OLED vs QLED televize - Která je lepší? | Arecenze.cz
Menu

OLED vs QLED televize – Která je lepší?

OLED vs QLED televize – Která je lepší?

Svět si zvyká v některých oblastech technologií na novinky pomaleji než v jiných. Přesně takovou kategorií jsou i televizní obrazovky. I když jsou OLED panely na trhu už od roku 2008, tedy téměř 14 let, a nabízejí daleko lepší kvalitu obrazu, původní LED televize stále na trhu zcela nenahradily. Na vině je zejména vysoká cena technologie OLED, ale také její kratší životnost.

V roce 2017 se objevily první QLED televize, které se postupně probojovaly i do nižších cenových hladin. Zčásti řeší nevýhody LED televizí, ale také vysokou cenu OLED panelů. Pokud není váš rozpočet zásadněji omezený, zní odpověď na otázku jednoduše. Pro vyšší kvalitu obrazu volte vždy OLED panel. Pokud máte limitovaný rozpočet, upřednostněte kvalitní QLED před nekvalitní OLED obrazovkou.

Shrnutí článku

  • Výhody a nevýhody OLED televizí – Televize s technologií OLED poskytují nejvyšší kvalitu obrazu. Obrazovka produkuje věrné barvy, černá vůbec nesvítí. Tím je zajištěn lepší kontrast. Proti hovoří zejména vyšší pořizovací cena, kratší životnost a nižší svítivost.
  • Výhody a nevýhody QLED televizí – Televize s technologií QLED jsou vylepšením stávajících LED televizí. Poskytují lepší kvalitu barev a svítivost je ze všech technologií zdaleka nejvyšší. Obrazovka ale většinou není úplně tenká a černá barva má podsvícení.
  • Srovnání OLED a QLED televizí – Obrazovky využívající technologii OLED zajišťují vyšší kvalitu obrazu než ty, které se označují zkratkou QLED. Zařízení jsou tenčí a mají lepší pozorovací úhly. Naproti tomu QLED televize pořídíte levněji, nehrozí jim vypalování pixelů a mají daleko vyšší svítivost.
  • Závěrečné doporučení – Obrazovky typu OLED můžeme doporučit náročnějším uživatelům s rozpočtem, který není úplně omezený. Pro přehrávání statického obrazu nebo provoz v dobře prosvětlené místnosti ale lépe vyhoví QLED.

Výhody a nevýhody OLED televizí

Základním principem fungování OLED panelů (Organic Light Emitting Diode) je samostatné svícení každého pixelu obrazu. Tímto přístupem je zajištěna hlavní výhoda OLED obrazovek, tedy dokonalý barevný kontrast. Na rozdíl od jiných technologií totiž části obrazu, které mají být černé, zkrátka vůbec nesvítí. Tím je zajištěno daleko lepší pojetí černé barvy.

Pixely tvoří diody, které jsou ale organického původu. Jako takové mají kratší životnost, než je tomu u klasických diod (LED). Zejména v minulosti, kdy byly OLED obrazovky ještě zcela novou technologií, se mohlo velice rychle stát, že se některé pixely „vypálily“. To znamenalo, že některý z pixelů přestal svítit, nebo v lepším případě svítil méně, z důvodu většího opotřebení.

Na OLED televize se proto dodnes nedoporučuje promítat statický obsah, po delší době byste jej totiž mohli vidět na obrazovce stále, i při přehrávání zcela odlišného obrazu. Dnes už je ale vypalování pixelů spíše výjimečnou událostí, nemusíte se jej tedy příliš obávat. Na druhou stranu životnost OLED panelů je stále podstatně kratší, svítivost není nejlepší a standardem je vysoká pořizovací cena. Pozorovací úhly jsou výborné a protože nemá displej mnoho vrstev, může být také velice tenký.

