačích dozvědět více nebo hledáte konkrétní model, navštivte naše srovnání vysavačů.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.