Parkside Performance za cenu hobby Parkside? Jak se liší aku pily Parkside Performance PKSA 40-Li A1 a Parkside PKSA 40-Li B2 | Arecenze
Menu

Parkside Performance za cenu hobby Parkside? Jak se liší aku pily Parkside Performance PKSA 40-Li A1 a Parkside PKSA 40-Li B2

Parkside Performance za cenu hobby Parkside? Jak se liší aku pily Parkside Performance PKSA 40-Li A1 a Parkside PKSA 40-Li B2

Značka nářadí Parkside, která je exkluzivním brandem řetězce Lidl, si mezi českými kutily, zahrádkáři a mnohými dalšími vydobyla poměrně dobré jméno. Mezi její dobře hodnocené produkty pak patří i aku řetězové pily, se kterými lze snadno provádět základní práce na zahradě, připravit si dřevo na topení apod. V e-shopu Lidl jsou k dispozici dvě aku řetězové pily. Jedna je označená jako Parkside Performance PKSA 40-Li A1, druhá potom jako Parkside PKSA 40-Li B2. Jak se od sebe liší?

Specifika řady Parkside Performance

Značka Parkside nabízí své nářadí ve dvou produktových řadách. Ta první nemá žádné speciální označení a spadá pod ní nářadí určené pro hobby použití, kutily a všechny ty, kdo potřebují na domě nebo na zahradě sem tam něco opravit či upravit. Druhá produktová řada je označena slovem Performance a odkazuje na nářadí, které je obecně charakterizováno kvalitnějším zpracováním, použitím lepších materiálů a vyšším výkonem.

Rozdíl mezi oběma řadami je též v designu. Zatímco nářadí ze základní řady je většinou tmavě zelené a obohacené o černé a červené prvky, řada Performance využívá většinou barvu černou, doplněnou o šedé a červené prvky. Není příliš překvapivé, že nářadí z řady Performance bývá také o něco dražší než nářadí ze základní řady, byť je cenově stále výrazně přijatelnější než nářadí velkých zavedených značek.

Značka Parkside je tzv. OEM značkou. Znamená to, že nářadí je sestavováno z dílů jiných výrobců a je následně opatřeno vlastním brandem. Jedná se o poměrně rozšířený způsob podnikání, který ani zdaleka nepoužívají pouze výrobci nářadí. Je u něj však obtížné hodnotit a popisovat jednotlivé konstrukční části, neboť o nich nejsou známy podrobnější informace. Tímto způsobem je třeba přistupovat i k hodnocení jmenovaných řetězových pil.

Porovnání dvou aku řetězových pil

Při pohledu na přesné označení obou porovnávaných modelů je patrný rozdíl spočívající v tom, že jedna z pil by měla patřit do řady Performance, tedy řady výkonnější a kvalitně zpracované. Odpovídá tomu i vnější design, pila Parkside Performance PKSA 40-Li A1 má své plastové tělo černošedé s červenými doplňky. Oproti tomu je pila Parkside PKSA 40-Li B2 dle očekávání tmavě zelená.

Již na první pohled je ale zarážející, že obě pily jsou v e-shopu Lidl nabízeny za naprosto stejnou cenu, konkrétně 2 799 Kč variantu bez přiložených akumulátorů a nabíječky. Oba modely jsou k dostání ve verzi bez akumulátoru a nabíječky, stejně jako s akumulátory různých kapacit. Ve všech případech je cena obou produktů totožná.

Stejně tak při pohledu na technické parametry není patrný rozdíl v žádném podstatném čísle. Z technického hlediska se jedná o totožné pily, které se liší de-facto pouze v designu. Kromě barvy jde také o přesnou podobu LED indikátoru rychlosti řetězu, který se u obou modelů lehce liší. Vzhledem k velmi dobrému zákaznickému hodnocení obou modelů, které ani u jednoho produktu nenaznačuje nižší odolnost nebo naopak větší poruchovost, proto není pravděpodobný ani rozdíl ani v použitých materiálech a konstrukčních dílech.

TIP: Parkside Performance nabízí u své pily 5letou záruku, základní model Parkside má záruku pouze 3 roky.

Parkside Performance PKSA 40-Li A1

Akumulátorová pila sice nemůže plně nahradit řetězovou pilu se spalovacím motorem, pro běžnou práci ale tato řetězová pila se dvěma 20 V akumulátory (využitelné jsou všechny akumulátory řady X 20 V Team) může nabídnout dostatek výkonu. Pila využívá bezkartáčový motor s dlouhou životností, dvě rychlosti řetězu i jeho beznástrojové napínaní nebo mazání.

Mezi další prvky, které stojí za zmínku, patří funkce Soft Start pro plynulý náběh nebo možnost okamžitého zastavení. Na těle pily je umístěno kontrolní okénko stavu oleje i zbývající kapacity akumulátoru. Lišta nabízí délku řezání 38 cm a využívá 16“ řetěz s 56 články.

U této pily z řady Performance je na e-shopu Lidl průměrná známka 4,9 z 5 při celkovém počtu 23 hodnocení. Ostatním zákazníkům by jí doporučili všichni, kteří napsali recenzi. Zákazníci oceňují výborný poměr cena výkon, snadné používání i výkon, který je dostatečný pro většinu standardních činností na zahradě.

 

2 800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Parkside PKSA 40-Li B2

Také akumulátorová pila Parkside PKSA 40-Li B2 zařazená do základní produktové řady také nabízí bezkartáčový motor s dlouhou životností, možnost nastavení dvou rychlostí řetězu a možnost využití všech akumulátorů řady X 20 V Team. Energii dodávají pile vždy dva akumulátory tohoto typu.

Ani v případě pily označené jako B2 nechybí funkce Soft Start pro plynulý náběh nebo možnost okamžitého zastavení pro bezpečnější práci. Na těle této pily je opět umístěno kontrolní okénko stavu oleje i zbývající kapacity akumulátoru. Lišta nabízí délku řezání 38 cm a použitý je 16“ řetěz.

U pily prodávané v rámci základní řady je průměrné hodnocení 4,6 bodů z 5, ovšem při trojnásobném počtu hodnocení, než kolik jich má pila z řady Performance. Koupi tohoto nástroje pak doporučuje 92 % zákazníků e-shopu Lidl. Opět převládají pozitivní recenze oceňující funkčnost i poměr cena/výkon. Problematické je ale podle hodnotitelů shánění náhradního řetězu, což může představovat velkou komplikaci. Zmiňována je i nedostatečná kapacita baterie, v tomto případě ale záleží na tom, jaké konkrétní akumulátory jsou využívány.

 

2 800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Závěr

Obě akumulátorové pily Parkside jsou podle zákaznických hodnocení velmi kvalitní a pro hobby či domácí použití je lze doporučit. Ve skutečnosti se však jedná podle všeho o prakticky totožné produkty, jejichž rozdíly jsou víceméně kosmetické. Tomu pak odpovídá i totožná cena obou nástrojů.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.