Výhody a nevýhody QLED televizí

Řešením pro levnější segment trhu se staly QLED (Quantum-dot Light Emitting Diode) obrazovky. Ty využívají vysoce pokročilé technologie kvantových teček a kombinují ji s klasickým LED televizorem. Kvantové tečky jsou anorganické částice o velikosti jednotek nanometrů. Pokud tato částice pohltí elektron, začne sama generovat světlo. Barva generovaného světla pak závisí pouze na velikosti částice. Například kvantová tečka velká 5 nanometrů emituje světlo červené.

Protože jsou kvantové tečky při plnění svého hlavního účelu, tedy svícení v konkrétní barvě, opravdu efektivní, největší benefit přináší QLED obrazovky ve své svítivosti. Černá barva je pak horší než u OLED obrazovek, ale lepší než u klasických LED televizí.

Výroba kvantových teček také není s ohledem na jejich potřebné množství nijak zvlášť nákladná. Díky tomu jsou QLED televize cenově dostupným zbožím. Nedochází ani k tak rychlému opotřebení, jako u technologie OLED. Na druhou stranu je pro fungování zařízení potřeba využít větší množství vrstev. To v praxi znamená, že bude mít QLED obrazovka většinou větší tloušťku než OLED panel. Není to ale nezbytným pravidlem. Nevýhodou jsou bohužel pozorovací úhly, které jsou horší než u OLED televizí.

Srovnání OLED a QLED televizí

Obrázek ukazuje rozdíl principu fungování OLED a QLED panelu

Principu fungování OLED a QLED panelu (Zdroj: Samsung)

Pokud byste postavili vedle sebe dvě televize ze stejné cenové relace, jednu s technologií OLED a druhou QLED, všimnete si hned několika rozdílů. Televize OLED bude mít lepší barvy a černá barva vás pohltí. Při průchodu kolem displeje si všimnete i dobrých pozorovacích úhlů.

Technologie Výhody Nevýhody
OLED + Perfektní podání barev
+ Černá je černá
+ Dobré pozorovací úhly
– Vysoká pořizovací cena
– Nižší svítivost
– Kratší životnost a náchylnost na vypalování pixelů
QLED + Vysoká svítivost
+ Nižší pořizovací cena
+ Dlouhá životnost
– Horší kontrastní poměr (černá má podsvícení)
– Horší pozorovací úhly

Pokud ale bude prostor dobře prosvětlen, zaujme vás pravděpodobně více zařízení typu QLED. Bude totiž podstatně více svítit. Všimli byste si mdlejších barev, ale rozdíl nebude zásadní. V tabulce níže si porovnáme dva televizory s odlišnou technologií, ale se stejnou pořizovací cenou.

Parametr QLED televize OLED televize
Model Samsung QE85Q60A LG OLED77A1
Pořizovací cena 50 000 Kč 50 000 Kč
Úhlopříčka (palců) 85 (+10,4 %) 77
Svítivost SDR přibližně (nitů) 436 (+66,4 %) 262
Svítivost HDR přibližně (nitů) 461 (+2,0 %) 452
Kontrastní poměr přibližně Výborný (1:4650) Dokonalý

Závěrečné doporučení

V zásadě lze s ohledem na výše uvedené srovnání doporučit dvojí postup. Pokud nejste limitováni rozpočtem a od obrazu očekáváte maximální kvalitu obrazu, volte raději OLED panel. V případě, že neomezený rozpočet nemáte, chcete televizi provozovat v dobře prosvětlené místnosti nebo na ní promítat statický obraz, zaměřte se spíše na modely typu QLED.

Parametr QLED televize OLED televize
Svítivost Vysoká Nižší
Kontrast Dobrý Dokonalý
Nejlevnější televize 55 palců 12 000 Kč (-50,0 %) 24 000 Kč
Nejlevnější televize 65 palců 17 000 Kč (-51,4 %) 35 000 Kč
Nejlevnější televize 50 palců / 11 000 Kč 48 palců / 20 000 Kč
Nejdražší televize 98 palců / 340 000 Kč 88 palců / 810 000 Kč

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.