Menu

Otestovali jsme liniový laser Parkside za 330 Kč: Je to „plasťák“, přesto pomůže (Recenze)

Otestovali jsme liniový laser Parkside za 330 Kč: Je to „plasťák“, přesto pomůže (Recenze)

Věšíte často poličky, obkládáte nebo jakkoliv rekonstruujete? Pak vám může výrazně usnadnit práci liniový laser. Jeden takový od Parkside jsem pro vás otestovala a porovnala jej s vyšším modelem téže značky. Co se mi na laseru (ne)líbilo a jak obstál vedle dražší alternativy?

První dojmy

Parkside křížový liniový laser PKLL 7 E4 přišel ve velké krabici spolu s dalšími produkty z Lidlu určenými na testování (kuchyňský robot Silvercrest, tyčový mixér Silvercrest a malý aku šroubovák Parkside – recenze si můžete přečíst v našem Magazínu). Vlastní laser byl pěkně zabalený v malé krabičce. Uvnitř se nacházel laser, držák se svorkou, alkalické baterie a návod k použití.

Zpracování laseru vypadá na první pohled poměrně kvalitně. Jednotlivé díly jsou slícované velmi slušně. Držák se svorkou je celoplastový a působí trochu křehčím dojmem (zejm. aretační šroub). Svůj účel ale splní a na jeho životnost bude mít velký vliv četnost používání i vynaložená síla při utahování svorky. Na držáku se mi líbí jeho flexibilita, která umožňuje upnutí k různým předmětům a nastavení laseru do mnoha poloh. Ovládání laseru je jednoduché a realizuje se dvěma tlačítky (pro spínání/samonivelaci a fixaci).

Představení produktu

Parkside PKLL 7 E4 je křížový liniový laser s červeným paprsek a pracovním rozsahem až 7 metrů. Díky 2 režimům projekce (samonivelace / fixace laserového kyvadla) a křížové projekci má široké uplatnění při řadě hobby činností. O překročení počátečního sklonu (± 4°) při samonivelacni informuje blikající kontrolka. Při fixovaném laserovém kyvadlu je možné nastavit úhel libovolně.

Dodávaný odnímatelný držák je opatřen univerzální svěrkou a umožňuje upnutí ve vertikální i horizontální poloze a natočení laseru o 360°. Laser je také možné upnout na stativ se závitem 6,35 mm (¼″). Je napájen alkalickými bateriemi 2x AA (součástí balení). Výrobcem produktu je německá společnost Grizzly Tools, která pro Parkside vyrábí také mnoho elektrického a aku nářadí.

Parametr Hodnota
Orientační cena Běžně 600 Kč (v akci 330 Kč)
Max. pracovní dosah 7 m
Režimy projekce Samonivelace / fixace laserového kyvadla
Rozsah samonivelace ± 4°
Přesnost samonivelace ± 0,8 mm/m
Barva paprsku Červená
Laserová dioda 635 nm
Laserová třída 2
Rozměry 5,5 x 7,4 x 6,7 cm
Hmotnost 378 g
Záruka 3 roky

Zkušenosti z praxe a porovnání s laserem Performance

Při testování laseru Parkside PKLL 7 E4 od Parkside si nemůžu odpustit porovnání s dražším aku modelem Parkside Performance PKLLP 360, který používáme při rekonstrukcích našeho domu už tři roky. Laser Performance je dodáván se stativem a stojí 2 000 Kč, laser Parkside stojí běžně 600 Kč. Zajímala mne přesnost laseru Parkside PKLL 7 E4 a jeho skutečný dosah v porovnání s dražším modelem.

Ověření přesnosti

Oba lasery jsem umístila vedle sebe do stejné výšky cca 2 metry od stěny a nechala nivelovat. Linie obou laserů byly rovnoběžné. Jejich přesnost jsem ověřila klasickou a hadicovou vodováhou.

Ověření dosahu a viditelnosti

Maximální dosah červeného laseru Parkside PKLL 7 E4 má být podle výrobce 7 metrů. Laser Performance PKLLP 360 má zelený paprsek a udávaný dosah až 20 metrů. Oba lasery jsem umístila do vzdálenosti 2 m, poté 5 m a nakonec 7 m od zdi. Test jsem prováděla na naší půdě, kterou poměrně vydatně osvětlovaly dva pracovní reflektory.

Na všechny testované vzdálenosti byly oba lasery dobře viditelné. Zelený paprsek ale působil už od první vzdálenosti o něco silněji.  Výrobcem udávaný dosah 7 metrů u červeného laseru Parkside odpovídá skutečnosti. Zelený paprsek bez problému dosáhnul z jednoho kraje naší půdy na druhou – cca 11 m, což červený paprsek pochopitelně nedokázal.

Rozsah laseru

Mile mě překvapil úhel červeného laseru Parkside, který ze vzdálenosti 5 metrů od stěny pokryl přinejmenším 15 metrů. Jeho rozsah je díky tomu v běžných místnostech naprosto dostatečný. Vyšší model Performance je 360°, díky čemuž zabírá v horizontální poloze celý okolní prostor.

Shrnutí

Křížový liniový laser PKLL 7 E4 od Parkside hodnotím vzhledem k jeho skvělému poměru cena/výkon 85 %. V dané cenové kategorii na srovnatelný produkt nenarazíte. Při běžných činnostech okolo domu nabídne dostatečný dosah i přesnost, což jsem ověřila testováním. Jediným větším negativem je plastový držák se svěrkou, který působí trochu křehce. Jako napájení by mi připadalo praktičtější provedení s integrovanou dobíjecí baterií, ale chápu, že by to pro výrobce znamenalo vyšší výrobní náklady.

Klady

+ Skvělý poměr cena/výkon

+ Vzhledem k nízké ceně velmi dobrá kvalita zpracování

+ Dostatečný dosah na běžné hobby činnosti

+ Překvapivě velký rozsah z větších vzdáleností

+ Jednoduché ovládání

+ Kompaktní rozměry

+ Variabilní držák s širokými možnostmi upevnění

Zápory

Držák se svěrkou je celoplastový

Červený paprsek může být za plného osvětlení hůře vidět

Napájení alkalickými bateriemi AA

600 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Závěr

Parkside křížový liniový laser PKLL 7 E4 vřele doporučuji všem kutilům na běžné hobby činnosti. Z mé zkušenosti dokáže spolehlivý liniový laser výrazně usnadnit práci. Pokud hodláte laser používat častěji při větších projektech a na větší vzdálenosti, doporučuji Parkside Performance aku křížový liniový laser PKLLP 360 B3 se stativem a horizontální projekcí 360°.

Pokud vás zaujal aku křížový liniový laser Performance PKLLP 360, nenechte si ujít článek o mých zkušenostech s jeho tříletým používáním. Recenze vyjde již brzy v našem Magazínu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.