Menu

Největší Parkside baterie má 15Ah! Vyrobil ji kutil, kolik toho zvládne?

Největší Parkside baterie má 15Ah! Vyrobil ji kutil, kolik toho zvládne?
(Zdroj: Youtube/@Solipsfilm)

* Následující činnosti (zejm. bodové svařování) jsou vhodné jen pro zkušené uživatele a ostatním je z důvodu bezpečnosti nedoporučujeme.


Parkside nabízí ve svém sortimentu hned několik akumulátorových systému s různým napětím a kapacitou. Největší z nich je 20V 8Ah. Pokud by ani tato baterie pro vaše potřeby nestačila, můžete si vyrobit vlastní. A třeba i s dvojnásobnou kapacitou! Není to nic složitého, jak ukázal youtuber Solipsfilm na svém kanálu. Co její výroba zahrnuje a kolik práce gigantická baterie zastane?

Gigantická 15Ah baterie za cenu 8Ah originálu

Videonávod od youtubera Solipsfilm ukazuje, jak si v domácím prostředí vyrobit obří akumulátor 15Ah kompatibilní s aku nářadím Parkside 20V. Vlastní baterie jej stála prakticky stejné peníze jako nová originální baterie s téměř poloviční kapacitou (Parkside Performance Smart 8Ah PAPS 208 A1 stojí okolo 1900 Kč). A to přitom na její výrobu potřeboval rozebrat jednu originální baterii Parkside, ze které použil zasouvací modul s uvolňovacím tlačítkem a BMS panel.

Šasi baterie a rámeček na bateriové články youtubet vytiskl na 3D tiskárně podle vlastních návrhů. Vyrobené šasi a zasouvací modul spojil vteřinovým lepidlem a malými šroubky. Místo Li-ion článků typu 18650, které najdeme v originálních akumulátorech, použil větší články 21700 od výrobce LG. Celkově se jednalo o 15 kusů. Jednotlivé články k sobě připojil niklovými pásky pomocí bodového svařování.

Protože youtuber vyráběl vlastní akumulátor Parkside poprvé a na míru si vytvářel modely pro 3D tisk, stálo ho to hodiny práce. Pokud byste se chtěli pustit do stejného projektu, měli byste vše jednodušší. V podrobném videonávodu najdete, jak postupovat krok po kroku. Solipsfilm navíc pod pod videem poskytuje odkazy na všechny potřebné komponenty a podklady k 3D tisku.

Potřebné pomůcky, bez kterých to nepůjde

Určitě se neobejdete bez 3D tiskárny. Pokud ji nemáte, výroba vlastní baterie se vám výrazně prodraží. Nicméně, 3D tiskárna má široké využití. Lze ji použít k výrobě řady plastových součástek, modelů, dětských hraček apod. Nejlevnější 3D tiskárnu můžete koupit už od 3 000 Kč. Velmi oblíbeným levným modelem je Creality ENDER-3 (aktuálně Top 2 produkt na Heurece), která je modulární a je možné si ji dále vylepšovat. Náročnějším můžeme nabídnout 3D tiskárny Prusa od českého výrobce.

Další nezbytností je bodová svářečka určená pro svařování akumulátorů do bateriových akupacků pomocí niklových plíšků. Youtuber Solipsfilm použil mini bodovou svářečku DIY 18650 pro použití s 12 V autobaterií. Svářečku koupil na AliExpressu za 500 Kč (odkaz najdete pod videem). Na našem trhu je k dostání jako alternativa bodová svářečka Sunkko 737G nebo malá ruční varianta Neven DHJ6633

Potřebovat budete také originální 20 V baterii Parkside. Stačí nejmenší a nejlevnější verze 2Ah PAP 20 B1, kterou pořídíte už od 440 Kč. Z baterie použijete jen horní upínací část a BMS panel. Články ale rozhodně nevyhazujte. Podobným způsobem si můžete vyrobit vlastní 4Ah baterii z vyextrahovaných článků a další originální 2Ah baterie.

Pak si budete muset obstarat 15 kusů Li-Ion bateriových článků s běžnou kapacitou 5 000 mAh a maximálním napětím 4,2 V. Youtuber použit články LG INR21700 M50LT. Jeden článek koupíte okolo 100 Kč, 15 ks vás pak vyjde na 1 500 Kč. Rozpis dalších potřebných komponentů najdete pod videem.

Na odpájení stávajících niklových kontaktů z originálního BMS panelu a přípájeních nových kontaktů jistě oceníte odporovou pájecí stanici. Pokud chcete zůstat věrní značce Parkside, můžete sáhnout po páječce Parkside PLSD 48 B2 za 500 Kč. Náročnější z vás možná více zaujme model YIHUA 878D nebo TIPA ZD-929C.

Vydrží hodně, ale pronese se 

Gigantická 15Ah baterie vyrobená podle youtubera Solipsfilm má téměř dvojnásobnou kapacitu proti největší originální variantě Parkside Performance Smart 8Ah. Díky tomu poskytne nářadí dostatek energie přibližně na dvakrát delší dobu než 8Ah baterie.

Zároveň ale musíte počítat s tím, že kvůli velké hmotnosti s ní práce nebude příliš komfortní. Jen použité články v 15Ah baterii budou dohromady vážit okolo 1 kg. Celá baterie pak může vážit okolo 1,5 kg. Pro porovnání originální 8Ah baterie váží cca 1 kg, což je v ruce při delší práci hodně znát.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.