První dojmy iPhone 15 Pro: Stále stejní kostlivci ve skříni | Arecenze
Menu

První dojmy iPhone 15 Pro: Stále stejní kostlivci ve skříni

První dojmy iPhone 15 Pro: Stále stejní kostlivci ve skříni

Tentokrát se mi do rukou dostal nejnovější iPhone 15 Pro. Protože jsem testoval i předešlé modely 13 Pro a 14 Pro, mám k nové generaci hned několik rychlých postřehů, a to jak pochval, tak i výhrad.

Největší pokrok zní hloupě, ale hloupý není

Tím největším přínosem z mého pohledu není nic moc složitého, žádná vesmírná technologie ani žádný sci-fi revoluční přístup výrobce. Tím největším pokrokem je za mě jednoznačně hmotnost. Od změny konstrukce při příchodu iPhone 11 Pro hmotnost výhradně narůstala a v poslední generaci přesahovala naprosto nesmyslných 200 gramů.

Nejnovější iPhone 15 Pro však sráží hmotnost blíže konkurenčním telefonům a drží se tak v ruce lépe, než kdy dříve. Nutno je ovšem podotknout, že konkurence nabídne ještě nižší hmotnost při výrazně vyšší kapacitě baterie a tedy i delší výdrži na jedno nabití.

Model Hmotnost Kapacita baterie
iPhone 15 Pro 187 gramů 3 274 mAh
iPhone 14 Pro 206 gramů 3 200 mAh
iPhone 13 Pro 204 gramů 3 095 mAh
iPhone 12 Pro 189 gramů 2 815 mAh
iPhone 11 Pro 188 gramů 3 046 mAh
Samsung Galaxy S23 168 gramů 3 900 mAh

Rámeček z kovu leteckého průmyslu

Další zajímavostí je titanový rámeček. Ono titan použitý pro tvorbu orámování konstrukce sám o sobě nikoho asi nedojme, jeho účelem je v tomto případě odlehčení konstrukce. Materiál se pro svůj poměr pevnosti a hmotnosti používá masivně v leteckém a vesmírném průmyslu. Samo o sobě by ale odlehčení konstrukce nebylo až tak velkým přínosem pro ergonomii, pokud by výrobce nezaoblil hrany telefonu.

Nejnovější iPhone 15 Pro kombinuje luxusní design rovných rámečků s jemným zaoblením hran. Působí tak stále designově čistým dojmem, ale podstatně lépe padne do ruky a nedělá v nich rýhy.

Fotí krásně ve dne v noci

Okrajově se mi už podařilo otestovat i fotoaparát a LiDAR. První z jmenovaných pracuje na výbornou a předběžně mohu říci, že telefon aspiruje na nejlepší fotomobil tohoto roku. Že drahý telefon fotí na výbornou ve dne je více méně samozřejmostí, překvapily mě ale jeho schopnosti v noci. Několik vzorových fotek můžete najít níže, podrobněji se ale telefonu budu věnovat až v recenzi z testu.

Pokud bych jej měl srovnat s iPhonem 14 Pro, pak je fotoaparát rozhodně o něco lepší, ale určitě se nejedná o žádnou revoluci. Pokud byste měli přejít z iPhone 14 Pro pouze kvůli kvalitě fotoaparátu, pak bych vám tento postup nedoporučil. Vyčkejte radši až na další generaci.

Rozdíly ve výkonu nepoznáte

Společnost Apple do svých procesorů v iPhonech investuje nemalé částky, proto nebyl výkon v posledních letech nikdy problém. Nově použitý procesor Apple A17 Pro sice přináší ještě rychlejší zpracovávání informací a lepší předpoklady pro hraní her, ale v praxi jakékoliv změny poznáte jen minimálně. Apple je v tomto ohledu obětí vlastního úspěchu – pokud si postavíte laťku vysoko, pokroky nejsou moc vidět.

USB-C přináší jen některé výhody

Apple po nátlaku EU osadil na nejnovější generaci iPhonů konečně i konektor typu USB-C. Tím se završila transformace trhu a USB-C tak už nenajdete jen na telefonech z Finska, Číny, Koreje, Japonska, Ameriky, Francie a dalších zemí, ale také na telefonech s nakousnutým jablkem na zádech. S tím jde v případě iPhone 15 Pro také ruku v ruce výrazné zrychlení přenosu dat, a to sice tempem 10 Gb/s. Nabíjení se naopak nezrychlilo. I když port sám o sobě dokáže zvládnout až 240 W, telefon podporuje jen něco málo přes 20 W.

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.