Menu

Recenze a test robotického vysavače Concept VR3550 visiOne

Recenze a test robotického vysavače Concept VR3550 visiOne

Klady

+ Solidní aplikace v češtině a vysavač komunikuje česky

+ Prostor zmapuje rychle a bez potíží

+ Úklid je kvalitní a nevynechává slepá místa

+ Přejede i vyšší prahy a moc nebourá

+ Při testu se neztrácel

+ Nízká konstrukce, která projede pod vším

Zápory

Antikolizní systém nezabrání namotání kabelu

Některá tlačítka v aplikaci nejsou přeložena správně

Občas se může chovat trochu zmateně

Připojení k Wi-Fi je náchylnější na výpadky

Poměr ceny a výkonu je horší

20 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

 

V srpnu a září 2023 jsme testovali nový robotický vysavač Concept VR3550, tedy nejmodernějšího a nejlépe vybaveného automatického uklízeče, kterého společnost Concept v době testu nabízela. Zařízení bylo testováno v běžných domácích podmínkách, a to sice při běžném úklidu vinylové i dlážděné podlahy a koberce.

 • První spuštění – Velkou předností je snadná instalace. Aplikaci stáhnete pomocí QR kódu napsaného přímo na vysavači, párováním vás poté samotný program provede.
 • Vysávání tvrdé podlahy – Při vysávání tvrdé podlahy nás vysavač mile překvapil. Nechybí mu totiž dostatek sacího tlaku pro odstranění pevných i jemných nečistot, a to jak z vinylu, tak také z dlažby.
 • Vysávání koberce – Na koberci se daří vysavači jít díky solidnímu tlaku poměrně do hloubky, chybí mu však některé vychytávky konkurence, jako je dvojitý hlavní kartáč či zvednutí mopu nad podlahu.
 • Mopování – V aplikaci doporučujeme nastavit vytírání ve tvaru Y, přičemž v tomto módu funguje mopování dle očekávání dobře.
 • Bezpečnost a schodiště – Na vysavači Concept VR3550 je osazena celá řada senzorů. Ty dokáží zmapovat místnost s vysokou rychlostí i přesností, vysavač se vyhýbá všem větším překážkám a nespadne ani ze schodů. Problémy mohou dělat kabely či drobné překážky.
 • Závěrečné hodnocení – Concept VR3550 visiOne potěší zejména ty uživatele, kteří hledají nižší vysavač se schopností úklidu pod pohovkou vybavený aplikací i asistentem přeloženým v češtině. Další motivací může být i dokovací stanice s odsáváním do prachového zásobníku a podložkou pod mop.

Obecné informace

Vysavač Concept VR3550 se řadí jednoznačně mezi zajímavé vysavače, a to jak svým vybavením, tak také jeho českým základem. Zařízení se sice obdobně jako téměř všechny ostatní konkurenční robotické vysavače vyrábí v Číně, ale za značkou, a tedy i návrhem stojí ryze česká společnost. Vysavač je celkově kvalitním zařízením, trpí však na poměrně vysokou cenovku okolo 20 000 Kč (v září 2023). Konkurence přitom nabízí své nejlepší modely včetně vysypávací stanice jen o tisícikorunu dráž.

 

V balení se kromě samotného vysavače nachází nádržka na vodu, prachová nádoba, dokovací stanice s odsáváním do sběrného prachového sáčku, dvojice bočních kartáčů, dvě hadry, náhradní filtry a 4 pytlíky na prach. Neschází pak dvojice hlavních kartáčů – jeden je určen na tvrdé podlahy a druhý na koberce. To je vybavení, které by vám mělo hravě vystačit na jeden rok úklidu bez dalších investic.

Základní parametry vysavače Concept VR3550 Hodnota
Zásobník Ano
Vhodný pro povrchy Tvrdé (dřevěná/dlážděná podlaha, linoleum)
Funkce Vysávání
Vytírání
Maximální doba úklidu (minut) 180
Doba nabíjení (minut) 300
Způsob připojení Wi-Fi 2,4 GHz
Průměr vysavače (cm) 35,5
Výška vysavače (cm) 8,5
Hlučnost dle výrobce (dB) 65

První spuštění

Na zádech vysavače je umístěna velká nálepka s instrukcemi pro jeho napojení na Wi-Fi v domácnosti. Párování s telefonem bylo snadné a nezabralo moc času.

Instalace a párování aplikace

Telefonem stačí naskenovat QR kód na vysavači a budete automaticky přesměrováni ke stažení aplikace Concept Home. V pravém horním rohu svítí červené plus, kterým lze přidat nové zařízení. Dále stačí vybrat model VR3550 a postupovat podle instrukcí v aplikaci. Ty jsou stručné a zřejmé:

 • Připojíte se ke své domácí Wi-Fi a zadáte heslo
 • Na vysavači stisknete tlačítko napájení a podržíte 5 sekund
 • Podržíte tlačítko zapnutí na domečku po dobu dalších 5 sekund, dokud se neozve „Wi-Fi modul restartován“
 • Připojíte se k modemu vysavače a aplikace jej už sama spáruje
 • Dále stačí spustit mapování prostor

Možnosti aplikace

Aplikace samotná je silnou i slabou stránkou vysavače Concept VR3550. V základu poskytuje všechna důležitá nastavení, včetně pokročilé správy místností, možností jejích dělení, zakázaných oblastí, virtuálních překážek a nastavení intenzity mopování a sání. Nechybí ji také nastavení způsobu vytírání (klasické nebo efektivnější ve tvaru Y), časovače, ukládání map a napojení na chytrou domácnost.

