Porovnali jsme svíčky Yankee Candle a WoodWick: jak dopadly v testu? | Arecenze
Menu

Porovnali jsme svíčky Yankee Candle a WoodWick: jak dopadly v testu?

Porovnali jsme svíčky Yankee Candle a WoodWick: jak dopadly v testu?

O svíčkách Yankee Candle jste již rozhodně slyšeli, zato WoodWick každý znát nemusí. My jsme měli možnost otestovat svíčky obou značek. V čem se tedy liší a jaká vyjde výhodněji?

Yankee Candle: svíčky s 50letou tradicí

Americké svíčky Yankee Candle poprvé vzplanuly v roce 1969, kdy zakladatel Mike Kittredge přišel s nápadem vytvořit dokonalou svíčku. Svou první svíčku vyrobil již v šestnácti, jelikož neměl dárek pro svou matku, a tak rozpustil pastelky v hrnci na sporáku, které poté nalil do kartonu a přidal knot. V té době asi ještě netušil, že jeho svíčky budou jedny z nejznámějších a nejprodávanějších na světě.

Svíčky Yankee Candle jsou vyrobené z nejvyššího procentního podílu vonných olejů tak, aby byla jejich vůně intenzivní, ale zároveň rovnoměrná. Rafinovaný parafín, do nějž je umístěn 100% bavlněný knot bez karcinogenních přísad, je pak vlit do kvalitního skla. Yankee Candle jsou oblíbené díky nespočtu dostupných vůní, které jsou vhodné pro jakoukoliv příležitost. Zároveň provoní celý byt a vydrží hořet až stovky hodin.

Mezi Yankee Candle doporučujeme:

WoodWick: svíčky, díky kterým již nebudete potřebovat krb

I když svíčky WoodWick nemají tak dlouhou tradici, můžeme je klidně postavit vedle svíček Yankee Candle. Značka WoodWick vznikla v roce 2006, kdy představila 12 základních vůní. Postupně se kolekce rozšiřovala o speciální řady, jako jsou Trilogy či PlusWick. Svíčky WoodWick nyní najdete mimo jiné i v prodejnách Yankee Candle.

WoodWick nabízí čtyři základní velikosti včetně „lodě“, která je pro svůj originální design a široký knot velmi oblíbená. Největší zajímavostí je ovšem dřevěný knot, jenž vytváří praskající efekt, který připomíná oheň v krbu. Kromě dřevěného knotu jsou vyrobené ze směsi prémiového parafínu a sójového vosku, díky čemuž se na povrchu rychle vytvoří voskové jezírko. To zajistí, aby svíčka hořela po celé šířce a při vyhoření na okraji nezůstal zbytek vosku.

Mezi WoodWick doporučujeme:

WoodWick vs. Yankee Candle: která se více vyplatí?

My jsme srovnali největší možné varianty obou svíček. U WoodWick jsme zvolili velkou „vázu“, nikoli „loď“, která díky dlouhému knotu hoří rychleji, a u Yankee jsme zvolili typ „classic“ ve velké velikosti. Hmotnost WoodWick svíčky činí 610 g bez skla, u Yankee je to 623 g bez skla. Co se týče doby hoření, u WoodWick výrobce slibuje 110–120 hodin, u Yankee pak 110–150 hodin, což je celkem velké rozpětí. V základu by však měly obě svíčky hořet stejně dlouho.

Parametry Yankee Candle (“classic” velká) WoodWick (“váza” velká)
Založeno 1969 2006
Průměrná cena (Kč) 578 639
Hmotnost bez skla (g) 623 610
Doba hoření (hod) 110–150 110–120
Knot 100% bavlna Přírodní dřevo
Vosk Rafinovaný parafín Sójový, prémiový parafín

 

Při testování musíme uznat, že se jezírko vytvořilo mnohem dříve u svíčky WoodWick, kde bylo téměř po celé šířce během jedné hodiny. U Yankee to trvalo trochu déle – během hodiny se jezírko vytvořilo pouze do půlky. V praxi to znamená, že Yankee budete muset nechat hořet déle, aby se stihlo udělat jezírko, které je důležité k tomu, aby svíčka nehořela pouze uprostřed a na okraji nezůstával vosk. I při testování jsme zjistili, že WoodWick hoří celkově „lépe“, a že na okraji vůbec nezůstává vosk.

A jak zní verdikt? Obě svíčky jsou velmi kvalitní, jejich vůně je velmi intenzivní a hoří prakticky stejnou dobu. Některým uživatelům u WoodWick svíček může vadit zvuk praskání, který je poměrně hlasitý, pokud je v místnosti velké ticho. U Yankee svíček může být zase problém ten, že je budete muset nechat déle hořet, nejlépe více než dvě hodiny. Průměrná cena velké „classic“ Yankee svíčky podle portálu Heureka.cz je 578 Kč, WoodWick nabízí velkou „vázu“ za 639 Kč. Yankee vás tedy vyjde zhruba o 60 Kč levněji, a navíc má i větší gramáž.

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.