Menu

Recenze antivirových nákrčníků NANO+

Recenze antivirových nákrčníků NANO+
Samotná rouška

Nedostatek ochranných prostředků je naštěstí už minulostí a v současné době se již na trhu objevuje poměrně slušná nabídka všech různých roušek, respirátorů a dalších produktů. Jedním z nich je právě i nákrčník NANO+ s antivirovým filtrem. Pořídíte ho hned v několika barevných variantách. Jedná se o spolehlivou a uznávanou alternativu FFP2 respirátorů. 

U těchto produktů považujeme za velmi důležitou nejen samotnou ochranu, ale také pohodlí při nošení, nasazování a celkovou praktičnost. Proto jsme se rozhodli výrobek pečlivě otestovat a prozkoumat. Veškeré poznatky jsme shrnuli to této recenze, která vám pomůže v rozhodování, zda je pro vás nákrčník od NANO+ vhodnou variantou.

Hlavní klady

  • Vysoká ochrana
  • Dobře drží na obličeji
  • Lze přizpůsobit tvar i velikost
  • Můžete ho nosit i samostatně bez filtrů
  • Pestrý výběr barev a vzorů

Hlavní zápory

  • Nevhodný do velkých veder
  • Filtr se občas roluje
  • Vyšší cena

Základní informace a parametry

Jak už jsme naznačili v úvodu, nákrčník NANO+ představuje spolehlivou náhradu nejen za roušky, ale také respirátory třídy FFP2. V nákrčníku se totiž nachází speciální vyměnitelný nanofiltr, který dokáže zachytit až 99,9 % virů a bakterií. Jedná se o certifikovanou filtrační účinnost, a může tak konkurovat dokonce i respirátorům té nejvyšší třídy FFP3. 

Nanomembrána funguje navíc na principu mechanického záchytu, který zvládá dokonce oboustranně. Tím pádem chráníte sebe i své okolí. Jde o patentovaný český výrobek. Nanofiltr vás spolehlivě ochrání 12 hodin, po uplynutí této doby je potřeba ho vyměnit za nový. Nákrčník tak můžete používat opakovaně, stačí pouze kupovat a nahrazovat vnitřní filtr.

Obsah balení a první dojem 

Produkt je hygienicky zabalen v pevném uzavíratelném obalu. V balení najdete nákrčník s již vloženým filtrem, dva náhradní nanofitry a jeden náhradní nosní klip, který slouží pro tvarování vrchní části šátku a přizpůsobení tvaru obličeje. 

Na zadní straně obalu se dočtete veškeré informace k produktu, návod k použití a na údržbu. Pokud byste potřebovali poradit s postupem na výměnu filtru, na stránkách výrobce najdete podrobný videonávod, jak na to.

 

Nasazení a nošení

Nasazení nákrčníku není žádná věda, zkrátka si ho přetáhnete přes hlavu a upevníte pomocí utahovací gumičky. Podle tvaru obličeje si pak nastavíte nosní klip. Šátek drží poměrně spolehlivě a po správném utáhnutí nepadá, můžete s ním vyrazit klidně i běhat nebo provozovat jiné sporty.

Dýcháte vlastně přes 3 vrstvy – nákrčník, nanofiltr a vnitřní síťku, což je během nošení docela znát. Na druhou stranu se určitě nejedná o žádnou katastrofu a určitý kompromis v pohodlí je zkrátka potřeba udělat téměř u všech ochranných pomůcek. 

Nákrčník chrání nejen ústa, ale zahaluje celou půlku tváře i krk. I když je z poměrně lehkého materiálu, docela dost hřeje, proto se podle nás absolutně nehodí do letních dnů a do vyšších teplot.

Ukázka vnitřní části nákrčníku NANO+

Výměna filtrů

Po dvanácti hodinách používání výrobce doporučuje jako ochranu před viry vyměnit vnitřní nanofiltr. Pro alergiky (ochrana před alergeny) nebo jako ochranu před smogem měníte filtr, až jak uznáte za vhodné. Vyndání je hračka, šátek převrátíte naruby, filtr odepnete z knoflíčků a odděláte ho. Podobně funguje i nasazování nového filtru. Pomocí předpřipravených děr ho připnete na knoflíčky a nákrčník zase jednoduše otočíte. Měli byste ovšem postupovat velmi opatrně, před každou výměnou si umýt a vydezinfikovat ruce a zbytečně dlouho s filtrem nemanipulovat.

Náhradní filtry se prodávají v balení po deseti kusech, za to zaplatíte zhruba 350,-, jeden filtr tak vyjde na 35,-, což je v současné době cena srovnatelná s většinou respirátorů. V případě nedostatku ochranných pomůcek se však pořizovací částka za roušky a respirátory pohybovala mnohem výš.

Zobrazení filtrů nákrčníku NANO+

Naše hodnocení a závěr

Nákrčník NANO+ doporučujeme především aktivním jedincům, kteří hledají spolehlivou alternativu respirátorů a roušek nejen během sportovních aktivit. Hodí se také na procházky do přírody a oceníte ho především v chladnějším počasí, kdy vás kromě ochrany před viry a bakteriemi také zahřeje. Ze své podstaty se ovšem úplně nehodí na léto, zvláště ne během horkých dnů, kdy byste se v něm nemuseli cítit úplně komfortně.

Co se týče finančních nákladů, s nákrčníkem určitě nijak výrazně neušetříte, i když se dá používat opakovaně. Náhradní filtry stojí zhruba stejně, jako průměrně drahé respirátory, navíc musíte utratit hned na začátku poměrně vysokou pořizovací částku. Při nákupu můžete ovšem vybírat z mnoha různých barev i vzorů, a šátek se tak může stát nejen ochranou, ale i stylovým doplňkem. Nákrčník můžete nosit i samostatně bez filtrů, pokud se tedy někdy dočkáme konce korona krize, určitě ho nemusíte vyhazovat.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.