Na druhou stranu není vždy zcela stabilní, uživatelé si v recenzích stěžují na výpadky a my jsme je v rámci našeho testování také zaznamenali. Občas navíc narazíte na nějakou tu chybu v překladu. Na druhou stranu nebyly problémy tak zásadní, že by nám zamezovali vysavač relativně pohodlně používat.

Parametry Hodnoty
Uložení místnosti Ano (sekce Resetovat mapu)
Časovač Ano
Oddělovač oblastí Zakázaná oblast
Virtuální hranice
Dávkování vody Ano + úprava průtoku vody
Výkon sání Ano (tichý, střední, turbo, automatický)
Automatické vysypávání nádržky Ano + nastavení po kolika vysáváních má proběhnout
Najít robota Ano, robot oznámí svou pozici
Dálkové ovládání Pomocí aplikace
Dostupné jazyky Čeština, angličtina, slovenština, polština, maďarština, němčina, rumunština
Nastavení hlasitosti asistenta Ano (lze i vypnout)
Spotřební materiál Ano (filtr, boční kartáče, hlavní kartáč, stanice, prachové sáčky, hadry)
Lokální úklid Ano
Sledování v reálném čase Ano

 

Pokud se vám vysavač náhodou někde zasekne a vy jej nemůžete najít, stačí jej v aplikaci nechat vyhledat a vysavač se sám česky ozve něčím ve formě „tady jsem“. Velice kladně hodnotíme právě hlasovou asistenci, nejedná se totiž jen o plechové zvuky, ale o příjemným hlasem nahrané jasné instrukce. Vysavač proto nepůsobí na rozdíl od celé řady konkurenčních modelů, jako že na vás pořvává rozkazy, ale spíše tak, že vám chce pomoci.

Celkové hodnocení prvního spuštění

První spuštění a nastavení vysavače je zcela bezproblémové. To nejdůležitější, tedy podrobné instrukce, uživateli neschází. Pokud budete postupovat přesně podle manuálu v aplikaci, neměl by nastat žádný neřešitelný problém. Aplikace je přehledná, čistá, nabízí vše důležité a funguje relativně dobře.

Vysávání podlahy a mopování

Concept VR3550 visiOne jsme otestovali jak na vinylové, tak také dlážděné a kobercové podlaze. Základem bylo otestovat, nakolik dobře si poradí vysavač s běžným prachem. Bylo to tedy náročné, ale na týden jsem vypnul svůj vlastní robotický vysavač a nechal pěkně prach posedat. Poté byl Concept VR3550 vypuštěn, aby se mohl činit. A činil se skutečně dobře, už po prvním vysávání a vytírání byla podlaha více méně všude, kam se vysavač dostal, naprosto čistá.

Vysávání vinylu a dlažbě

Při konkrétních testech vysávání strouhanky, hrubšího písku i rýže vysavač nijak nepropadl. Rýži zprvu trochu rozházel (obdobně jako konkurenční modely) bočním kartáčkem, při kompletním úklidu ale odstranil z podlahy vše. Pokud se vysavač dostane do míst s větší koncentrací nečistot a je nastaveno automatické zvýšení výkonu, plynule potřebnou sílu sání upravuje.

 

Zařízení se nikterak nezaleklo ani dlažby. U té hraje důležitou roli právě sací výkon, který tomuto modelu rozhodně neschází. Nečistoty odstranil i ze spár a při vytírání díky systematickému pohybu opisujícímu tvar písmene Y ji i solidně vytřel. Po úklidu byla podlaha čistá, stejně jako většina konkurence se však samozřejmě nedostal vysavač mopem až do rohů místnosti, ve kterých je přilepený zavlhlý prach (například v koupelně).

Vysávání koberce

Na koberci jsme došli k očekávaným výsledkům. Vysavač má relativně vysoký sací výkon, na rozdíl od některých konkurenčních produktů však disponuje pouze jedním hlavním kartáčem. Z koberce tak dostává nečistoty relativně dobře, dostane se částečně i do hloubky vláken, na štětinový kartáč se však namotávají chlupy a vlasy. Ty lze odstranit čisticím udělátkem umístěným přímo na prachovém zásobníku pod horním krytem vysavače.

Vysypání nádoby na prach

Po dokončení úklidu vysavač podle vašich preferencí přijede do nabíjecí stanice a ta z jeho zásobníku automaticky odsaje nečistoty. Funkce podle naší zkušenosti funguje bezproblémově a v zásobníku po odsátí nečistoty nezůstávají. Vyměnitelné pytlíky na prach pojmou až 2,5 litru nečistot, podle výrobce by měl jeden stačit na dva měsíce. To se ale v praxi bude výrazně lišit v závislosti na velikosti uklízené plochy a rychlosti znečišťování podlahy.

