Menu

Největší selhání výrobců v historii: Vybuchující telefony, smrtící léky a hořící auta

Největší selhání výrobců v historii: Vybuchující telefony, smrtící léky a hořící auta
Foto: Unsplash, Ilustrace: Arecenze

Zatímco vadný výrobek jsme zvyklí reklamovat, případně jej rovnou vyhodit a smířit se tak s menší ztrátou, některá pochybení výrobců vyšla pořádně draho. Podívejte se, o jaká selhání šlo, kolik stála peněz a jak se k nim výrobci postavili.

Smrtící léky

U všech léků musíme počítat s možnými nežádoucími účinky, ale smrt k nim rozhodně nepatří. Přesto se to několika výrobcům povedlo, pro příklad uvádíme ty nejzajímavější.

Johnson & Johnson – Tylenol

V roce 1892 zemřelo sedm lidí po užití tohoto léku na bolest a horečku, protože jeho extra silná varianta obsahovala kyanid. Firma Johnson & Johnson okamžitě stáhla všechny lahvičky svého nejprodávanějšího produktu z trhu, čímž reputaci léku zachránila a prodává se dodnes.

Merck & Co – Vioxx

Lék na artritidu a bolesti Vioxx musela firma Merck stáhnou z trhu v roce 2004, jen pět let po začátku prodeje. Studie prokázaly, že lék výrazně zvyšuje riziko smrtelných infarktů a mrtvic. Vzhledem k tomu, že jej užívalo na 20 milionů Američanů a distribuovali jej do 80 zemí světa, výzkumy odhadly 140 tisíc infarktů v důsledku užívání a 88 tisíc úmrtí; oficiálně však poškodil „jen“ 50 tisíc pacientů.

Navíc se ukázalo, že firma uvedla lék na trh předčasně, bez všech nutných povolení. Odškodnění, pokuty a stažení léku z trhu stálo společnost Merck & Co 8,9 miliard dolarů.

Foto: Unsplash – Towfiqu barbhuiya

Pohroma na čtyřech kolech

Spousta problémů doprovází i automobily, kvůli čemuž někteří výrobci úplně skončili. Problémy se nevyhnuly třeba těmto značkám:

Ford Pinto a Explorer s pneumatikami Firestone

Model Pinto ze 70. let minulého století se neslavně zapsal do historie, když po nárazu do zadní části začal kvůli špatné konstrukci hořet a život to stálo skoro 30 lidí. V soudním řízení vyšlo najevo, že o tomto riziku ve Fordu věděli. Ale propočítali, že by je urovnání žalob stálo méně než odstranění závady. Kromě pokuty 125 milionů dolarů a odškodného pro rodiny obětí 3,5 milionu zaplatila značka i svou pověstí.

Video: Ford’s Disaster: The Pinto, The History Guy: History Deserves to Be Remembered, YouTube

A od roku 2000 je kvůli pneumatikám Firestone na modelu Ford Explorer spojený s 271 úmrtími a víc než 800 zraněními. Pneumatiky se v určité rychlosti odtrhávaly od bočnice. Obě firmy stažení pneumatik přišlo na 5,6 miliard dolarů a Ford s Firestone, která spadá pod Bridgestone, ukončil víc než stoletou spolupráci.

General Motors a vadné zapalování

Smolný rok 2014 byl nejen pro akcionáře General Motors, ale hlavně 124 úmrtí a víc než dvojnásobný počet zraněných. Vadné spínače zapalování umožnily za jízdy vytáhnout klíč, přičemž se deaktivovaly brzdy, airbagy a posilovač řízení. Svolávací akce, pokuty a další náklady s tím spojené přišly General Motors na 4,1 miliardy dolarů.

Volkswagen stál Dieselgate miliardy

Jeden z nejslavnějších průšvihů v automobilovém průmyslu nesmí v našem seznamu chybět. Volkswagen totiž do svých naftových vozů nainstaloval software, který při kontrolách uměle snižoval emise. Volkswagen stála svolávací akce a další výdaje víc než 18 miliard, týkalo se to totiž 11 milionů jeho aut po celém světě.

Vybuchující Samsung Note 7

S tímto prémiovým telefonem od Samsungu vás nepustili do letadla, protože hrozil jeho výbuch. Kvůli tomu firma nejdřív telefony přestala prodávat, poté je na dálku začala „vypínat“ – v Evropě umožnila nabití jen do 30 % kapacity baterie, v USA nabíjení úplně znemožnila. Problém byl v baterii v kombinaci s příliš těsným provedením telefonu, takže nepomohla ani výměna za jiný typ baterie.

4 years ago today. My Note 7 blew up at work and even the fire department came. Even then, I’ve still been using nothing not the Note lineup.
byu/triarii3 insamsung

Samsung tento nepovedený telefon stál 5,3 miliard dolarů, vždyť jen na objevení příčiny hoření a výbuchu Note 7 pracovalo na 700 vědců. Ale riskoval i odliv věrných zákazníků. Proto další model v pořadí Samsung Galaxy S8 uvedl se zpožděním kvůli zpřísněným kontrolám.

 

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktorky Arecenze
  • https://247wallst.com/special-report/2018/07/09/50-worst-product-flops-of-all-time-3/
  • https://www.kiplinger.com/slideshow/investing/t052-s000-10-biggest-product-recalls-of-all-time/index.html
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/merck-co-zaplati-skoro-miliardu-dolaru-za-stazeny-lek-vioxx-256581
  • https://www.dealeronestop.com/blog/the-six-most-notable-car-failures-of-all-time/

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.