Parkside šlape do budování značky, nově přichází s návody na zahradu
Značku Parkside znáte z obchodních řetězců Lidl a Kaufland, které spadají pod hlavičku stejného majitele. Parkside do této skupiny patří také a i když vlastní nářadí nevyrábí, jeho produkty často vznikají v továrnách proslulejších značek. O tom, kdo Parkside vyrábí, se můžete dočíst v článku Kdo vyrábí Lidl Parkside a jaká je historie oblíbeného vybavení českých kutilů.
Parkside ovšem od tohoto roku přestává sázet pouze na běžný pultový prodej a zaměřuje se i na propagaci. V rámci toho se letos objevil nový web Parkside-diy.com a také profily na sociálních sítích. Na Instagramu můžete narazit přibližně každý týden na nový kreativní návod s využitím nářadí Parkside.
Jeden návod jsme obdrželi formou tiskové zprávy a protože je jeho podstata pro přírodu přínosná, budeme jej s vámi sdílet. Asi každý ví, jak důležité jsou v přírodě včely. Nejsou přitom ale zdaleka jediným potřebným hmyzem pro zdravé životní prostředí. Návod proto pojednává o stavbě hmyzího hotelu, ten přitom může na balkonech i zahradách zajistit domov pro nezbytný hmyz.
Sestavte si vlastní hmyzí hotel: Jak vytvořit vaši zahradu přátelštější k Zemi
Hmyz hraje klíčovou roli v našem ekosystému. Každý může přírodě přispět poskytnutím útočiště včelám, motýlům a jiným malým živočichům. Jako jednoduché řešení lze například vytvořit hmyzí hotel.
Velké dřevěné přebytky jsou ideálním stavebním materiálem pro DIY hmyzí hotel – třeba stará šatní skříň. Šuplík je pak ideální základ pro konstrukci domku. Stejně zajímavé jsou pro tento účel dřevěné bedýnky, které jsou shromažďovány v obchodech nebo ovocných sadech. S použitím prken a různých výplňových materiálů můžete vytvořit hmyzu samostatné místnosti. Pokud nemáte po ruce krabici, můžete si sami vyrobit rám v několika jednoduchých krocích.
TIP: Stavba a pozorování hmyzího hotelu jsou rovněž výborné výukové aktivity pro děti. Ty mohou společně s rodiči nejen něco sestavit, ale také se pozorováním hmyzu naučit respektu k přírodě.
1. Určete rozměry
Rozměry stavby závisí na tom, kde plánujete umístit hotel pro hmyz. Pokud má být umístěn na stromě, rozměr 30 x 40 cm je dostatečný. Na stěně domu nebo stodoly může být hotel větší, například 40 x 60 cm.
2. Vyřežte boční stěny a střechu
Vytvořte rám z překližky či desek. Začněte vyřezáváním bočních stěn, dna a střechy. Pro rychlé a jednoduché řezání dílů na požadovanou velikost můžete použít jakoukoliv aku přímočarou pilu, zajímavou dostupnou variantou je například Parkside PSTKA 12 B3.
Volte tloušťku prken 0,5-1 cm a šířku minimálně 5 cm, aby byl vytvořen dostatečný prostor pro hnízdění. Boční a horní stěny i mezipodlážka by měly odpovídat rozměrům základní plochy uvedené v bodě 1. Pro střechu se doporučují širší díly, aby byl hotel chráněn před přímým sluncem a deštěm.
Aku přímočará pila PSTKA 12 B3
Multifunkční aku šroubovák PAS 5 D5
3. Sešroubujte boční stěny a střechu
Po vyřezání všech dílů na míru je rám připraven. S akumulátorovým šroubovákem Parkside 4 V přišroubujte spodní a horní část k bočním stěnám. Poté vložte mezipatra a také je vzájemně sešroubujte. Pokud zvolíte měkké dřevo zvládnete vruty zašroubovat i klasickým šroubovákem.
4. Vytvořte zadní stěnu
Nejlépe se na zadní stěnu hodí překližka. Jednoduše položte hmyzí hotel na desku, obkreslete obrys, vyřízněte ho a okraje obruste smirkovým papírem. Nakonec sešroubujte rám se střechou a zadní stěnou.
5. Zařiďte hotel
Nyní je třeba přidat výplňový materiál. Chcete-li přilákat co nejvíce druhů hmyzu, musí být jednotlivé „pokoje“ vybaveny různými výplňovými materiály. Například slunéčkovití a síťokřídlí, jako jsou berušky nebo zlatoočky, preferují šišky.
Divoké včely upřednostňují malé dutiny, které lze vytvořit z rákosu nebo menších bambusových tyčí. Motýli mají naopak rádi malé tenké větvičky. K ochraně obyvatel před ptáky a jinými predátory můžete na přední stranu hotelu připevnit vhodný kus síťoviny nebo jemného pletiva pomocí spon nebo sešívačky.
6. Poskytněte stravu a ubytování
Pokud chcete svým hostům nabídnout více než jen ubytování, můžete jim, zejména v horkých dnech, poskytnout také občerstvení. Do podmisky od květínáče nasypte kamínky a klacíky a zalijte je vodou. Takové prostředí je pro hmyz běžné, nebude mít proto důvod si „nezaskočit na doušek“.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.