Mopování

Concept VR3550 visiOne je vybaven nádobkou na vodu o objemu 350 ml. Ta se osazuje do zadní části vysavače. Na ni je potřeba dále umístit mopovací nástavec s hadrou na suchý zip. Až do této fáze se vysavač tedy nikterak neliší od konkurenčních modelů. Zajímavé ale je, že vysypávací stanice disponuje jakousi podstavou, na které vysavač parkuje. Díky tomu nebude po skončení úklidu vysavač nikdy stát s mokrou hadrou na podlaze.

Celkové hodnocení vysávání podlahy a mopování

Pokud situaci zhodnotíme komplexně, vysavač si poradil se všemi druhy nečistot bez ztráty kytičky. Co mu dělá trochu problém je úklid koberců a zvířecích chlupů či delších vlasů všeobecně. Pevné nečistoty odstraňuje spolehlivě, a to díky nízké konstrukci i pod nábytkem. Mopování zejména při zapnutém režimu pohybu Y funguje stejně dobře, jako u podobně naceněné konkurence.

Bezpečnost a schodiště

Vysavač má navigační systém postavený na laserové detekci překážek. Na rozdíl od konkurenčních produktů ale nemá v horní části vystouplý modul s LiDARem. Místo toho používá hned několik snímačů v přední části, které mapují prostor i překážky před a po stranách vysavače. Tento systém má své výhody i nedostatky. V praxi je vysavač díky tomuto provedení nižší a zvládá se vyhnout větším překážkám, jako jsou například papuče.

Ve srovnání s konkurencí ale samozřejmě nemůže konkurovat modelům, které jsou vybaveny pokročilou kamerou v čelní části vysavače. Na rozdíl od nich totiž nerozezná například kabely či jiné drobné překážky.

 

Po celém spodním obvodu vysavače jsou rozmístěny senzory proti pádu. Díky tomu se vysavač nesesune jak široký tak dlouhý ze schodů například při couvání. Ne všechny modely na trhu takto rozsáhlou ochranu mají, pro toto můžeme tedy výrobce rozhodně pochválit.

Celkové hodnocení senzorů

Vysavač zvládá zmapovat místnost rychle a spolehlivě, stejně tak dobře se vyhne i všem rozměrnějším překážkám. Menší věci stojící v cestě mu však mohou dělat obtíže. Typicky se jedná o kabely či drobné dětské hračky. Stejně tak může najet na nevinný do prostoru položený chlupatý ocas vašeho flegmatického mazlíčka. V tomto případě se však samozřejmě jedná pouze o náš předpoklad, toto jsme skutečně netestovali.

Pokud má vysavač zanesené snímače, může se stát, že si zcela správně neurčí polohu a může se pak zcela nesmyslně snažit vysát samotnou vysypávací stanici. To se nám však stalo prakticky pouze jednou, pravděpodobně vinou špatného mapování prostor.

Hodnocení robotického vysavače Concept VR3550 visiOne

Celkově vzato není Concept VR3550 visiOne rozhodně modelem, který by si zasloužil skončit někde v hlubinách zapomnění. Ve srovnání s konkurencí je jeho největší přednost opravdu nízká konstrukce, která mu umožní vjíždět i pod nábytek, kam by se konkurence nedostala. Osazené snímače pracují dobře a aplikace přeložená v češtině nabízí vše, co od ní můžete potřebovat.

Vysavač potěší hlavně ty, kteří hledají nízké zařízení komunikující v češtině/slovenštině, a to jak na úrovni samotné aplikace, tak také ve smyslu hlasové indikace. Přiložená vysypávací stanice slouží na výbornou, její výhodou je i parkovací místo pro vysavač. Díky tomu neleží mokrá hadra nikdy na samotné podlaze a neohrožuje tak například plovoucí podlahu.

Trochu horších výsledků dosahuje vysavač při odstraňování zvířecích chlupů či všeobecně při úklidu koberců. Stejně tak není vybaven nejmodernější kamerou, která by dokázala identifikovat kabely překážející v cestě či ocásky domácích mazlíčků. Pokud patříte mezi domácnosti s mazlíčky, volně visícími kabely a nebo mnoha koberci, vysavač pro vás nebude tou nejlepší volbou na trhu.

Klady

+ Solidní aplikace v češtině a vysavač komunikuje česky

+ Prostor zmapuje rychle a bez potíží

+ Úklid je kvalitní a nevynechává slepá místa

+ Přejede i vyšší prahy a moc nebourá

+ Při testu se neztrácel

+ Nízká konstrukce, která projede pod vším

Zápory

Antikolizní systém nezabrání namotání kabelu

Některá tlačítka v aplikaci nejsou přeložena správně

Občas se může chovat trochu zmateně

Připojení k Wi-Fi je náchylnější na výpadky

Poměr ceny a výkonu je horší

20 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

 

Recenze Premium

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.