Menu

Nekvalitní sluneční brýle oči neochrání: Jak se jim v roce 2024 vyvarovat?

Nekvalitní sluneční brýle oči neochrání: Jak se jim v roce 2024 vyvarovat?

Při výběru slunečních brýlí byste rozhodně neměli upřednostňovat cenu před kvalitou, riskujete tím totiž poškození zraku. Laciné brýle navíc nevypadají nijak atraktivně. Podívejte se, co by kvalitní sluneční brýle měly splňovat a které modely stojí za investici.

Co mohou způsobit sluneční paprsky?

Pokud se před intenzivním slunečním zářením patřičně nechráníte pomocí slunečních brýlí s UV filtrem, může vám jeho dlouhodobé působení v oblasti očí způsobit šedý zákal či poškození sítnice, v extrémních případech pak také rakovinu kůže očních víček a spojivky.

Pozor na nekvalitní sluneční brýle

Nekvalitní sluneční brýle poznáte podle absence UV filtru. Vůbec to přitom nesouvisí s tím, jak moc jsou brýle tmavé. Paradoxně mohou být tmavé brýle bez UV filtru pro oči ještě škodlivější, než kdybyste na očích neměli brýle žádné. Pod tmavými skly se totiž zornice oka rozšíří a do očí tak proniká ještě více nebezpečných slunečních paprsků.

Sluneční brýle mají bezpečnostní funkci, ale jsou také nepostradatelným doplňkem outfitu. Například na tržištích sice naleznete nepřeberné množství různých tvarů a velikostí, avšak nelze předpokládat, že půjde o kvalitní sluneční brýle. Na první pohled vypadají takové brýle lacině, nemají však ani UV ochranu a o kvalitě zpracování zde nemůže být řeč.

Pokud jste měli za to, že sluneční brýle od luxusních značek jsou jen předražené kousky, mýlíte se. Kromě UV ochrany mají také silnější obroučky, takže jsou nejen stylové a bezpečné pro oči, ale mají také vysoce kvalitní zpracování.

Podle čeho poznáte kvalitní sluneční brýle

Aby sluneční brýle poskytovaly vašim očím odpovídající ochranu proti slunečním paprskům, měli by nést označení buďto 100% UV Ochrana, UV400, CE nebo by na nich mělo být vyznačeno, že blokují UVA i UVB záření. Užitečnou vlastností je také polarizace, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů.

3 tipy na kvalitní sluneční brýle

Vsaďte při výběru na jistotu a inspirujte se s námi. Níže uvádíme tipy na ověřené kvalitní sluneční brýle, které plní estetickou i bezpečnostní funkci.

Ray-Ban RB2140 901

Ray-Ban RB2140 901 jsou oblíbené unisex sluneční brýle, které sluší ženám i mužům. Mají 100% UV ochranu a čočky nabízející vysokou úroveň jasnosti a pohodlí. Jsou ideální do jasného a polojasného počasí. Bohužel ale nemají polarizaci a jsou poměrně drahé. 

2 900 Kč Orientační cena

Relax Lossin R1105C

Sluneční brýle Relax Lossin R1105C jsou určeny pro muže, které jistě potěš svým vzhledem. Mají rám i nožičky z polykarbonátu, který je flexibilní a odolný. Kromě 100% UV ochrany nabízejí také polarizaci, takže dobře tlumí odlesky.

750 Kč Orientační cena

Relax Jerba R0295O

Relax Jerba R0295O jsou kvalitní dámské sluneční brýle, které se vyznačují poutavým vzhledem s velkými očnicemi. Nemají sice polarizaci, ale jejich součástí je mikrovláknový ochranný pytlík, který je vhodný i k čištění. 

600 Kč Orientační cena

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.