Menu

Průměrná spotřeba vody 4 členné rodiny: Jak velký bojler vybrat?

Průměrná spotřeba vody 4 členné rodiny: Jak velký bojler vybrat?

„Mámo, mám tam nějakou teplou vodu?“ To je otázka, která snad zazněla v každé české domácnosti. Dá se jí přitom lehce předejít. Výběrem vhodného bojleru. Při výběru bojleru pro váš domov či byt je klíčové zohlednit potřeby vaší rodiny a zajistit dostatečnou kapacitu pro ohřev teplé vody. Co byste si měli pohlídat před investicí?

Výpočet průměrné spotřeby vody

Norma ČSN EN 15316-3-1 (060401) – Část 3-1: Soustavy teplé vody, charakteristiky potřeb (požadavky na odběr vody) uvádí, že je vhodné počítat se 40 litry teplé vody na osobu denně, a to jak v bytě, tak také v rodinném domě. Obecně se však za bezpečnější předpoklad považuje, že osoba průměrně spotřebuje kolem 50 litrů horké vody denně. Je však důležité zohlednit konkrétní zvyklosti vaší rodiny.

Například, pokud někdo preferuje krátkou ranní sprchu a jiný člen rodiny se často koupe, měli byste zvážit vyšší kapacitu bojleru. Při mixování horké a studené vody je důležité udržovat přijatelnou teplotu okolo 45 °C.

  1. Zohlednění rodinných zvyklostí: Zvažte rodinné zvyklosti týkající se používání teplé vody. Pokud máte malé děti, pravděpodobně budete napouštět menší množství vody pro jejich koupání. Někdo může preferovat večerní koupele, zatímco jiný člen rodiny se raději sprchuje. Dále je také důležité zvážit, zda máte úspornou myčku nádobí nebo zda nádobí myjete ručně.
  2. Typ bojleru: Existuje několik typů bojlerů, které se liší ve své rychlosti ohřevu vody. Například plynové ohřívače vody mají obvykle rychlejší ohřev než elektrické. Dále existují také akumulační bojlery, které mají delší dobu ohřevu. Zohledněte tedy typ bojleru při výběru správné velikosti.

Základní hodnoty pro jednotlivé typy využití

V této kapitole si uvedeme, kolik zhruba vyžaduje horké vody vana a další způsoby využití:

  • Napuštění vany – 60 litrů vody o 60 °C.
  • Desetiminutová sprcha – 81 litrů vody o 60 °C (při průtoku 12 litrů za minutu a teplotě 37 °C).

Pokud se tedy chtějí večer dva členové domácnosti vykoupat a dva vysprchovat v rychlém sledu za sebou, budou potřebovat přibližně 200l bojler.

Volba zákazníků: Dražice OKC 200 1107208101

V dnešní době je spolehlivý zdroj teplé vody nezbytností pro každou moderní domácnost. S jeho kapacitou 200 litrů je ideální pro rodiny s vyšší spotřebou teplé vody. Díky kvalitní izolaci, bezpečnostním funkcím a dlouhé životnosti je tento bojler vynikající volbou pro vaši domácnost. Tento model nabízí flexibilitu, jelikož ho lze připojit na soustavu kotle s tuhými palivy nebo na ústřední vytápění během topné sezony a využívat elektrickou energii mimo sezonu. S kvalitní izolací nedochází ke zbytečným ztrátám tepla a použité komponenty zajišťují dlouhou životnost. S několikanásobným jištěním proti přehřátí je vaše domácnost v naprostém bezpečí.

  1. Kombinovaný bojler: Tento bojler je navržen tak, aby poskytoval teplou vodu jak v topné sezoně, tak mimo ni. Během topné sezony je možné jej napojit na soustavu kotle s tuhými palivy nebo na ústřední vytápění, zatímco mimo sezonu využívá elektrickou energii.
  2. Dostatek teplé vody: S objemem 200 litrů vám tento bojler zajistí dostatek teplé vody pro vaši domácnost. To je zvláště výhodné pro rodiny s vyšší spotřebou teplé vody, například pokud máte více členů rodiny nebo častěji využíváte koupelnu.
  3. Kvalitní izolace: Díky kvalitní izolaci nedochází ke zbytečným ztrátám tepla, což pomáhá udržet vyšší účinnost a snižuje náklady na energii. To je pro vás ekonomicky výhodné a šetrné k životnímu prostředí.
  4. Bezpečnost: Dražice OKC 200 1107208101 je vybaven několikanásobným jištěním proti přehřátí, což zajišťuje bezpečný provoz. Můžete mít jistotu, že váš domov bude chráněn před případnými nehodami spojenými s přehřátím bojleru.
  5. Dlouhá životnost: Použité komponenty jsou kvalitní a odolné, což přispívá k dlouhé životnosti tohoto bojleru. Investování do spolehlivého zařízení jako je Dražice OKC 200 1107208101 vám může ušetřit čas i peníze v dlouhodobém horizontu

Jakou levnější alternativu zvolit? Dražice OKCE 125 1103108101

Tento elektrický ohřívač vody je vybaven smaltovanou a tepelně izolovanou kovovou nádrží. Je určen k akumulačnímu ohřevu užitkové vody. Má objem 125 litrů, což by mělo vyhovovat čtyřčlenné rodině. Ohřev vody zajišťuje topné těleso s bezpečnostním termostatem a můžete nastavit teplotu v rozsahu 5 až 74 °C. Tento model zajišťuje hospodárné využití energie s minimálními tepelnými ztrátami.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.