Menu

Otestovali jsme imbusové klíče Parkside vs. Bondhus 2024: Rozdíl v ceně neznamená rozdíl v kvalitě (Recenze)

Otestovali jsme imbusové klíče Parkside vs. Bondhus 2024: Rozdíl v ceně neznamená rozdíl v kvalitě (Recenze)
Foto: Lucie Sobotová

Další recenze zaměřená na test a porovnání hobby nářadí z Lidlu vs. profi alternativy se týká sady imbusových klíčů. V hlavních rolích se tentokrát objeví sada imbusových klíčů Parkside za 130 Kč a téměř 4krát dražší sada od amerického výrobce Bondhus. Imbusové klíče jsem podrobila testu utahování šroubu velkou silou ve svěráku a dvoudennímu pobytu ve vlhkém prostředí.

Nepřehlédněte:

Testované sady

Do testu jsem zařadily tyto sady imbusových klíčů:

Parkside 11dílná sada imbusů

První testovanou sadou byla 11dílná sada imbusů Parkside ve výklopném držáku. Sada je vyrobená z chrom-vanadová oceli. Zahrnuje velikosti 1,5 - 10 mm a nasaditelnou T-rukojeť pro zlepšení točivého momentu (pro velikosti 5 - 10 mm). Klíče mají praktickou kulovou hlavou.

130 Kč Orientační cena

Bondhus 10dílná sada imbusů

Druhým zařazeným produktem byla 10dílná metrická sada Automechanik s kulovým zakončením značky Bondhus. Jedná se o kompaktní sadu s rozměry 1,5 - 10 mm, nechybí rozměr 7 používaný na šroubech brzdových třmenů. Sada Bondhus je vyrobena z patentované oceli Protanium, která je až o 20% pevnější než běžné druhy oceli.

480 Kč Orientační cena

Porovnání testovaných sad

Nejdůležitější parametry testovaných produktů porovnává tabulka:

Parametr Parkside sada imbusových klíčů  Bondhus metrická sada Automechanik
Obsah sady 10 imbusových klíčů + nasaditelná T-rukojeť 10 imbusových klíčů
Velikosti klíčů 1,5; 2; 2,5; 3; 4; 5; 6; 8; 9; 10 mm 1,5; 2; 2,5; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 10 mm
Materiál klíčů Chrom-vanadiová ocel Patentovaná oceli Protanium
Cena za 1 kus 11,80 Kč 48 Kč
Cena sady 130 Kč 480 Kč

První dojmy a kvalita provedení

Kvalita zpracování Parkside sady imbusových klíčů vypadá na první pohled velmi dobře. Klíče jsou uspořádány ve výklopném plastovém pouzdře, ze kterého se dozvíme výrobce – německou společnost Suki International. Velmi pozitivně hodnotím přítomnost kulového zakončení klíčů, které usnadňuje použití na hůře přístupných místech. Dodávaná plastová T-rukojeť působí trochu křečím dojmem a imbusy v ní mají vůli.

Sada imbusových klíčů Bonhus nabízí vysokou kvalitu a léty prověřenou spolehlivost. Konkrétně tuto sadu máme v domácí dílně více než 4 roky a manžel ji používá také na montážích. I přes poměrně časté používání klíče nesou je malé stopy. Imbusy Bondhus jsou rovněž vybaveny kulovými hlavami. Na základě svých zkušeností bych imbusové klíče bez kulových hlav nekupovala, protože mají omezené použití.

Test pevnosti

Kvalitu a pevnost použitého materiálu jsem testovala s použitím šroubů s imbusovou hlavou upnutých přes matku do svěráku. Postupovala jsem po velikostech imbusových šroubů 4, 6 a 8 a utahovala je klíči odpovídajících velikostí. K ruce mi byl manžel, který nářadí nešetřil a působil na ně velkou silou. Cílem testu bylo otestovat kvalitu vybraných sad při hrubém zacházení.

Imbusovými klíči jsme utahovali šrouby vší silou přeš matky. Následkem toho se šroubům po chvíli vymačkaly hlavy a imbusové klíče se v nich protáčely. Testované nářadí z obou sad zůstalo bez poškození (viz foto). Součástí testování bylo také vyzkoušení plastové T-rukojeti Parkside. Rukojeť hodnotím jako praktickou věc pro rychlé utahování. Na dotahování šroubů velkou silou se ale nejeví jako úplně vhodná.

Test koroze

A jak už je u mého testování nářadí zvykem, zařadila jsem i nyní zkoušku odolnosti vůči vlhkosti. Na 48 hodin jsem jeden exemplář z každé sady obalila kusem namočené vaty. Ani u jednoho klíče jsem nepozorovala žádné známky koroze.

Nářadí bylo zabaleno v navlhčené vatě 48 hodin, materiál vlhkosti odolal.

Závěr

Sada imbusů Parkside pro mě byla velmi příjemným překvapením. Použité materiály nabízí velmi slušnou pevnost, což nebývá u tak levného nářadí zvykem. Velmi pozitivně hodnotím větší délku klíčů a kuličkové hlavy, díky kterým se s nářadím dobře dostává i na hůře přístupná místa. Sadu vřele doporučuji na běžné hobby užití. Náročnějším uživatelům mohu nabídnout sadu od výrobce Bondhus, případně Wera nebo Milwaukee.

*Test byl vyhotoven v rámci dostupné časové dotace, rozumíme tomu, že pro skutečně směrodatné testování by bylo potřeba zakoupit více vzorků a podrobit je delším testům.

Související články

Otestovali jsme vrtáky do železa Parkside vs. Milwaukee: Výsledky nás překvapily! (Recenze)

Parkside za 100 Kč zreznul, přesto se používá dobře! Otestovali jsme zahradní nůžky Parkside vs. Gardena (Recenze)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Slovo INBUS je německého původu. Souvisí s něměckým výrobcem Innensechskantschlüssel der Firma Bauer und Schaurte (Technik), přeloženo jako vnitřní-šesti-hranný-šroub. Firma Bauer & Schaurte vynalezla tento klíč v roce 1936.

Pavel

Dobrý den,

to samozřejmě víme, nicméně slovo „imbus“ je v ČR daleko používanějším pojmem a produkt najdete v obchodech právě pod názvem „imbus“. Ať je tedy správné či nikoliv (a Ústav českého jazyka potvrzuje, že „inbus“ je sice korektní označení, ale „imbus“ je zcela počeštěným pojmem), používá se výrazně častěji.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.